Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy…
2024-03-13, 16:30 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i-pl/w dw

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
O żołnierzach z pułku głuchoniemych i ich dowódcy walczących w Powstaniu Warszawskim opowiada film „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”.

Dokument zaprezentowano w Centralnym Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Reżyser filmu Bartłomiej Grzegorczyk podkreśla, że żołnierze z Plutonu głuchoniemych w czasie Powstania Warszawskiego pełnili wiele ważnych funkcji bojowych i pomocniczych. Jak mówił reżyser, pierwsza część bojowa liczyła 10 osób, które brały udział w walkach frontowych, druga część miała funkcje pomocnicze, byli kurierami, zajmowali się roznoszeniem ulotek, broni, odgruzowywaniem Warszawy.

Żołnierzami dowodził podoficer Wojska Polskiego Edmund Malinowski i jednocześnie wychowawca ze szkoły głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. „Około 30- osobowy pluton głuchoniemych walczył na trudnym terenie, mimo to nikt z plutonu nie poległ” - dodaje historyk z IPN Adam Hlebowicz. „Walczyli na terenie Zakładu dla Głuchoniemych czyli Placu Trzech Krzyży i okolic, dzielnicy niemieckiej umocnionej dużym składem wojska niemieckiego, a mimo to odnosili ogromne sukcesy, zdobywając Niemiecki Dom Żołnierza czy budynek Imki.

W pokazie uczestniczył bratanek Edmunda Malinowskiego - Mieczysław Malinowski. Podkreślał, że stryj i jednocześnie jego ojciec chrzestny niechętnie opowiadał o swojej walce. „Bo mówienie, gdzie walczył, a walczył z bolszewikami, wiązało się z konsekwencjami. Głównie od ojca dowiadywałem się o stryju, z którym walczył przy Placu Trzech Krzyży, natomiast o walkach w trzecim powstaniu śląskim i z walkach bolszewikami raczej mało wiedziałem” - mówił Mieczysław Malinowski.

Cała rodzina Edmunda Malinowskiego, jego czworo rodzeństwa uczestniczyła w walkach o niepodległość. Postać Edmunda Malinowskiego jest upamiętniona w Muzeum Krajoznawczym w Kiwercach na Ukrainie, w jego rodzinnej miejscowości, gdzie stanął pomnik z jego popiersiem. Zmarł w 1980 roku w Gdyni. Pod koniec życia był ogrodnikiem. Jego grób znajduje się na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Gdyni i rodzinnych Kiwercach na Ukrainie.

Zobacz także

2024-02-05, godz. 16:00 Bieg Pamięci Sybiru: 10 lutego w Białymstoku, 17 lutego we Wrocławiu 1,3 tys. osób może wziąć udział w Biegu Pamięci Sybiru - upamiętniającym ofiary wywózek na Wschód, który 10 lutego odbędzie się w Białymstoku, a… » więcej 2024-02-05, godz. 15:00 Na wystawie stałej Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki z zasobów Żydowskiego Instytutu Historycznego Na wystawie stałej w budowanym obecnie pawilonie wystawienniczo- edukacyjnym na terenie Muzeum obozu w Treblince znajdą się pamiątki m.in. z zasobów Żydowskiego… » więcej 2024-02-05, godz. 13:15 Muzeum Auschwitz: nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy Nowy projekt edukacyjny: „Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska” przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał… » więcej 2024-02-05, godz. 09:00 IPN organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego. Chce w ten sposób zainteresować… » więcej 2024-02-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 lutego » więcej 2024-02-04, godz. 11:00 519 lat temu urodził się Mikołaj Rej, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury" 519 lat temu, 4 lutego 1505 roku, urodził się Mikołaj Rej z Nagłowic, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury", jeden z pierwszych poetów piszących… » więcej 2024-02-04, godz. 09:00 278 lat temu urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, przywódca insurekcji 278 lat temu, 4 lutego 1746 roku, urodził się Tadeusz Kościuszko, generał, polski i amerykański bohater narodowy, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość… » więcej 2024-02-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 4 lutego » więcej 2024-02-03, godz. 15:00 77 lat temu sąd skazał przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość 77 lat temu, 3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło… » więcej 2024-02-03, godz. 11:00 Rok temu zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce Rok temu, 3 lutego 2023 roku, zmarł Szewach Weiss, obywatel II RP pochodzenia żydowskiego, uratowany z Holokaustu przez polskich sąsiadów, polityk izraelskiej… » więcej
7172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »