Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Upamiętnienie rodziny Siniarskich zamordowanej za…
2024-03-11, 09:00 Autor: IAR/ #Banach/w wk

Upamiętnienie rodziny Siniarskich zamordowanej za pomoc Żydom

"Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego [fot. Instytut Pileckiego]
"Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego [fot. Instytut Pileckiego]
Instytut Pileckiego upamiętnił rodzinę Siniarskich z Lutkówki na Mazowszu zamordowaną przez Niemców za pomoc Żydom. Uroczystość odbyła się w związku z projektem Instytutu "Zawołani po imieniu", który ma na celu przypominanie o osobach narodowości polskiej zamordowanych za niesienie pomocy Żydom podczas okupacji niemieckiej.
Wojciech Cedro z Instytutu Pileckiego, który badał sprawę zamordowanej rodziny mówi, że udzieliła ona schronienia parze Żydów w lutym 1944 roku - Wolfowi Lipszycowi oraz Chanie, która była w zaawansowanej ciąży. Razem z Wolfem szukali bezpiecznego miejsca, w którym mogłaby urodzić.

Mimo trudnych warunków życia pod okupacją oraz ryzyka, jakie wiązało się z przyjęciem Żydów, Siniarscy nie odmówili pomocy. Siniarscy ukrywali Żydów kilka tygodni, ponieważ przez donos niemieccy żandarmi 10 marca 1944 roku przyjechali do ich gospodarstwa i rozpoczęli brutalną akcję. Wojciech Cedro dodaje, że wiadomo, iż w godzinach porannych z Żyrardowa przyjechał oddział żandarmerii.

Stanisław Siniarski był na podwórku, żandarmi rozpoczęli jego przesłuchiwanie, a raczej po prostu bicie go, żeby powiedział, kto się u niego ukrywa. Żandarmi rozkazali też całej rodzinie Siniarskich - z trójką dzieci - wyjść z domu, kazano im położyć się na podwórku, po czym zostali zastrzeleni.

Wraz z pięcioosobową rodziną Siniarskich zastrzelony został także ukrywany przez nich Wolf Lipszyc. Żandarmi weszli do domu i zamordowali również Chanę z noworodkiem. Wojciech Cedro podkreśla, że była to wyjątkowo brutalna akcja mająca na celu nie tylko wymordowanie Żydów. "Są tu elementy zastraszenia, zgromadzenie też później lokalnych mieszkańców, żeby wiedzieli, co czeka tych, którzy pomagają Żydom.

Taki cel miało też szukanie kolejnych, polowanie na osoby narodowości żydowskiej, które gdzieś jeszcze pozostały, ukrywały się wśród okolicznych mieszkańców" - mówi. Do tej pory Instytut Pileckiego odsłonił tablice upamiętniające 90 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów.

Zobacz także

2024-07-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 26 lipca » więcej 2024-07-25, godz. 19:47 W 110 rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej wystawa fotografii Mieczysława Wejnerowskiego. Zdjęcia dokumentują Kadrówkę w latach 80-tych w tym wydarzeniu. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 sierpnia w brzeskim ratuszu. » więcej 2024-07-25, godz. 13:00 Medale i pamiątki z powstania warszawskiego na wystawie Ponad osiemdziesiąt medali związanych z powstaniem warszawskim prezentuje w Muzeum Niepodległości historyk Przemysław Dąbek. "Motywem przewodnim są medale… » więcej 2024-07-25, godz. 11:00 4 lata temu zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy Cztery lata temu, 25 lipca 2020 roku, zmarł Bernard Ładysz, wybitny śpiewak operowy i aktor, w czasie wojny - żołnierz Armii Krajowej. Był obdarzony głębokim… » więcej 2024-07-25, godz. 09:00 Wystawa poświęcona kobietom konspiracji Losy ponad dwudziestu kobiet działających w konspiracji w czasie drugiej wojny światowej przedstawi wystawa "Bohaterki wśród bohaterów". Ekspozycję przygotował… » więcej 2024-07-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 lipca » więcej 2024-07-23, godz. 12:02 Archiwa Państwowe: 80. rocznica Powstania Warszawskiego - Mapping 3D Niezwykła wizualna podróż przez historię Warszawy, a także hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz poznanie unikalnego dziedzictwa kulturowego miasta… » więcej 2024-07-23, godz. 16:02 NBP zaprezentował monety upamiętniające R.Traugutta Narodowy Bank Polski zaprezentował monety upamiętniające Romualda Traugutta. Uroczystość odbyła się na kilka dni przed 160. rocznicą śmierci przywódcy… » więcej 2024-07-24, godz. 11:00 Muzeum Niepodległości - sceny z powstania warszawskiego na dioramach Sceny z powstania warszawskiego w formie dioram można oglądać w Muzeum Niepodległości. Autorem wystawy "Powstanie warszawskie - pamięć i duma" jest Krzysztof… » więcej 2024-07-24, godz. 09:00 Polska Policja obchodzi dziś swoje święto Polska Policja obchodzi dziś (24 lipca) swoje święto. To okazja do wyrażenia wdzięczności funkcjonariuszom za służbę i złożenia życzeń, a także do… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »