Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Premiera książki „Mefisto z Auschwitz” o Josefie…
2024-02-13, 11:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Premiera książki „Mefisto z Auschwitz” o Josefie Mengele

Josef Mengele, Auschwitz. Album Höcker (cropped) [fot. wikipedia/domena publiczna]
Josef Mengele, Auschwitz. Album Höcker (cropped) [fot. wikipedia/domena publiczna]
"Mefisto z Auschwitz”, książka o Josefie Mengele, oficerze SS i lekarzu odpowiedzialnym za pseudomedyczne eksperymenty w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, opowiada o jego ucieczce do Ameryki Południowej.
Publikacja Mirosława Olszyckiego Olsenis ma dziś swoją premierę.Autor książki oraz filmów o Ameryce Południowej Mirosław Olszycki Olsenis przypomina, że Mengele, uczestniczył w "selekcji" Żydów przybywających do obozu z całej Europy, posyłał tam dzieci, starców, chorych, ułomnych i ciężarne kobiety.

„To człowiek, od którego zależało życie i zależała śmierć. Człowiek, który jednym wskazaniem dłoni skazywał ludzi na olbrzymie tortury i śmierć. To można porównać tylko do piekła” - powiedział autor książki.Publikacja to reporterskie śledztwo podążające "ścieżką szczurów” znaną z "Akt Odessy”. Autor poszukując związków pomiędzy III Rzeszą a dyktaturami południowoamerykańskimi, staje w progu kryjówki jednego z najbardziej poszukiwanych i nigdy nieodnalezionych niemieckich nazistów."Josef Mengele na zawsze pozostał zakładnikiem strachu przed konsekwencjami przeszłości”- dodał.

„Ucieczka z Auschwitz, z piekła na ziemi do teoretycznego raju, dla nazistów była to częściowo Ameryka Łacińska, Argentyna, Brazylia, Peru, Paragwaj - tam Josef Mengele nie znalazł spokoju. Prześladowany był całe życie. Każdego dnia oglądał się za siebie i nie mógł nigdy powiedzieć, że wróci do domu cały i zdrów” - przypomniał pisarz.

Josef Mengele utonął 7 lutego 1979 roku niedaleko Santos w Brazylii, w czasie kąpieli w oceanie. "Jego śmierć do dziś budzi wiele wątpliwości"- dodał Mirosław Olszycki Olsenis. „Nie ma twardych dowodów na to, że osoba która utonęła w oceanie, w okolicach Sao Paulo, to był Josef Mengele. Akt zgonu świadczy, że to był on, natomiast ciekawą i tajemniczą sprawą był artykuł, który ukazał się dzień przed jego śmiercią w jednej z paragwajskich gazet, że Josef Mengele utonął w oceanie Atlantyckim. Tajemnica do dziś nie jest wyjaśniona” - twierdzi autor publikacji.

Mirosław Olszycki Olsensis, podróżnik, członek elitarnego Explorers Club, w „Mefisto z Auschwitz” opisuje działanie zorganizowanej siatki przerzucającej hitlerowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej. Korzenie systemowej współpracy pomiędzy Niemcami a latynoskimi dyktaturami sięgają nawet kilkudziesięciu lat przed II wojną światową.

Zobacz także

2024-02-28, godz. 11:00 10. edycja (O)polskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych Rywalizacja odbędzie 4 marca się w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz studenci i dorośli. » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 80. rocznica zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie 80 lat temu, 28 lutego 1944 roku, doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Miejscowy oddział UPA oraz ukraińscy ochotnicy z dywizji SS… » więcej 2024-02-28, godz. 07:30 Kalendarium na dziś 28 lutego » więcej 2024-02-27, godz. 23:20 Średniowieczna odznaka pielgrzyma trafiła do konserwatora zabytków Zdjęcie średniowiecznej odznaki pielgrzyma z Wólki Nieliskiej w powiecie zamojskim opublikował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator… » więcej 2024-02-27, godz. 13:15 37. rocznica śmierci ks. Blachnickiego: powstaje film o ostatnich miesiącach życia kapłana Przypada 37. rocznica śmierci Sługi Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Kawaler Orderu Orła Białego był organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości… » więcej 2024-02-27, godz. 11:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu… » więcej 2024-02-27, godz. 09:00 20 lat temu radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim 20 lat temu, 27 lutego 2004 roku, radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim. Programy były emitowane przez ponad 60 lat, od 1942 roku… » więcej 2024-02-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 lutego » więcej 2024-02-26, godz. 19:00 Artefakty ze szkła - ciekawostką badań archeologicznych w Nysie 1,5 tony różnego rodzaju przedmiotów wydobyto podczas badań archeologicznych prowadzonych u zbiegu ulic Kramarskiej i Karola Miarki w Nysie. To tysiące fragmentów:… » więcej 2024-02-26, godz. 13:00 Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie… » więcej
6869707172
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »