Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zmarł prof. Przemysław Waingertner - historyk Uniwersytetu…
2024-01-31, 13:27 Autor: Pawlak Bartłomiej/PAP

Zmarł prof. Przemysław Waingertner – historyk Uniwersytetu Łódzkiego, publicysta

[fot. Marcin Skomudek]
[fot. Marcin Skomudek]
W wieku 55 lat zmarł w Łodzi historyk, publicysta, prof. Przemysław Waingertner. Był kierownikiem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącym Rady Muzeum Dzieci Polskich oraz autorem wielu monografii i artykułów, poświęconych m.in. historii Łodzi.
O śmierci historyka poinformowało w środę m.in. Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu i łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.
"Z żalem informujemy, że 31 stycznia br. zmarł prof. dr hab. Przemysław Andrzej Waingertner – kierownik Katedry Historii Polski Najnowszej, wiceprezes Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz przedstawiciel Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Był laureatem wielu nagród" – przekazano na oficjalnym profilu Muzeum Dzieci Polskich, w którym Waingertner pełnił funkcję przewodniczącego Rady Muzeum.

Waingertner urodził się w 1969 r. w Łodzi. Był absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi oraz studiów historycznych na Uniwersytecie Łódzkim. W 2019 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
Był kierownikiem Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich UŁ oraz Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ.

W kręgu jego badań była polska myśl polityczna w XX w., dzieje Związku Młodzieży Polskiej "Zet" i obozu piłsudczykowskiego, polski czyn zbrojny w XX w., a także historia Łodzi i regionu. Był autorem kilkunastu monografii i kilkuset artykułów, wiceprezesem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i przewodniczącym łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Waingertner był laureatem wielu Nagród Rektora Uniwersytetu, Złotej Odznaki UŁ, Nagrody Świadek Historii, Srebrnego Krzyż Zasługi. W ubiegłym roku został odznaczony Honorowym Medalem 600-lecia Miasta Łodzi "za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznawane z okazji 600-lecia Miasta".

"Odszedł Człowiek nauki, wybitny historyk uosabiający pasję badacza, związany z Uniwersytet Łódzki. Był znany, ceniony i szanowany. Żył nauką i czerpał z niej siłę. W imieniu władz Łodzi oddaję Mu hołd. Niech spoczywa w Pokoju…" - napisał na swoim profilu na Facebooku przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Zobacz także

2024-06-28, godz. 12:14 Romowie upamiętnią swoich przodków zgładzonych przez Niemców Obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów i Sinti odbędą się w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia w Krakowie i Oświęcimiu. Wydarzenie upamiętnia… » więcej 2024-06-28, godz. 11:17 Muzeum Auschwitz: 3 tys. butów dzieci po konserwacji wróciło na ekspozycję Ponad 3 tys. bucików dziecięcych ofiar - z 8 tys. znajdujących się w zbiorach Muzeum Auschwitz – wróciło po konserwacji na ekspozycję w miejscu pamięci… » więcej 2024-06-28, godz. 10:04 110 lat temu w Sarajewie zginął Franciszek Ferdynand. Zamach przesądził o wybuchu I wojny światowej 28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To… » więcej 2024-06-28, godz. 09:42 68 lat temu rozpoczął się Poznański Czerwiec – bunt przeciw reżimowi komunistycznemu 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu wybuchły masowe protesty społeczne. Do ich stłumienia władze użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79… » więcej 2024-06-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 28 czerwca Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 » więcej 2024-06-27, godz. 12:18 Muzeum Auschwitz wyremontuje dach i sufity w budynku tzw. sauny Muzeum Auschwitz podało, że zamierza poddać remontowi dach, sufity i kominy w historycznym budynku tak zwanej centralnej łaźni nazywanej sauną. Znajduje… » więcej 2024-06-27, godz. 11:50 Podczas rytuałów Majowie używali naparu z tytoniu Członkowie społeczności Majów spożywali tytoń w trakcie rytuałów na długo przed przybyciem europejskich kolonizatorów. Rośliny tej używano w formie… » więcej 2024-06-27, godz. 10:22 "Rz": Śledczy IPN zbadają obóz, w którym produkowano rakiety V-1 Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej z Koszalina rozpoczęli śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich popełnionych na terenie podobozu KL Ravensbrück, zlokalizowanego… » więcej 2024-06-27, godz. 09:14 USA/ Dom Marilyn Monroe wpisany na listę zabytków w Los Angeles Rada Miejska Los Angeles jednomyślnie uznała dom, w którym w 1962 roku zmarła gwiazda kina Marilyn Monroe, za zabytek historyczny. Ma to na celu uniknięcie… » więcej 2024-06-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 27 czerwca » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »