Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do polskich kin wchodzi 'Przysięga Ireny' - historia…
2024-04-19, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek /w kry

Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów

Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
Irena Gut-Opdyke - fotografia z archiuwm rodzinnego [Fot. źródło: wroclaw.ipn.gov.pl/]
W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała kilkunastu Żydów ukrywających się po likwidacji getta.
Dwudziestoletnia Irena Gut, gdy okazało się, że jedna z ukrywających się kobiet jest w ciąży, odmówiła pomocy w aborcji i pomogła całej grupie w ucieczce. Uratowany przez Irenę Gut-Opdyke przed aborcją w czasie drugiej wojny światowej Roman Haller mówił, że film ma pokazać nam drogę do pokoju.

"Ten film powstaje właśnie w tych czasach, też ze względu na to, co się dzieje na świecie - mamy przykład Ukrainy czy Izraela, gdzie cały czas toczą się walki. To bardzo ważne teraz, żeby ludzie zrozumieli, że ludzkość ma żyć razem w pokoju, zakończyć wojny. To nie jest krew żydowska, ani chrześcijańska, ani muzułmańska - tylko ludzka” - podkreślił Roman Haller.

Odtwórca roli dowódcy obozu koncentracyjnego esesmana Rokity - Maciej Nawrocki powiedział, że tytuł filmu stanowi przysięgę Ireny o obronie każdego życia - do której się zobowiązała. „Decyzja o uratowaniu żydowskich przyjaciół i poczętego dziecka jest tytułową przysięgą Ireny, która widząc straszliwe wydarzenia podczas okupacji niemieckiej i widząc śmierć przysięgła, że nie pozwoli nigdy do tego, by jakiekolwiek kolejne życie zostało stracone” - mówił Maciej Nawrocki.

Jedną z głównych ról gra Andrzej Seweryn. Kreuje postać majordomusa Schultza pomagającego zatrudnionej w posiadłości majora SS - w roli gosposi - Irenie. W tym domu byli przechowywani Żydzi. "To jest film o zwycięstwie dobra nad złem, który powinien zobaczyć świat" - mówił aktor. "Ważne, żeby pokazać światu heroizm tych Polaków, którzy ratowali Żydów. Byli też tacy, którzy ich nie ratowali, ale sytuacja była bardzo trudna, ponieważ za ratowanie Żydów można było narazić rodzinę i siebie na śmierć. Ale byli tacy, którzy uważali, że należy ryzykować - i pomagali” - podkreślił Andrzej Seweryn.

Reżyserka filmu Louise Archambault podkreśliła, że obraz opowiada o niezwykłej odwadze bardzo młodej osoby, która nie godziła się na zabijanie niewinnych. "Stworzyliśmy ten film, aby historia o ratowaniu ludzi mogła wspaniale ożyć. Z wielką przyjemnością prezentujemy niesamowitą ale prawdziwą historię Ireny Gut, młodej polskiej kobiety, która w sposób altruistyczny, odważny i zdecydowany ratowała niewinnych ludzi. To historia o przeciwnościach losu, o miłości, nadziei i godności” - wyjaśniła Louise Archambault.

Zdjęcia do filmu zrobił Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon - autor sztuki o Irenie Gut-Opdyke. Światowa premiera filmu odbyła się na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. W głównych rolach zobaczymy między innymi: Sophie Nelisse i Dougray Scott. W obsadzie znaleźli się również Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot.

8 lipca 1982 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował Irenę Gut-Opdyke tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła 17 maja 2003 roku w Kalifornii. 25 września 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Irenę Gut-Opdyke Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także

2024-04-16, godz. 11:00 Rusza nabór do konkursu Do hymnu Ruszył nabór do konkursu Do hymnu. Narodowe Centrum Kultury zaprasza do udziału w nim szkoły podstawowe działające w Polsce i przy placówkach dyplomatycznych… » więcej 2024-04-16, godz. 09:00 95 lat temu urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" 95 lat temu, 16 kwietnia 1929 roku, urodziła się Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", żołnierz Szarych Szeregów i oddziału dywersji bojowej Kedywu "Agat", później… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 16 kwietnia » więcej 2024-04-15, godz. 15:00 80 lat temu doszło do niemiecko-ukraińskiej zbrodni na Polakach w Chodaczkowie Wielkim 80 lat temu, w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 roku, policjanci z 4. Pułku Policji SS, sformowanego z ukraińskich ochotników z Galicji pod dowództwem niemieckim… » więcej 2024-04-15, godz. 13:00 W roku 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino przygotowano pakiet edukacyjny dla nauczycieli Pakiet edukacyjny dla nauczycieli, edukatorów, pracowników instytucji kultury oraz uczniów przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie… » więcej 2024-04-15, godz. 11:00 Wyłoniono laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej Laureatów 50. Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej wyłoniono w niedzielę w Dworze Artusa w Gdańsku. Zwycięzcą został uczeń II Liceum Ogólnokształcącego… » więcej 2024-04-15, godz. 09:00 Ulicami Warszawy przeszedł XVII Katyński Marsz Cieni Ponad 250 rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w 17. Katyńskim Marszu Cieni. To hołd dla 22 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów… » więcej 2024-04-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 15 kwietnia » więcej 2024-04-14, godz. 14:30 Rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück - obchody c.d. Do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla kobiet zjechały dziś ostatnie z dawnych więźniarek i krewni kobiet, które przeszły piekło w Ravensbrück… » więcej 2024-04-14, godz. 11:00 Święto Chrztu Polski 14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966 roku, kiedy Mieszko I, książę… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »