Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański…
2024-01-15, 11:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/dok./w kwi

155 lat temu urodził się Stanisław Wyspiański, dramaturg, poeta i malarz Młodej Polski

Stanisław Wyspiański. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Stanisław Wyspiański. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
155 lat temu, 15 stycznia 1869 roku, urodził się Stanisław Wyspiański, jeden z najwybitniejszych polskich twórców - malarz, rysownik i grafik, a także poeta, dramatopisarz i reformator teatru. Artysta Młodej Polski, który poszukując stylu narodowego w sztuce, stworzył własny, oryginalny jego wyraz. Autor słynnych dramatów: Wesele", "Noc Listopadowa", "Wyzwolenie" i "Warszawianka". Jego twórczość malarska obejmuje obrazy, witraże i polichromie, projektował także meble, architekturę i książkę artystyczną. Zmarł w 1907 roku.
Nazywany "czwartym wieszczem" polskim, obok romantyków - Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, pisał dramaty symboliczne. W jego wczesnych utworach dominowała problematyka metafizyczna i nawiązania do antycznej tragedii. W późniejszej okresie rozwinął nurt filozoficznej i metafizycznej interpretacji polskich dziejów. Twórczość Wyspiańskiego do dziś zachwyca i inspiruje. Jego dramaty wciąż są wystawiane na teatralnych deskach. W dziełach poety można odkrywać nowe znaczenia i odnosić je do współczesnej kultury i wydarzeń społeczno-obyczajowych.

Wyspiański umiał znaleźć wspólny język z chłopstwem i przenieść ich ludową codzienność i mądrość do swoich dzieł. W 1900 roku wziął udział w weselu swojego przyjaciela, poety Lucjana Rydla i córki gospodarza z Bronowic Jadwigi Mikołajczykówny. Na kanwie tego wydarzenia powstał dramat "Wesele", który przyniósł artyście sławę i uznanie. Stanisław Wyspiański przedstawił w nim cały przekrój ówczesnego społeczeństwa: chłopów, inteligentów, artystów, mieszczan, szlachtę, żydów i kler. W sztuce doceniono wartość artystyczną i przesłanie dzieła. Po premierze artysta został okrzyknięty czwartym wieszczem narodowymi stał się wyrazicielem myśli narodu w okresie, kiedy kraj znajdował się pod zaborami.

W teatrze Wyspiański był pionierem nowoczesnego pojmowania adaptacji i kreacji. W latach 1898-1903 pełnił funkcję dekoratora i inscenizatora w Teatrze Miejskim w Krakowie. Zajmował się też reżyserią - jako pierwszy wystawił "Dziady" Adama Mickiewicza w 1901 roku. Projektował również kostiumy teatralne, między innymi do prapremiery "Wesela" i dla sławnej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Na twórczość malarską Wyspiańskiego, realizowaną głównie techniką pastelu, składają się portrety, autoportrety, wizerunki dzieci, a także pejzaże i kwiaty. W jego dziełach dominuje symbolizm i stylizacja secesyjna. Tworzył też grafikę. Ważne miejsce w dorobku artysty zajmują projekty witraży i polichromii wnętrz, z charakterystycznym motywem płomienistych języków i elementów roślinnych. Wyspiański opracowywał również scenografie do własnych dramatów, projektował wnętrza, między innymi Domu Lekarskiego w Krakowie, rozpoczął prace nad koncepcją odnowy wzgórza wawelskiego.

Artysta zmarł 28 listopada 1907 roku. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w kościele na Skałce w Krakowie, a ceremonia pogrzebowa przerodziła się w manifestację narodową.

(więcej)

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Był synem rzeźbiarza. Jako siedmioletni chłopiec został osierocony przez matkę. Wychowywał się u bezdzietnego wujostwa. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był uczniem i współpracownikiem Jana Matejki. Po studiach związał się zawodowo z teatrem, rozwijał twórczość dramatyczną. W latach 1890-1894 mieszkał za granicą, głównie w Paryżu. Podróżował do Włoch, Szwajcarii i Niemiec.

Jego pierwsze próby sceniczne nie zakończyły się sukcesem. Dopiero "Wesele", wystawione w marcu 1901 roku, przyniosło mu sławę Po premierze dramatu Wyspiańskiego okrzyknięto czwartym wieszczem narodowym.

Artysta był związany z ruchem modernistycznym. Pod koniec lat 90. XIX wieku zaprojektował i częściowo wykonał polichromię w restaurowanym kościele franciszkanów, złożoną z motywów kwiatowych, heraldycznych i geometrycznych. Był twórcą witraży - błogosławionej Salomei, Świętego Franciszka oraz Boga Ojca, zatytułowanego "Stań się". Pełnił funkcję kierownika graficznego krakowskiego "Życia". Otrzymał Nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za pejzaże z Kopcem Kościuszki.

W latach 1898-1905 pracował jako malarz-dekorator oraz inscenizator w krakowskich teatrach, między innymi w Teatrze Miejskim, w którym rozwinął także swoją twórczość dramatyczną. Od 1897 roku był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W 1906 roku został profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zasiadał w Radzie Miejskiej.
Artysta zmarł 28 listopada 1907 roku w Krakowie.

W Polsce znajduje się wiele upamiętnień Stanisława Wyspiańskiego. Jego imieniem nazywane są między innymi: ulice, teatry, szkoły. Wizerunek artysty widniał na banknocie o nominale 10 tysięcy złotych, który był w obiegu w latach 1987-1996, oraz na znaczku pocztowym, wydanym w 2019 roku, z okazji 150. rocznicy jego urodzin. Z kolei z okazji 100. rocznicy śmierci polskiego twórcy, decyzją Sejmu, rok 2007 został ogłoszony Rokiem Stanisława Wyspiańskiego.

Zobacz także

2024-07-05, godz. 09:16 Weterani walk o niepodległość RP w drodze do Wilna na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama" Weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej – żołnierze Armii Krajowej wyruszyli w piątek na obchody 80-lecia operacji "Ostra Brama", które… » więcej 2024-07-05, godz. 07:08 Kalendarium historyczne 5 lipca » więcej 2024-07-04, godz. 15:26 Indonezja/ Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie, liczy co najmniej 52 tys. lat Najstarsze figuratywne malarstwo na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy naukowcy z Australii i Indonezji – poinformowała stacja… » więcej 2024-07-04, godz. 10:32 Rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP W czwartek o godzinie 11 rozpoczęły się uroczystości z okazji 35-lecia odrodzonego Senatu RP, w których udział wezmą prezydent Andrzej Duda, marszałkowie… » więcej 2024-07-04, godz. 09:00 Muzeum Auschwitz: wirtualna lekcja o losie Świadków Jehowy w obozie Lekcję internetową poświęconą losom Świadków Jehowy i Badaczy Pisma Świętego - więźniów niemieckiego obozu Auschwitz, przygotowało Międzynarodowe… » więcej 2024-07-04, godz. 08:29 Wrocław/ Uczczono pamięć profesorów lwowskich zamordowanych przez Niemców w 1941 roku Przedstawiciele władz i uczelni wyższych uczcili pamięć profesorów lwowskich. W 1941 roku tuż po zajęciu Lwowa Niemcy zamordowali kilkadziesiąt osób związanych… » więcej 2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej 2024-07-03, godz. 09:15 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »