Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę…
2024-03-08, 13:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowano książkę "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu"

Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Jerzy Gaul "Trzymajcie się z Zachodem. Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu" [fot. źródło:facebook.com/AGAD.Warszawa/]
Archiwum Główne Akt Dawnych zaprezentowało najnowszą publikację "Trzymajcie się z Zachodem... Józef Piłsudski w poszukiwaniu polskiej racji stanu". Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, widział polską rację stanu w perspektywie całości: interesów narodowych i państwowych oraz uniwersalnych wartości - mówi autor książki Jerzy Gaul z Archiwum Głównego Akt Dawnych.
W jego ocenie dla zachowania wolności, tolerancji, prawa i sprawiedliwości nie było innej drogi niż kultywowanie zachodnioeuropejskiej tradycji Rzeczypospolitej. „To hasło "Trzymajcie się z Zachodem…” nie jest frazesem, tylko głosem męża stanu, który całe życie walczył o to, żeby Polskę wyrwać z orbity Rosji. Piłsudskiemu chodziło przede wszystkim o to, żeby w Polsce zapanował, nie ład rosyjski, tylko ład zachodni. Bo to były wzory, które walcząc jeszcze w czasach zaborów z Rosją, z caratem, których wzorcem, punktem odniesienia były zawsze państwa demokratycznego zachodu, gdzie robotnicy mieli prawa do zrzeszeń, nieskrępowanej działalności, a w systemie zniewolenia caratem - tego nie było” - przypomniał autor.

Książka stara się odpowiedzieć między innymi na pytanie, kiedy polityk jest mężem stanu - mówi autor publikacji. Zaznaczył też, że tę wizję Piłsudskiego, można streścić w kilku słowach "Trzymajcie się z Zachodem…” jest nadał aktualna. „W ostatnim czasie były dysputy, gdzie jest miejsce Polski. Niektórym politykom nie podobało się to, że Polska jest w Unii Europejskiej, że ma realizować wartości europejskie, a to jest odpowiedź na to, że miejsce Polski musi być na Zachodzie. Bo jak nie jest na Zachodzie, to byłoby na Wschodzie, a to byłoby…” - wyjaśniał profesor Jerzy Gaul. Podkreślił też, że warto przypomnieć sobie postać Józefa Piłsudskiego, z tego względu, żeby znaleźć odpowiedź, jaka jest racja stanu Polski.

Autor książki napisał, że Rzeczpospolita miała być placówką, która szerzy wartości zachodnie na Wschodzie i stanowi zaporę przeciw cywilizacji eurazjatyckiej, reprezentowanej przez reakcyjny carat. Ta misja cywilizacyjna nie była wyrazem tendencji imperialnych, tylko potrzeby utworzenia nowego ładu na Wschodzie z udziałem sojuszniczych państw jako zabezpieczenie przed agresją i wpływami Rosji.
Wydawcą publikacji jest Archiwum Główne Akt Dawnych.

Zobacz także

2024-03-05, godz. 13:31 Wystawa plenerowa „Serce tamtego miasta” Cenne eksponaty z Żydowskiego Instytutu Historycznego można oglądać na ulicach Warszawy. Instytut przygotował wystawę plenerową "Serce tamtego miasta”… » więcej 2024-03-05, godz. 09:00 84. rocznica podpisania przez Stalina tajnej decyzji o wymordowaniu polskich jeńców 5 marca mijają 84 lata od podpisania przez Józefa Stalina tajnej uchwały o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Sowieckiego… » więcej 2024-03-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 marca » więcej 2024-03-04, godz. 15:00 Międzynarodowy Konkurs „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” IV Edycja Po raz czwarty Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Oddział w Rzeszowie zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w kolejnej edycji międzynarodowego… » więcej 2024-03-04, godz. 13:00 Instytut Polonika: do 18 marca nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat" Do osiemnastego marca trwa nabór do 6. odsłony programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat". Organizuje go Instytut Polonika. Przez ostatnie… » więcej 2024-03-04, godz. 11:00 80 lat temu żołnierze Kedywu AK wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu 80 lat temu, 4 marca 1944 roku, żołnierze Kedywu Armii Krajowej wykonali wyrok śmierci na Karlu Schmalzu, dowódcy posterunku Bahnschutzpolizei na dworcu Warszawa… » więcej 2024-03-04, godz. 09:00 Biegacze upamiętnili Żołnierzy Wyklętych w całym kraju Około stu tysięcy biegaczy upamiętniło Żołnierzy Wyklętych. Okazją był organizowany w trzystu miejscach w Polsce i na świecie dwunasty Bieg Pamięci… » więcej 2024-03-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 4 marca » więcej 2024-03-03, godz. 14:30 Za nami kolejny bieg "Tropem Wilczym" w Opolu Ponad 350 zawodników wystartowało w Opolu w 8. edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Uczestnicy mieli do pokonania tradycyjnie dwie… » więcej 2024-03-03, godz. 11:00 Dziś XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym" W trzystu miejscach w Polsce i na świecie około stu tysięcy osób weźmie udział w XII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem wilczym". Te symboliczne… » więcej
5556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »