Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wystawa i konferencja w rocznicę zwycięstwa pod…
2024-04-04, 22:00 Autor: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Depczyńska/ipl/w mk

Wystawa i konferencja w rocznicę zwycięstwa pod Racławicami

Tadeusz Kościuszko [źródło: https://pl.wikipedia.pl]
Tadeusz Kościuszko [źródło: https://pl.wikipedia.pl]
Z okazji 230. rocznicy zwycięstwa pod Racławicami Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Jak powiedział Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, to przede wszystkim obrazy pokazujące insurekcję i bitwę pod Racławicami, ale w nowym ujęciu.
"Jest to obraz, na którym Kościuszko nie jest tak, jak na Panoramie Racławickiej ubrany, w czapkę włościanina krakowskiego. Przedstawia moment, kiedy kosynierzy zdobyli armaty. Wtedy Kościuszko ich kieruje na pomoc Zajączkowi. To po prostu inna wizja bitwy pod Racławicami" - wyjaśnił Krześniak.

Wystawa towarzyszy konferencji „Tadeusz Kościuszko w panoramie dziejów”. W jej ramach Małgorzata Karolina Piekarska z Muzeum Niepodległości zajęła się ikonografią „Przysięgi Kościuszko na rynku w Krakowie”. "Istnieje wiele obiektów przedstawiających to wydarzenie, ale nie mamy kompletnie świadomości, że to, co na nich widzimy, jest podyktowane pierwszymi przedstawieniami Smuglewicza i Stachowicza. Właściwie wszyscy następni kopiowali to, co zrobili ci dwaj pierwsi artyści również Wojciecha Kossaka" - powiedziała Piekarska.

W XXI wieku wciąż można odkrywać nowe informacje związane z powstaniem kościuszkowskim. "Walczyło w nim ponad 800 różnego rodzaju oddziałów chłopskich" - podkreślił doktor Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Odkryto niedawno ciekawą historię z ziemi radomskiej, dzięki działaniom milicji radomskiej, która powstrzymywała oddziały Denisowa idące na Warszawę, Rosjanie nie dotarli do stolicy na czas.

Konferencja „Tadeusz Kościuszko w panoramie dziejów” dziś odbywa się w Muzeum Niepodległości. Jutro zaś w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Druga lokalizacja nie jest przypadkowa - organizatorzy przypominają, że Tadeusz Kościuszko uważany jest za pierwszego ludowca. Jak dodał doktor Gmitruk, chłopi zawsze byli mu wdzięczni za to, że uważał ich za obywateli i walczył z pańszczyzną.

Zobacz także

2024-08-01, godz. 20:33 Opole uczciło pamięć bohaterów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie 80 lat temu, o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Opole również oddało hołd bohaterom powstania. W uroczystościach wojewódzkich przed… » więcej 2024-08-01, godz. 13:26 Powstańcy wspominają 63 dni walk [DŹWIĘK] Mija 80 rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Dla jego uczestników, mimo upływu lat to wciąż żywa historia. Formację w drużynach harcerskich, Szarych… » więcej 2024-08-01, godz. 11:21 Zmarła najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego Zmarła najstarsza uczestniczka powstania warszawskiego - Barbara Sowa "Basia". Miała 106 lat. O jej odejściu poinformowała Fundacja "Nie zapomnij o nas", opiekująca… » więcej 2024-08-01, godz. 11:19 Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie rozbudowane Rząd przeznaczy 100 milionów złotych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego. Poinformował o tym podczas porannych uroczystości rocznicowych premier… » więcej 2024-08-01, godz. 09:00 80 lat temu Himmler rozkazał zgładzenie Stefana Roweckiego "Grota" 80 lat temu - 1 sierpnia 1944 roku - na wieść o wybuchu Powstania Warszawskiego jeden z głównych przywódców nazistowskich Niemiec Heinrich Himmler nakazał… » więcej 2024-08-01, godz. 08:00 80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie To był największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 80 lat temu, 1 sierpnia… » więcej 2024-08-01, godz. 07:00 W przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono pamięć zrywu Msza święta i Apel Pamięci z okazji przypadającej 1 sierpnia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyły się w środę na stołecznym Placu Krasińskich… » więcej 2024-08-01, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 1 sierpnia » więcej 2024-07-31, godz. 18:20 Historycy o okolicznościach wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie Dokładnie 80 lat temu, podczas popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podjęto decyzję o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Rozkaz wydał… » więcej 2024-07-31, godz. 16:02 Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki ps. Emir Nie żyje powstaniec warszawski Ireneusz Rudnicki pseudonim Emir. Zmarł w Stanach Zjednoczonych w wieku 102 lat. Poinformowała o tym we wpisie na Facebooku fundacja… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »