Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 43 lata temu zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie…
2024-02-17, 11:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

43 lata temu zarejestrowano Niezależne Zrzeszenie Studentów

Logo NZS. [grafika: wikipedia/domena publiczna]
Logo NZS. [grafika: wikipedia/domena publiczna]
43 lata temu, 17 lutego 1981 roku, po blisko miesięcznym strajku na uczelniach, komunistyczne władze zgodziły się na zarejestrowanie NZS - Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. Dzień później podpisano Porozumienie Łódzkie, gwarantujące autonomię uczelniom w całym kraju i kończące najdłuższy okupacyjny strajk studencki w Europie. Protest trwał 29 dni, od 21 stycznia. Wzięło w nim udział około 10 tysięcy osób.
NZS, który powstał kilka miesięcy wcześniej - 22 września 1980 roku, skupiał młodych ludzi dążących do demokratyzacji życia akademickiego i struktur uczelnianych. Został powołany po fali ogólnopolskich strajków robotniczych, gdy podpisano słynne Porozumienia Sierpniowe, umożliwiające powstanie pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego "Solidarność". Jednak komunistyczne władze zwlekały z oficjalnym uznaniem zrzeszenia. Gdy 13 listopada sąd odrzucił wniosek o jego rejestrację, w odpowiedzi rozpoczęły się akcje protestacyjne na uczelniach. Po zerwaniu rozmów studentów z delegacją ministerstwa nauki, 21 stycznia 1981 roku został ogłoszony strajk okupacyjny na Uniwersytecie Łódzkim.

W akcji strajkowej uczestniczyli też między innymi studenci Politechniki Łódzkiej, Akademii Medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz łódzkiej filmówki. Protestujących wspierali nauczyciele akademiccy i pracownicy administracyjni, a także mieszkańcy Łodzi, którzy przynosili ciepłe posiłki i koce. Później strajki solidarnościowe wybuchły na innych uczelniach w kraju, jak Akademia Medyczna w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski.

Protestujący zgłosili 47 postulatów, przede wszystkim - rejestracji NZS, autonomii uczelni, zerwania z obowiązkowym studiowaniem przedmiotów "politycznych", zniesienia przymusu nauczania języka rosyjskiego, reformy studium wojskowego i wydłużenia czasu studiów z 4 do 5 lat. Domagano się też zakazania wstępu na teren uczelni milicji i bezpieki, wolności słowa, przygotowania nowych niezafałszowanych podręczników historii, prawa do swobodnego świętowania rocznic patriotycznych, zwolnienia więźniów politycznych oraz ukarania winnych nadużyć funkcjonariuszy MO i SB.

Strajk zakończył się sukcesem, 17 lutego 1981 roku władze uznały NZS. Następnego dnia podpisano Porozumienie Łódzkie, zapewniające spełnienie pozostałych postulatów. Strajk został rozwiązany.

40. rocznicę rejestracji NZS, przypadającą w 2021 roku, upamiętnił Sejm RP specjalną uchwałą. Posłowie napisali w niej, że organizacja jest "symbolem walki o wolność - o wartość ponadczasową i niezbywalną".


(więcej)

Od początku NZS był organizacją jednoczącą środowisko studenckie w walce z komunizmem. Nazwa "Niezależne Zrzeszenie Studentów" została demokratycznie wybrana podczas spotkania 60 grup założycielskich z uczelni w całym kraju, na Politechnice Warszawskiej, między 18 a 19 września 1980 roku.

Po strajkach okupacyjnych, które wymusiły na władzach rejestrację zrzeszenia w lutym 1981 roku, funkcjonowało ono do stanu wojennego, kiedy to zostało zdelegalizowane. Poza działaniami na rzecz studentów, domagało się przestrzegania podstawowych swobód politycznych w kraju oraz praw człowieka, a także szanowania polskich tradycji niepodległościowych i patriotycznych. Wspierało też działania "Solidarności" w wymiarze politycznym.

Po 13 grudnia 1981 roku NZS został zdelegalizowany, a wielu jego działaczy aresztowano. Organizacja działała w podziemiu. Ponownie została zarejestrowana 22 września 1989 roku, po ogólnopolskiej akcji strajkowej. Wcześniej bowiem podczas Okrągłego Stołu ustalono prawo o stowarzyszeniach, które nie przewidywało prawa do strajku. Tymczasem NZS miał taki zapis w swoim statucie, i dopiero po protestach, w tym wielu okupacyjnych, dokonano jego rejestracji.

Po przemianach demokratycznych, organizacja stopniowo ęłęózmieniała profil działalności, ograniczając inicjatywy polityczne na rzecz reprezentowania interesów studentów. Obecnie zajmuje się ochroną praw oraz kwestiami dotyczącymi nauki, kultury czy turystyki. Zrzesza trzy tysiące członków i sympatyków w 25 uczelnianych organizacjach.

Zobacz także

2024-02-23, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 23 lutego » więcej 2024-02-22, godz. 13:00 210 lat temu urodził się Oskar Kolberg, wybitny etnograf, badacz polskiego folkloru 210 lat temu, 22 lutego 1814 roku, urodził się Oskar Kolberg, wybitny etnograf, badacz polskiego folkloru, a także kompozytor. Był jednym z pionierów badań… » więcej 2024-02-22, godz. 12:00 Obchody 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Warszawie Wystawa, spektakle i warsztaty dla dzieci, a także recitale fortepianowe i koncert w Filharmonii Narodowej - w ten sposób przez tydzień w Warszawie obchodzona… » więcej 2024-02-22, godz. 11:00 214 lat temu urodził się Fryderyk Chopin 214 lat temu, 22 lutego 1810 roku (podawane są także inne daty), w Żelazowej Woli urodził się Fryderyk Chopin, uznawany za najwybitniejszego polskiego kompozytora… » więcej 2024-02-22, godz. 09:00 W Opolu wystawa z okazji 100-lecia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Jej bohaterkami są kobiety - żony, matki, sanitariuszki, nauczycielki, działaczki, walczące słowem i czynem o polski Śląsk. » więcej 2024-02-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 lutego » więcej 2024-02-21, godz. 15:00 Wystawa pt. „Władysław Kozielsko-Bytomski” Już od 29 lutego w Muzeum Ziemi Kozielskiej nowa wystawa czasowa pt. Władysław Kozielsko-Bytomski. » więcej 2024-02-21, godz. 13:00 Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN – warsztaty dla nauczycieli Archiwum IPN zaprasza nauczycieli i edukatorów na cykl warsztatów pt. Powstanie warszawskie w dokumentach z Archiwum IPN. Zajęcia realizowane są we współpracy… » więcej 2024-02-21, godz. 12:00 Portret Adama Stanisława Naruszewicza” powrócił do Wilanowa Obraz „Portret Adama Stanisława Naruszewicza” utracony w czasie II wojny światowej powrócił do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w warszawskim W… » więcej 2024-02-21, godz. 09:00 160. rocznica bitwy pod Opatowem stoczonej podczas Powstania Styczniowego 160 lat temu, 21 lutego 1864 roku, w bitwie pod Opatowem polskie oddziały powstańcze zostały rozbite przez wojsko rosyjskie. Przesądziło to ostatecznie o… » więcej
6364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »