Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagrody w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny…
2024-03-15, 09:00 Autor: IAR #Banach/i-pl/w OK

Nagrody w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej rozdane

Najlepszy Debiut Historyczny Roku, Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego [IPN]
Najlepszy Debiut Historyczny Roku, Konkurs im. Władysława Pobóg-Malinowskiego [IPN]
Michał Dworski otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej w kategorii praca doktorska. Praca laureata przybliża polskie powojenne misje dyplomatyczne i konsularne w państwach uznających legalność rządu RP na uchodźstwie. W kategorii praca magisterska pierwszą nagrodę otrzymał Konrad Rokicki za pracę "Biografia profesora Igora Andrejewa".
Konkurs imienia Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku zorganizował po raz 16. Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytutu Historii imienia Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

Wiceprezes IPN profesor Karol Polejowski podkreślał, że wyróżnienie w tym konkursie ma wyjątkowe znacznie dla historyków, którzy rozpoczynają karierę naukową. "Konkurs jest uwieńczeniem pierwszego etapu formowania osobowości historyka" - podkreślił.

Michał Dworski, po otrzymaniu nagrody nie krył radości i podkreślał, że pisanie tej pracy było wyjątkowym wyzwaniem. "Wyróżnienie w tym konkursie jest dla mnie niezwykle cenne, a także jest doceniam wielu lat pracy. To była swego rodzaju misja, żeby odtworzyć losy powojennych placówek dyplomatycznych, konsularnych w tych państwach, które po II wojnie światowej nie uległy dyktatowi całego świata i wbrew wszystkiemu uznawały nadal legalny rząd Polski, który przebywał w Londynie. W Stolicy Apostolskiej, i w stolicach 4 państw: Libanu, Kuby, Irlandii i Hiszpanii istniały legalne polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne z pełnią praw" - mówił Michał Dworski.

Z kolei Konrad Rokicki otrzymał nagrodę za pracę "Biografia profesora Igora Andrejewa", który jak tłumaczył laureat, był ponurą postacią w historii polskiego prawodawstwa. "Był jedną z osób, która skazała na śmierć generała Augusta Fieldorfa "Nila". Zacząłem się zastanawiać co doprowadziło do tego, że ten człowiek skazywał go na śmierć, jak się w tym sądzie znalazł, jaka jest ogólnie historia jego życia, bo jego ojciec - adwokat - był poważaną osobą w środowisku prawniczym, znaną ze swojego antysowieckiego podejścia. Zadałem sobie pytanie: jak to się stało, że do tego doszło i jak to się stało, że później Igor Andrejew mógł funkcjonować przez wiele lat w nauce i czego by o nim nie powiedzieć, dla rozwoju polskiego prawa karnego jest postacią dość ważną" - mówił Konrad Rokicki.

Drugą nagrodę w kategorii prac doktorskich otrzymał Szymon Beniuk za pracę "Za linią boiska. Zjawisko kibicowania na meczach piłki nożnej w międzywojennej Polsce", z kolei w kategorii pac magisterskich drugą nagrodę otrzymał Rafał Juściński za pracę "Odzyskanie przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku w polityce historycznej PRL lat 1982-1989".

Nagrodą w konkursie jest publikacja nagrodzonych prac.

Zobacz także

2024-03-21, godz. 15:00 Bęben z historią - Instrumenty muzyczne, rzeźby i maski pochodzące niemal z całego świata można podziwiać w nyskim… Tytuł wystawy to „Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcja rzeźby drewnianej Violetty i Leszka Dylik”. Ekspozycja cieszy się dużą popularnością wśród… » więcej 2024-03-21, godz. 13:00 44 lata temu Walenty Badylak podpalił się w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu 44 lata temu, 21 marca 1980 roku, Walenty Badylak, były żołnierz Armii Krajowej, pseudonim "Szymon", emerytowany piekarz, dokonał aktu samospalenia na krakowskim… » więcej 2024-03-21, godz. 11:15 Uroczystości pogrzebowe zidentyfikowanego przez IPN Władysława Guzdka ps. "Wilk" W kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach odbywają (11:00) się uroczystości pogrzebowe odnalezionego i zidentyfikowanego… » więcej 2024-03-21, godz. 11:00 Nagrody wydawnictwa IPN przyznane Sygnety wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej dla najlepszych książek wydanych w ubiegłym roku rozdane. Nagroda ma na celu docenienie autorów, którzy publikują… » więcej 2024-03-21, godz. 09:00 Uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka - żołnierza Batalionów Chłopskich, AK i ZWZ Wczoraj (20.03) w południe w kościele św. Wawrzyńca w Rogóźnie (Rogóźno 21), Ludwin odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka pseudonim… » więcej 2024-03-21, godz. 07:30 Kartka z kalendarza 21 marca » więcej 2024-03-20, godz. 15:00 Apel Pamięci 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK Uroczysty apel poświęcony pamięci 24 żołnierzy Związku Walki Zbrojnej AK zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta odbędzie się w Cieszynie w woj. … » więcej 2024-03-20, godz. 13:00 Premiera filmu Pawła Woldana "Rakowiecka 37. Historia więzienia i aresztu śledczego Warszawa-Mokotów" [DŹWIĘK] O więziennych losach polskich patriotów, którzy ginęli z rąk stalinowskich oprawców opowiada nowo powstały film „Rakowiecka 37. Historia więzienia i… » więcej 2024-03-20, godz. 11:00 129 lat temu urodził się generał August Fieldorf "Nil", dowódca Kedywu AK 129 lat temu, 20 marca 1895 roku, urodził się generał August Emil Fieldorf "Nil", organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, jeden z najbardziej zasłużonych… » więcej 2024-03-20, godz. 07:30 Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy niepodległościowych lat 1956-1989 Grupa 23 działaczy opozycji niepodległościowej z lat 1956 - 1989 otrzymała odznaczenia państwowe. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności… » więcej
4950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »