Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy…
2024-03-13, 16:30 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i-pl/w dw

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK

Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
Projekcja filmu o Edmundzie Malinowskim. Plakat organizatora.
O żołnierzach z pułku głuchoniemych i ich dowódcy walczących w Powstaniu Warszawskim opowiada film „W sercu, w ogniu, w ciszy. Historia Edmunda Malinowskiego - dowódcy Plutonu Głuchoniemych AK”.

Dokument zaprezentowano w Centralnym Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Reżyser filmu Bartłomiej Grzegorczyk podkreśla, że żołnierze z Plutonu głuchoniemych w czasie Powstania Warszawskiego pełnili wiele ważnych funkcji bojowych i pomocniczych. Jak mówił reżyser, pierwsza część bojowa liczyła 10 osób, które brały udział w walkach frontowych, druga część miała funkcje pomocnicze, byli kurierami, zajmowali się roznoszeniem ulotek, broni, odgruzowywaniem Warszawy.

Żołnierzami dowodził podoficer Wojska Polskiego Edmund Malinowski i jednocześnie wychowawca ze szkoły głuchoniemych przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. „Około 30- osobowy pluton głuchoniemych walczył na trudnym terenie, mimo to nikt z plutonu nie poległ” - dodaje historyk z IPN Adam Hlebowicz. „Walczyli na terenie Zakładu dla Głuchoniemych czyli Placu Trzech Krzyży i okolic, dzielnicy niemieckiej umocnionej dużym składem wojska niemieckiego, a mimo to odnosili ogromne sukcesy, zdobywając Niemiecki Dom Żołnierza czy budynek Imki.

W pokazie uczestniczył bratanek Edmunda Malinowskiego - Mieczysław Malinowski. Podkreślał, że stryj i jednocześnie jego ojciec chrzestny niechętnie opowiadał o swojej walce. „Bo mówienie, gdzie walczył, a walczył z bolszewikami, wiązało się z konsekwencjami. Głównie od ojca dowiadywałem się o stryju, z którym walczył przy Placu Trzech Krzyży, natomiast o walkach w trzecim powstaniu śląskim i z walkach bolszewikami raczej mało wiedziałem” - mówił Mieczysław Malinowski.

Cała rodzina Edmunda Malinowskiego, jego czworo rodzeństwa uczestniczyła w walkach o niepodległość. Postać Edmunda Malinowskiego jest upamiętniona w Muzeum Krajoznawczym w Kiwercach na Ukrainie, w jego rodzinnej miejscowości, gdzie stanął pomnik z jego popiersiem. Zmarł w 1980 roku w Gdyni. Pod koniec życia był ogrodnikiem. Jego grób znajduje się na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

Zdjęcia do filmu były kręcone w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Gdyni i rodzinnych Kiwercach na Ukrainie.

Zobacz także

2024-03-04, godz. 13:00 Instytut Polonika: do 18 marca nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" Do osiemnastego marca trwa nabór do 6. odsłony programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Organizuje go Instytut Polonika. Przez ostatnie… » więcej 2024-03-04, godz. 11:00 80 lat temu żołnierze Kedywu AK wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu 80 lat temu, 4 marca 1944 roku, żołnierze Kedywu Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu, dowódcy posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa… » więcej 2024-03-04, godz. 09:00 Biegacze upamiętnili Żołnierzy Wyklętych w całym kraju Około stu tysięcy biegaczy upamiętniło Żołnierzy Wyklętych. Okazją był organizowany w trzystu miejscach w Polsce i na świecie dwunasty Bieg Pamięci… » więcej 2024-03-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 4 marca » więcej 2024-03-03, godz. 14:30 Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 11:00 Dziś XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym" W trzystu miejscach w Polsce i na świecie około stu tysięcy osób weźmie udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Te symboliczne… » więcej 2024-03-03, godz. 08:30 Młodzież szkolna weźmie udział w biegu "Wilczym tropem" w całym kraju Uczniowie z około 450 szkół w całej Polsce wezmą udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Wilczym tropem". Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów… » więcej 2024-03-03, godz. 10:00 83 lata temu Niemcy utworzyli getto w Krakowie 83 lata temu - 3 marca 1941 roku - Niemcy utworzyli getto w Krakowie. Na terenie obejmującym współcześnie tzw. starą część Podgórza zamknęli początkowo… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 3 marca » więcej 2024-03-02, godz. 13:00 03.03. Bieg Pamięć Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym w Grodkowie W niedzielę odbędzie się XII edycja biegu Tropem Wilczym. Start o godznie 12:00 przy ratuszu w Grodkowie. Tam też będzie meta. Dystanse do pokonania to… » więcej
5758596061
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »