Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Upamiętnienie rodziny Siniarskich zamordowanej za…
2024-03-11, 09:00 Autor: IAR/ #Banach/w wk

Upamiętnienie rodziny Siniarskich zamordowanej za pomoc Żydom

"Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego [fot. Instytut Pileckiego]
"Zawołani po imieniu" Instytut Pileckiego [fot. Instytut Pileckiego]
Instytut Pileckiego upamiętnił rodzinę Siniarskich z Lutkówki na Mazowszu zamordowaną przez Niemców za pomoc Żydom. Uroczystość odbyła się w związku z projektem Instytutu "Zawołani po imieniu", który ma na celu przypominanie o osobach narodowości polskiej zamordowanych za niesienie pomocy Żydom podczas okupacji niemieckiej.
Wojciech Cedro z Instytutu Pileckiego, który badał sprawę zamordowanej rodziny mówi, że udzieliła ona schronienia parze Żydów w lutym 1944 roku - Wolfowi Lipszycowi oraz Chanie, która była w zaawansowanej ciąży. Razem z Wolfem szukali bezpiecznego miejsca, w którym mogłaby urodzić.

Mimo trudnych warunków życia pod okupacją oraz ryzyka, jakie wiązało się z przyjęciem Żydów, Siniarscy nie odmówili pomocy. Siniarscy ukrywali Żydów kilka tygodni, ponieważ przez donos niemieccy żandarmi 10 marca 1944 roku przyjechali do ich gospodarstwa i rozpoczęli brutalną akcję. Wojciech Cedro dodaje, że wiadomo, iż w godzinach porannych z Żyrardowa przyjechał oddział żandarmerii.

Stanisław Siniarski był na podwórku, żandarmi rozpoczęli jego przesłuchiwanie, a raczej po prostu bicie go, żeby powiedział, kto się u niego ukrywa. Żandarmi rozkazali też całej rodzinie Siniarskich - z trójką dzieci - wyjść z domu, kazano im położyć się na podwórku, po czym zostali zastrzeleni.

Wraz z pięcioosobową rodziną Siniarskich zastrzelony został także ukrywany przez nich Wolf Lipszyc. Żandarmi weszli do domu i zamordowali również Chanę z noworodkiem. Wojciech Cedro podkreśla, że była to wyjątkowo brutalna akcja mająca na celu nie tylko wymordowanie Żydów. "Są tu elementy zastraszenia, zgromadzenie też później lokalnych mieszkańców, żeby wiedzieli, co czeka tych, którzy pomagają Żydom.

Taki cel miało też szukanie kolejnych, polowanie na osoby narodowości żydowskiej, które gdzieś jeszcze pozostały, ukrywały się wśród okolicznych mieszkańców" - mówi. Do tej pory Instytut Pileckiego odsłonił tablice upamiętniające 90 Polaków, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów.

Zobacz także

2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 1 lipca » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »