Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od dziś biografia papieża Franciszka w księga…
2024-03-19, 11:00 Autor: IAR/Piotr Kowalczuk/w mk

Od dziś biografia papieża Franciszka w księgarniach

Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Od dziś w wielu krajach, w tym w Polsce, ukaże się biografia papieża Franciszka „Życie. Moja historia w Historii”. Obszerne i jak dotąd jedyne streszczenie książki za zgodą wydawcy pojawiło się kilka dni temu we włoskim dzienniku „Corriere della Sera”.
Papież powiedział, że opisał swoje doświadczenia na tle wydarzeń historycznych, by w przyszłości uniknąć błędów przeszłości - wojen, prześladowań i nienawiści. Jak ujawnia dziennik, Franciszek nazwał zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zbrodnią przeciwko ludzkości. Zdecydowanie potępił aborcję, nazywając ją zabójstwem. Powiedział, że gdy chorował, niektóre osoby w Watykanie miały nadzieję, że umrze. Wspomina, że ludzie bez skrupułów starali się wykorzystać postać papieża emeryta Benedykta XVI dla własnych celów, nie bacząc, że mogło się to zakończyć schizmą. Wykluczył kościelne małżeństwa dla par homoseksualnych, ale wsparł związki cywilne takich osób. Powiedział, że społeczność LGBT powinna czuć się w Kościele jak w domu.

Franciszek ujawnia wiele szczegółów ze swego życia prywatnego. Między innymi to, że był czynnie zaangażowany w ukrywanie seminarzystów poszukiwanych przez argentyńską juntę wojskową, a jednemu z nich dał własny dowód osobisty, by mógł uciec z Argentyny. Papież przyznał, że nie ogląda telewizji, bo złożył takie śluby w seminarium, gdy zobaczył na ekranie nieprzyzwoite sceny. Domyślił się, że zostanie papieżem, gdy jeden z kardynałów spytał go, czy to prawda, że posiada tylko jedno płuco (gdy miał 20 lat, wycięto mu część górnego płata prawego płuca - pk).

Zapewnił, że złożyłby rezygnację tylko w przypadku ciężkiej choroby i list w tej sprawie zdeponował w Sekretariacie Stanu. Ujawnił, że to bardzo odległa perspektywa, ale jeśli by do tego doszło, przyjąłby tytuł emerytowanego biskupa Rzymu, a nie papieża emeryta. Przeniósłby się wówczas jako spowiednik cierpiących i udzielający komunii chorym do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej 2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »