Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka…
2024-04-25, 13:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/ i pl/w Siekaj

Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

„Łączka i inne miejsca poszukiwań” [IPN]
„Łączka i inne miejsca poszukiwań” [IPN]
Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych bohaterów, Żołnierzy Niezłomnych, a także historie związane z ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim nagrodzono 15 zespołów uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy przygotowali filmy związane z poszukiwaniami ofiar reżimów totalitarnych.
Inicjator projektu - wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, profesor Krzysztof Szwagrzyk - mówi, że prace przy siódmej odsłonie projektu przyniosły wiele wzruszeń, a uczniowie odkryli ciekawe, lokalne historie. „I wielu z nich poprzez udział w tym projekcie rozumie, że historia to nie tylko studiowanie podręcznika, ale to także przygoda polegająca na zgłębianiu tajników historii, która prowadzi do odkryć, ważnych na miarę młodych ludzi. Jestem bardzo zadowolony z efektów” - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

Jedną z zaprezentowanych na gali i nagrodzonych etiud, „Strażnicy pamięci”, przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół imienia Tadeusza Kościuszki w Miliczu. Jeden z autorów, Filip Samul, mówi, że było to ciekawe doświadczenie: „Uczyliśmy się praktyki archeologicznej od strony teoretycznej i praktycznej”. Filip Samul dodaje, że film opowiada o nieznanym bohaterze, torturowanym i zakopanym w nieznanym grobie. Jego ciało z symbolem orła wojskowego zostaje odnalezione przez archeologów. „Chcieliśmy pokazać, że bohater jest nieznany i takich osób jest bardzo wiele. Zasługują na godny pochówek, za to co uczynili powinni być godnie pochowani” - powiedział młody badacz.

W projekcie uczestniczyły 62 grupy uczniów z całej Polski. 15 nagrodzonych etiud filmowych wyłoniono spośród 49 nadesłanych prac.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” przygotowały trzy biura Instytutu Pamięci Narodowej: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Przystanków Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej.

Projekt jest prowadzony we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. W jego ramach uczestnicy - uczniowie z opiekunami - brali udział w spotkaniach z archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. Poznawali metody wykorzystywane w poszukiwaniach miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych oraz w warsztatach edukacyjnych. Projekt jest objęty patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »