Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 135 lat temu urodził się Tadeusz Piskor, bliski…
2024-02-01, 13:00 Autor: /IAR/B.Falkowska/K.Koziełł/dok.

135 lat temu urodził się Tadeusz Piskor, bliski współpracownik Piłsudskiego

Tadeusz Piskor [fot. wikipedia/domena publiczna]
Tadeusz Piskor [fot. wikipedia/domena publiczna]
135 lat temu - 1 lutego 1889 roku - urodził się Tadeusz Piskor, oficer Legionów Polskich, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. W latach 1926-1931 był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W wojnie obronnej 1939 roku dowodził Armią "Lublin". Zmarł na emigracji w Londynie, w 1951 roku. Miał 62 lata.
Uznawany za jednego z najlepszych dowódców okresu międzywojennego w Polsce, był adiutantem generalnym marszałka Józefa Piłsudskiego, a po przewrocie majowym pełnił rolę szefa Sztabu Generalnego (potem Sztabu Głównego) Wojska Polskiego (obecnie Sztab Generalny). Odpowiadał za uzbrojenie i mobilizację w armii. W opinii generała Stefana Grota Roweckiego, Tadeusz Piskor był "typem dobrego dowódcy armii". Doceniano go za solidność przy pracy i zdolność do szybkiego podejmowania trafnych decyzji, co dało się zauważyć już w czasie wojny polsko bolszewickiej. W 1931 objął funkcję inspektora armii, którą sprawował do wybuchu II wojny światowej.

Po niemieckiej agresji na Polskę generałowi Tadeuszowi Piskorowi powierzono zorganizowanie i dowództwo Armii "Lublin", objął też dowództwo Armii "Kraków". Po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, 20 września 1939 roku - wobec przewagi wroga i braku wsparcia - podjął decyzję o kapitulacji. Do końca wojny przebywał w niemieckiej niewoli, gdzie kierował działalnością konspiracyjną. Wyzwolony w kwietniu 1945, wyjechał do Wielkiej Brytanii i zamieszkał w Londynie.

Tadeusz Piskor za swoje zasługi otrzymał kilkadziesiąt odznaczeń polskich i zagranicznych. Między innymi został uhonorowany Krzyżem Srebrnym i Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Otrzymał Krzyże - Oficerski, Komandorski i Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był też posiadaczem wyjątkowej Odznaki Oficerskiej Związków Strzeleckich, zwanej „Parasolem”, a upamiętniającej ukończenie tajnej szkoły oficerskiej Związku Strzeleckiego przed I wojną światową. Nadawał ją słuchaczom osobiście Józefa Piłsudski.

(więcej)

Tadeusz Piskor urodził się w rodzinie inteligenckiej, jego ojciec Władysław Piskor był inżynierem hutnikiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie rozpoczął studia w Belgii, w Instytucie Politechnicznym w Liege. Tam został jednym z założycieli powołanego w 1908 roku Związku Walki Czynnej. Dwa lata później przeniósł się do Lwowa, gdzie kontynuował studia na Politechnice Lwowskiej. Aktywnie działał też w Związku Strzeleckim, który stał się podstawą do budowy struktur wojskowych Legionów Polskich. Wstąpił do nich w 1914 roku, a cztery lata później rozpoczął służbę w Wojsku Polskim.

Od listopada 1919 do lipca 1920 roku pełnił obowiązki adiutanta Józefa Piłsudskiego i został jednym z jego najbliższych współpracowników. W 1923 ukończył kurs informacyjny dla wyższych dowódców przy Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie, a w 1924 - kurs w Centrum Wyższych Studiów Wojskowych. W tym samym roku otrzymał awans na generała brygady W czasie zamachu majowego w 1926 roku opowiedział się po stronie marszałka, w czerwcu został mianowany szefem Sztabu Generalnego. Pozostając dowódcą sztabowym, cały czas dążył do gotowości liniowej Wojska Polskiego, między innymi przygotowywał plany mobilizacyjne, które jednak w tamtym czasie nie były realizowane. W grudniu 1931 objął funkcję inspektora armii, którą sprawował do wybuchu wojny.

Po niemieckiej agresji na Polskę generał Tadeusz Piskor otrzymał rozkaz zorganizowania Armii "Lublin", w połowie września 1939 roku podporządkowano mu również Armię "Kraków". Jego zadaniem była obrona środkowej Wisły na linii od Garwolina po Annopol za Sandomierzem. Po bitwie pod Tomaszowem Lubelskim, 20 września 1939 roku, wydał rozkaz kapitulacji.

Trafił do niewoli. Przebywał w oflagach: VII A Murnau, VIII B Silberberg, IV C Colditz, X C Lübeck i VI B Dössel. W obozach kierował działalnością konspiracyjną. Protestował przeciwko próbom separowania oficerów WP pochodzenia żydowskiego. Po wyzwoleniu wyjechał do Wielkiej Brytanii.

Zmarł 22 marca 1951 roku w Londynie. Początkowo został pochowany na cmentarzu St. Mary’s w Kensal Green. W 1990 roku urna z jego prochami spoczęła na cmentarzu wojennym w Tomaszowie Lubelskim.
.

Zobacz także

2024-01-26, godz. 09:00 PE uczcił pamięć o ofiarach Holokaustu Parlament Europejski uczcił minutą ciszy ofiary Holokaustu. Specjalną, prawie godzinną sesję plenarną w Brukseli zorganizowano w związku z przypadającym… » więcej 2024-01-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 26 stycznia » więcej 2024-01-25, godz. 15:00 W Rydze odsłonięto tablicę z nazwą ulicy imienia Ity Kozakiewicz W Rydze w ubiegły piątek uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ulicy imienia Ity Kozakiewicz. Ita Kozakiewicz była działaczką polskiej mniejszości na… » więcej 2024-01-25, godz. 13:00 105 lat temu powstała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma już 105 lat. Przedsiębiorstwo zostało powołane 25 stycznia 1919 roku przez rząd Ignacego Jana Paderewskiego… » więcej 2024-01-25, godz. 11:00 Rocznica oswobodzenia niemieckiego KL Auschwitz w TVP Polonia W rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz TVP Polonia pokaże trzy filmy dokumentalne poświęcone byłym więźniom niemieckiego obozu - będą to: „Położna”… » więcej 2024-01-25, godz. 09:00 81 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53. Polaków 81 lat temu, 25 stycznia 1943 roku, Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53 Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie… » więcej 2024-01-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 stycznia » więcej 2024-01-24, godz. 16:45 Uroczystości upamiętniające strajk w Stoczni Szczecińskiej To był pierwszy przypadek w bloku komunistycznym, gdy pierwszy sekretarz partii przyjeżdża do strajkujących robotników negocjować porozumienie. W styczniu… » więcej 2024-01-24, godz. 15:00 „Papierowa amunicja” – wystawa wydawnictw drugiego obiegu PRL Blisko sto tytułów prasy i książek wydanych w PRL poza cenzurą pokazano na wystawie „Papierowa amunicja”, otwartej we wtorek w bibliotece Uniwersytetu… » więcej 2024-01-24, godz. 13:00 Polska koprodukcja "Strefa interesów" z szansą na Oscara dla najlepszego filmu Brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" ma szansę na Oscara dla najlepszego filmu. Obraz w reżyserii Jonathana Glazera to opowieść o… » więcej
7677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »