Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od dziś biografia papieża Franciszka w księga…
2024-03-19, 11:00 Autor: IAR/Piotr Kowalczuk/w mk

Od dziś biografia papieża Franciszka w księgarniach

Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Od dziś w wielu krajach, w tym w Polsce, ukaże się biografia papieża Franciszka „Życie. Moja historia w Historii”. Obszerne i jak dotąd jedyne streszczenie książki za zgodą wydawcy pojawiło się kilka dni temu we włoskim dzienniku „Corriere della Sera”.
Papież powiedział, że opisał swoje doświadczenia na tle wydarzeń historycznych, by w przyszłości uniknąć błędów przeszłości - wojen, prześladowań i nienawiści. Jak ujawnia dziennik, Franciszek nazwał zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zbrodnią przeciwko ludzkości. Zdecydowanie potępił aborcję, nazywając ją zabójstwem. Powiedział, że gdy chorował, niektóre osoby w Watykanie miały nadzieję, że umrze. Wspomina, że ludzie bez skrupułów starali się wykorzystać postać papieża emeryta Benedykta XVI dla własnych celów, nie bacząc, że mogło się to zakończyć schizmą. Wykluczył kościelne małżeństwa dla par homoseksualnych, ale wsparł związki cywilne takich osób. Powiedział, że społeczność LGBT powinna czuć się w Kościele jak w domu.

Franciszek ujawnia wiele szczegółów ze swego życia prywatnego. Między innymi to, że był czynnie zaangażowany w ukrywanie seminarzystów poszukiwanych przez argentyńską juntę wojskową, a jednemu z nich dał własny dowód osobisty, by mógł uciec z Argentyny. Papież przyznał, że nie ogląda telewizji, bo złożył takie śluby w seminarium, gdy zobaczył na ekranie nieprzyzwoite sceny. Domyślił się, że zostanie papieżem, gdy jeden z kardynałów spytał go, czy to prawda, że posiada tylko jedno płuco (gdy miał 20 lat, wycięto mu część górnego płata prawego płuca - pk).

Zapewnił, że złożyłby rezygnację tylko w przypadku ciężkiej choroby i list w tej sprawie zdeponował w Sekretariacie Stanu. Ujawnił, że to bardzo odległa perspektywa, ale jeśli by do tego doszło, przyjąłby tytuł emerytowanego biskupa Rzymu, a nie papieża emeryta. Przeniósłby się wówczas jako spowiednik cierpiących i udzielający komunii chorym do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.

Zobacz także

2024-03-08, godz. 09:00 Od ponad stu lat na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet Od ponad stu lat na świecie, 8 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Został ustanowiony w 1910 roku przez socjalistki w Kopenhadze. Miał służyć… » więcej 2024-03-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 marca » więcej 2024-03-07, godz. 13:00 Wilno: prezentacja książki "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci" [DŹWIĘK] W Wilnie zaprezentowano książkę "Wilnianie, świadkowie Katynia, emigranci. Stanisław Swianiewicz i Józef Mackiewicz". Z tej okazji Instytut Polski w Wilnie… » więcej 2024-03-07, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy namierzyli Bunkier "Krysia", zginęli Żydzi i ukrywający ich Polacy 80 lat temu, 7 marca 1944 roku Niemcy wskutek donosu namierzyli Bunkier "Krysia" - podziemny schron na warszawskiej Ochocie, w którym polska rodzina Wolskich… » więcej 2024-03-07, godz. 10:48 Uroczystości w 105. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa - Kuli Mieszkańcy Rzeszowa oddają hołd pułkownikowi Leopoldowi Lisowi-Kuli w 105. rocznicę legionisty, bohatera walk o niepodległość Polski. O 9 w spotkaniu w… » więcej 2024-03-07, godz. 09:30 Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” Poczta Polska wstrzymuje emisję znaczka i koperty poświęconych majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”. Znaczek i koperta zostały wydrukowane w nakładzie… » więcej 2024-03-07, godz. 09:00 105 lat temu zginął Leopold Kula "Lis", bohater walk o niepodległość Polski 105 lat temu, 7 marca 1919 roku, zmarł Leopold Kula, pseudonim "Lis", bohater walk o niepodległość kraju, naczelny komendant Polskiej Organizacji Wojskowej… » więcej 2024-03-07, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 7 marca » więcej 2024-03-06, godz. 15:00 Konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” Zaczyna się ogólnopolski konkurs „Sztafeta Pamięci - losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”. W konkursie przygotowanym przez Instytut Pamięci… » więcej 2024-03-06, godz. 13:00 Wystawa prac Jana Matejki w warszawskim Zamku Królewskim Nowa wystawa czasowa w Zamku Królewskim w Warszawie - „Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych”. Zgromadzono na niej niemal 50 prac - obrazów olejnych… » więcej
5354555657
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »