Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Od dziś biografia papieża Franciszka w księga…
2024-03-19, 11:00 Autor: IAR/Piotr Kowalczuk/w mk

Od dziś biografia papieża Franciszka w księgarniach

Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Papież Franciszek. [fot.-Mazur-Large. źródło: episkopat.pl]
Od dziś w wielu krajach, w tym w Polsce, ukaże się biografia papieża Franciszka „Życie. Moja historia w Historii”. Obszerne i jak dotąd jedyne streszczenie książki za zgodą wydawcy pojawiło się kilka dni temu we włoskim dzienniku „Corriere della Sera”.
Papież powiedział, że opisał swoje doświadczenia na tle wydarzeń historycznych, by w przyszłości uniknąć błędów przeszłości - wojen, prześladowań i nienawiści. Jak ujawnia dziennik, Franciszek nazwał zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki zbrodnią przeciwko ludzkości. Zdecydowanie potępił aborcję, nazywając ją zabójstwem. Powiedział, że gdy chorował, niektóre osoby w Watykanie miały nadzieję, że umrze. Wspomina, że ludzie bez skrupułów starali się wykorzystać postać papieża emeryta Benedykta XVI dla własnych celów, nie bacząc, że mogło się to zakończyć schizmą. Wykluczył kościelne małżeństwa dla par homoseksualnych, ale wsparł związki cywilne takich osób. Powiedział, że społeczność LGBT powinna czuć się w Kościele jak w domu.

Franciszek ujawnia wiele szczegółów ze swego życia prywatnego. Między innymi to, że był czynnie zaangażowany w ukrywanie seminarzystów poszukiwanych przez argentyńską juntę wojskową, a jednemu z nich dał własny dowód osobisty, by mógł uciec z Argentyny. Papież przyznał, że nie ogląda telewizji, bo złożył takie śluby w seminarium, gdy zobaczył na ekranie nieprzyzwoite sceny. Domyślił się, że zostanie papieżem, gdy jeden z kardynałów spytał go, czy to prawda, że posiada tylko jedno płuco (gdy miał 20 lat, wycięto mu część górnego płata prawego płuca - pk).

Zapewnił, że złożyłby rezygnację tylko w przypadku ciężkiej choroby i list w tej sprawie zdeponował w Sekretariacie Stanu. Ujawnił, że to bardzo odległa perspektywa, ale jeśli by do tego doszło, przyjąłby tytuł emerytowanego biskupa Rzymu, a nie papieża emeryta. Przeniósłby się wówczas jako spowiednik cierpiących i udzielający komunii chorym do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej.

Zobacz także

2024-05-28, godz. 11:00 84 lata temu wojska alianckie zdobyły Narwik 84 lat temu, 28 maja 1940 roku, wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port… » więcej 2024-05-28, godz. 10:00 Na Powązkach Wojskowych pożegnano (27.05) Marię Dłużewską, reżyserkę, dziennikarkę Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele świata kultury, filmu, działacze opozycji antykomunistycznej, "Solidarności Walczącej" pożegnali Marię Dłużewską… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Przy Pomniku Ponarskim na wojskowych Powązkach upamiętniono ofiary zbrodni niemieckich Na cmentarzu Powązki Wojskowe przy Krzyżu-Pomniku Ponarskim upamiętniono ofiary niemieckich zbrodni. W latach 1941-1944 Niemcy przy udziale litewskich kolaborantów… » więcej 2024-05-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 maja » więcej 2024-05-27, godz. 22:08 NCK ogłosiło wyniki naboru do konkursu "Do hymnu" Sto pięćdziesiąt szkół podstawowych weźmie udział w konkursie Narodowego Centrum Kultury "Do hymnu". To placówki z Polski i jedna działająca przy ambasadzie… » więcej 2024-05-27, godz. 11:00 82 lata temu Niemcy przeprowadzili egzekucję więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim 82 lata temu, w nocy z 27 na 28 maja 1942 roku, w Lesie Sękocińskim w pobliżu Magdalenki funkcjonariusze SS rozstrzelali 224 więźniów Pawiaka, wśród nich… » więcej 2024-05-27, godz. 10:00 Adam Leszczyński: polski patriotyzm jest demokratyczny, niezwiązany z jednym światopoglądem Chcemy przypomnieć opinii publicznej, że mamy gigantyczny dorobek polskiej myśli politycznej, patriotycznej. Mamy do czynienia z polskim patriotyzmem, który… » więcej 2024-05-27, godz. 09:00 Wystawa "Stanisław Ligoń" w Panteonie Górnośląskim Wystawa o Stanisławie Ligoniu, przedwojennym dyrektorze katowickiej rozgłośni Polskiego Radia, została otwarta w Panteonie Górnośląskim w Katowicach. » więcej 2024-05-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 maja » więcej 2024-05-26, godz. 18:22 Nie żyje Ludwika Wujec Nie żyje Ludwika Wujec, polska fizyczka, działaczka polityczna, opozycjonistka z czasów PRL. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »