Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Zdzisław Rachtan, ps…
2024-03-09, 09:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł/dok.

100 lat temu urodził się Zdzisław Rachtan, ps. "Halny", żołnierz AK zgrupowania "Ponury"

Zdzisław Rachtan [fot. IPN]
Zdzisław Rachtan [fot. IPN]
100 lat temu, 9 marca 1924 roku, urodził się Zdzisław Rachtan, ps. "Halny", w okresie II wojny światowej uczestnik konspiracji niepodległościowej, żołnierz Armii Krajowej w stopniu porucznika. Walczył w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury” oraz w I batalionie 2. pułku piechoty Legionów AK kapitana Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.
Po wojnie był zaangażowany w działalność społeczną i kombatancką środowisk Armii Krajowej. Zmarł w 2014 roku. Zdzisław Rachtan uczestniczył w konspiracji od 1940 roku. Już jako 16-latek został łącznikiem i kurierem w szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej na Kielecczyźnie.

W 1943 jego oddział wszedł w skład I Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej pod komendą Jana Piwnika "Ponurego" (Zgrupowania Partyzanckie Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej „Ponury”). Rachtan przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Brał udział w szeregu akcji bojowych, między innymi w walkach na Wykusie, wzniesieniu Płaskowyżu Suchedniowskiego, w lipcu, wrześniu i październiku 1943 roku, uczestniczył także w kilku nocnych atakach na pociągi oraz innych zadaniach związanych z wysokim ryzykiem.

Na przełomie 1943 i 1944 roku przeszedł do oddziału pod dowództwem Eugeniusza Kaszyńskiego, ps. "Nurt", który następnie, podczas odtwarzania Sił Zbrojnych w kraju, został przeformowany w I batalion 2. pułku piechoty Legionów AK, . Jako dowódca drużyny przeszedł cały szlak bojowy swojego batalionu.

Po wojnie Zdzisław Rachtan zaangażował się działalność kombatancką i społeczną. Od 1957 roku współtworzył Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt”, które działało na poziomie ogólnopolskim, niezależnie od oficjalnego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i bez jakichkolwiek subwencji, aż do przemian ustrojowych. Od 1989 roku nadal działał na rzecz utrzymania społecznej pamięci o Armii Krajowej i jej działalności w regionie świętokrzyskim. Był też jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Za udział w bitwach w 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych i Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy. W 1961 uhonorowano go Krzyżem Armii Krajowej nadawanym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po przemianach ustrojowych w Polsce otrzymał także krzyże: Kawalerski, Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku przyznano mu Nagrodę IPN Kustosz Pamięci Narodowej.

(więcej)

Zdzisław Rachtan urodził się 1924 roku w Wierzbniku, obecnie część Starachowic. Przed wybuchem II wojny światowej nie zdążył rozpocząć nauki w szkole średniej. W 1940 roku podjął pracę w zakładach ceramicznych w Wierzbniku.

Wiosną 1943 roku przyłączył się do oddziału dywersyjnego Narodowej Organizacji Wojskowej pod dowództwem Tomasza Wagi, ps. "Szort". Przeszedł szkolenie podoficerskie, został dowódcą drużyny i zastępcą dowódcy plutonu. Gdy oddział "Szorta" przystąpił do Zgrupowań AK Jana Piwnika "Ponurego", Zdzisław Rachtan wykazał się dużą determinacją i odwagą w akcjach, za co jeszcze w tym samym roku otrzymał awans na kaprala. Działał w strukturach Armii Krajowej aż do demobilizacji jego batalionu w 1944 roku i rozwiązania Armii Krajowej w 1945 roku. W rozkazie końcowym został awansowany na stopień podporucznika czasu wojny.

Zdzisław Rachtan ożenił się w styczniu 1945 roku, a następnie - wraz z żoną Krystyną Witebską „Justyną”, łączniczką NOW-AK - przeniósł się do Torunia, gdzie zdał maturę i rozpoczął studia prawnicze. W 1950 roku wraz rodziną przeprowadził się do Warszawy, w obawie przed aresztowaniem przez toruński Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W 1962 roku ukończył studia i rozpoczął pracę w Spółdzielczym Biurze Turystycznym „Turysta”, gdzie kierował działem turystyki krajowej. Pracując zawodowo, jednocześnie angażował się w działania mające na celu upamiętnienie Armii Krajowej i utworzenie środowiska jej kombatantów.

Jesienią 1956 był współinicjatorem postawienia kapliczki Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie, w rejonie wielu bitew partyzanckich z okresu II wojny światowej, a wcześniej także Powstania Styczniowego. Kapliczka stała się jednym z pierwszych w Polsce pomników poświęconych działalności Armii Krajowej. To zapoczątkowało także powstanie kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”, które sprawnie, choć nieoficjalnie i niezależnie, działało aż do 1989 roku.

Historycy IPN w opracowaniach podkreślają sprawność organizacyjną Zdzisława Rachtana „Halnego", który regularnie i skutecznie doprowadzał w okresie PRL do spotkań kombatantów Armii Krajowej, tak zwanych "koncentracji", na Wykusie i w Wąchocku. Uczestniczyli w nich także przedstawiciele opozycji demokratycznej, między innymi z KOR, ROPCiO i NSZZ "Solidarność".

Zdzisław Rachtan zmarł 26 stycznia 2014 roku w Warszawie. Spoczywa na stołecznym Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz także

2024-03-02, godz. 11:00 "Pancerny Skorpion" zaprasza na rajd i pokaz pojazdów militarnych "Śladami Żołnierzy niezłomnych na ziemiach zachodnich" poprowadzi rajd pojazdów historycznych w wykonaniu Stowarzyszenia "Pancerny Skorpion". Uczestnicy wyruszą… » więcej 2024-03-02, godz. 09:00 Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych Na Wojskowych Powązkach na Kwaterze "Ł" uczczono Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział miedzy… » więcej 2024-03-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 marca » więcej 2024-03-01, godz. 15:45 Są jeszcze wolne miejsca w niedzielnym biegu "Tropem Wilczym" w Kietrzu Kietrz to jedno z dziesięciu miast na Opolszczyźnie, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja "Biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych''. Uczestnicy wydarzenia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:00 Żołnierze wyklęci - Józef Franczak "Laluś" 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy… » więcej 2024-03-01, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci - Jan Rodowicz "Anoda" 1 marca w Polsce jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej zbrojnie przeciwstawiali się… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00 "Rodzinne Spotkania z Historią" w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 2 marca w sobotę odbędzie się rekonstrukcja, gdzie będzie dostępne obozowisko partyzanckie oraz posterunek MO przygotowany przez Projekt Historyczny - Konspiracja… » więcej 2024-03-01, godz. 09:00 Żołnierze wyklęci - "Inka" i "Zagończyk" 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej… » więcej 2024-03-01, godz. 08:30 Po raz 14. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca po raz 14. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego… » więcej 2024-03-01, godz. 08:00 88 lat temu rozpoczęło działalność Polskie Radio dla Zagranicy 88 lat temu, 1 marca 1936 roku, zainicjowało działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie audycji w językach polskim… » więcej
5859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »