Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Instytut Pileckiego odda hołd rodzinie Wolskich…
2024-03-23, 08:30 Autor: IAR #Banach /w kry

Instytut Pileckiego odda hołd rodzinie Wolskich ratującej Żydów w czasie II wojny światowej

Tablica Ringelblum Grójecka 77 Warszawa. [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Tablica Ringelblum Grójecka 77 Warszawa. [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Przedstawiciele Instytutu Pileckiego oddadzą hołd rodzinie Wolskich ratującej Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystość złożenia kwiatów na Skwerze Wolskich (10.00) odbędzie się w przeddzień obchodzonego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten upamiętnia zamordowanie w 1944 roku przez niemieckich żandarmów całej rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów w Markowej na Podkarpaciu.
Historyk Instytutu Pileckiego Wojciech Markert wyjaśnia, że w Warszawie jedną z rodzin, ratujących Żydów byli właśnie Wolscy. "To jest rodzina, która przechowywała około 40 Żydów, którzy uciekli z getta. Była to największa kryjówka dla Żydów w aryjskiej części stolicy. Ta rodzina przez blisko rok ukrywała Żydów, w tym słynnego historyka, twórcy archiwum getta warszawskiego Emanuela Ringelbluma" - mówi.

Rodzina Wolskich, mieszkająca na warszawskiej Ochocie przy ulicy Grójeckiej na swojej posesji zbudowali kryjówkę dla Żydów, zwaną bunkrem Krysia, która stała się jedną z największych i najlepiej zorganizowanych w okupowanej Warszawie.

Wojciech Markert wyjaśnia, że podczas uroczystości w miejscu gdzie znajdował się bunkier, zaprezentowany zostanie również projekt ścieżki edukacyjnej, która ma powstać w celu przedstawienia historii ukrywania Żydów przez rodzinę Wolskich. "Oprócz tablic informacyjnych, chcemy by znalazł się tam model bunkra, by pokazywać jak on wyglądał i w jakich warunkach przebywali tam się chroniący Żydzi" - mówi. W przyszłości ma tam też powstać przestrzeń edukacyjna, a w całej przestrzeni mają być umieszczone motywy roślin i kwiatów, które wyginęły, albo które już nie występują w naturze.

Niemcy odkryli istnienie bunkra 7 marca 1944 roku, zabrali wtedy wszystkich Żydów wyciągniętych z bunkra, w tym rodzinę Ringelblumów, oraz Janusza Wysockiego i wywieźli na Pawiak. Dołączono do nich Mieczysława Wolskiego. Wszystkich rozstrzelano prawdopodobnie trzy dni później na terenie nieistniejącego już getta.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony przez Sejm w 2018 roku "w hołdzie Obywatelom Polskim - bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Zobacz także

2024-03-06, godz. 13:00 Wystawa prac Jana Matejki w warszawskim Zamku Królewskim Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie - „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Zgromadzono na niej niemal 50 prac - obrazów olejnych… » więcej 2024-03-06, godz. 11:00 Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych 6 marca przypada Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Ustanowiony przez Parlament Europejski w 2012 roku, jest poświęcony pamięci osób, które sprzeciwiały… » więcej 2024-03-06, godz. 09:00 Pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej 6 marca w Krościenku nad Dunajcem odbędzie się pogrzeb Józefa Orkisza "Lotnego", żołnierza powojennej konspiracji niepodległościowej. Zginął w 1948 roku… » więcej 2024-03-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 marca » więcej 2024-03-05, godz. 14:46 "Kobiety niezłomne" w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu W ramach 2. Tygodnia Kobiet w Opolu Stowarzyszenie Rodło Opole zaprosiło prof. Adrianę Dawid, dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską oraz Joannę Siek, które… » więcej 2024-03-05, godz. 14:34 „Ukryli osiemnastu Żydów” – 6. odcinek cyklu filmowego „Nie tylko Ulmowie” W kolejnym filmie poznajemy historię ośmioosobowej rodziny Franciszka i Stanisławy Andrzejczyków, która w dwóch niewielkich schronach ukrywała osiemnastu… » więcej 2024-03-05, godz. 13:31 Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta” Cenne eksponaty z Żydowskiego Instytutu Historycznego można oglądać na ulicach Warszawy. Instytut przygotował wystawę plenerową "Serce tamtego miasta”… » więcej 2024-03-05, godz. 09:00 84. rocznica podpisania przez Stalina tajnej decyzji o wymordowaniu polskich jeńców 5 marca mijają 84 lata od podpisania przez Józefa Stalina tajnej uchwały o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego… » więcej 2024-03-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 marca » więcej 2024-03-04, godz. 15:00 Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” IV Edycja Po raz czwarty Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w kolejnej edycji międzynarodowego… » więcej
5657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »