Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 15 lat temu zmarł gen. Stanisław Karolkiewicz 'Szczęsny'…
2024-01-22, 14:00 Autor: IAR/B.Falkowska/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

15 lat temu zmarł gen. Stanisław Karolkiewicz "Szczęsny", żołnierz AK i Zrzeszenia WiN

ppłk Stanisław Karolkiewicz "Szczęsny" [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
ppłk Stanisław Karolkiewicz "Szczęsny" [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
15 lat temu, 22 stycznia 2009 roku, zmarł Stanisław Karolkiewicz, pseudonim "Szczęsny", generał, żołnierz Armii Krajowej. Po wojnie działał w antykomunistycznym Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość", był represjonowany w okresie stalinowskim. Współzałożyciel i prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, angażował się w działania na rzecz kombatantów, a także w przekazywanie młodym pokoleniom etosu Armii Krajowej. Wielokrotnie podkreślał, że takie wartości jak patriotyzm i poświęcenie dla ojczyzny, którymi żyło jego pokolenie, współcześnie są równie ważne jak dawniej.
Wybuch II wojny światowej zastał Stanisława Karolkiewicza na Śląsku, tam walczył z niemieckim okupantem. Pod koniec 1939 roku trafił do partyzantki, na terenach okupowanych przez sowietów. Na początku 1940 roku został aresztowany przez NKWD i był więziony do czerwca 1941-go. Wyszedł na wolność po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej. W Ciechanowcu na Podlasiu zorganizował i wyszkolił oddział dywersyjny, który działał w organizacji Konfederacja Narodu, włączonej później w struktury Armii Krajowej. Razem ze swoim batalionem uczestniczył w wielu akcjach bojowych przeciwko Niemcom na Nowogródczyźnie i Wileńszczyźnie, aż do ponownego zajęcia tych ziem przez Armię Czerwoną. Jako porucznik "Szczęsny" był między innymi dowódcą kompanii w 77. pułku piechoty AK, brał udział w operacji Ostra Brama.

Od 1944 roku działał w szeregach Delegatury Polskich Sił Zbrojnych na Kraj. W styczniu 1945 roku został aresztowany i osadzony na Zamku w Lublinie. Po wyjściu na wolność zaangażował się w konspirację Zrzeszenia WiN. W lutym 1946 po raz drugi wpadł w ręce funkcjonariuszy UB, a po brutalnym śledztwie otrzymał wyrok 13 lat pozbawienia wolności. Podczas przesłuchań i w więzieniu zdobył szacunek współwięźniów wyjątkowo godną i niezłomną postawą. Wolność odzyskał w 1955 roku, jednak służby bezpieczeństwa inwigilowały go aż do lat 80.

W tym czasie poświęcił się działalności społecznej, głównie na rzecz byłych żołnierzy Armii Krajowej, kombatantów i weteranów, zabiegając także o poprawę ich warunków bytowych. Jego staraniem w 1999 zakończono budowę pomnika Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który w czerwcu tego samego roku został poświęcony przez papieża Jana Pawła II. Od 2001 Stanisław Karolkiewicz przewodniczył Federacji Stowarzyszeń Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmarł w 2009 roku. Został pochowany z honorami wojskowymi na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

(więcej)

Urodził się 21 sierpnia 1918 roku w Tworkowicach koło Ciechanowca. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Warszawie, rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W październiku 1945 roku zaangażował się w działalność antykomunistycznego podziemia, objął funkcję kierownika komórki kontrwywiadowczej WiN-u w stolicy. 28 lutego 1946 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy UB, a potem skazany na 13-letnie więzienie.

Karolkiewicz współpracował ze stowarzyszeniem PAX. W 1985 roku utworzył Fundację Ochrony Zabytków, zajmującą się przywracaniem śladów polskiej kultury na Kresach Wschodnich oraz budową cmentarzy wojennych żołnierzy AK. Po 1989 roku działał w Światowym Związku Żołnierzy AK.

W 2006 roku pułkownik Stanisław Karolkiewicz został awansowany na stopień generała brygady.

Za zasługi został też odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyż Zasługi z Mieczami, Medalem Polonia Mater Nostra Est oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej 2024-07-02, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 2 lipca » więcej 2024-07-01, godz. 14:15 Instytut Polonika po raz drugi ogłasza konkurs "Dziedzictwo bez granic". Polska w poniedziałek obejmuje po raz siódmy roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej; motto przewodnie to: "V4: powrót do korzeni" - przypomniało MSZ… » więcej 2024-07-01, godz. 11:43 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków – opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 10:33 Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu dwóch bloków wystawy głównej Przetarg na wykonanie projektów remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni części nowej wystawy głównej, która… » więcej 2024-07-01, godz. 08:24 30 lat temu zmarła Helena Grossówna - gwiazda przedwojennego kina polskiego. To z nią Bodo umawiał się na dziewiątą, i jej - wspólnie z Dymszą - śpiewał „Ach, śpij kochanie”; a Żabczyński zapewniał ją „już nie zapomnisz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »