Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Święta Bożego Narodzenia
2023-12-25, 10:15 Autor: IAR/E.Porycka/E.Leo/K.Koziełł/dok./w kry

Święta Bożego Narodzenia

Szopka bożonarodzeniowa [fot. Wanda Kownacka]
Szopka bożonarodzeniowa [fot. Wanda Kownacka]
25 grudnia przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, powszechnie nazywana świętami Bożego Narodzenia. Poprzedza je Wigilia 24 grudnia.
W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach. W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także dla osób niewierzących. Są to również dwa dni wolne od pracy. Tradycyjnie w Rzymie, w południe 25 grudnia, papież Franciszek ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra wygłosi bożonarodzeniowe orędzie i udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "Miastu i światu".

Obchody Bożego Narodzenia rozpoczęły się w IV wieku, gdy skończył się okres prześladowań chrześcijan. Wtedy też z inicjatywy św. Heleny wybudowano bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowo narodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.

W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia. W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 31 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.

(więcej)

Przez pierwsze trzy wieki chrześcijaństwa nie obchodzono Bożego Narodzenia, celebrowano przede wszystkim Wielkanoc. Początkowo Boże Narodzenie w Betlejem świętowano 6 stycznia, dopiero później - 25 grudnia. Według księdza Józefa Naumowicza, badacza zajmującego się wczesnym chrześcijaństwem, 25 grudnia najlepiej oddaje symbolikę Bożego Narodzenia, rozumianego jako "światłość, która przenika ciemności". Łączy się to z astronomicznym zjawiskiem przesilenia zimowego, przedstawianego jako zwycięstwo dnia nad nocą. Ponieważ w czasach rzymskich uznawano, że następuje ono 25 grudnia, dlatego obchody Bożego Narodzenia ustanowiono na ten dzień. Na podstawie współczesnych wyliczeń wiemy, że przesilenie zimowe przypada 21 lub 22 grudnia.

Narodziny Chrystusa rozumiane jako przyjście światła na ziemię, były wypełnieniem przepowiedni proroków ze Starego Testamentu. W Księdze Izajasza czytamy: "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło (...) Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju". Według Nowego Testamentu, nowo narodzony Chrystus przynosi tym, którzy w niego uwierzą, pokój, miłość i radość.

Uwzględniając przekazy Nowego Testamentu, należy z kolei przyjąć, że poczęcie Chrystusa dokonało się 25 marca - obecnie jest to uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny - stąd narodzenie przypada 9 miesięcy później, czyli 25 grudnia.

Nie jest znany rok narodzin Chrystusa. Po wielu badaniach bibliści uznali, że Jezus przyszedł na świat między 8-mym a 6-tym rokiem przed naszą erą, czyli w latach 746-748 roku według kalendarza rzymskiego. Było to za panowania cesarza Oktawiana Augusta.
W ewangeliach nie znajdziemy też dnia ani miesiąca narodzin Jezusa. Tradycja Kościołów Wschodu i Zachodu przyjmuje, że wydarzyło się to zimą.

Zobacz także

2024-01-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 stycznia » więcej 2024-01-26, godz. 15:48 Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu W przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Warszawie odbyły się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Getta. Po raz 19. zorganizowała… » więcej 2024-01-26, godz. 13:00 Na wieczną wartę odszedł kapitan Jan Kowalczys ps. "Śmiały", weteran AK Gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki" informuje, że w wieku 96 lat na wieczną wartę odszedł wczoraj kapitan Jan Kowalczys pseudonim "Śmiały", jeden z ostatnich… » więcej 2024-01-26, godz. 11:00 Dzisiaj (26.01) do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów 48. FPFF w Gdyni 26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia… » więcej 2024-01-26, godz. 09:00 PE uczcił pamięć o ofiarach Holokaustu Parlament Europejski uczcił minutą ciszy ofiary Holokaustu. Specjalną, prawie godzinną sesję plenarną w Brukseli zorganizowano w związku z przypadającym… » więcej 2024-01-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 26 stycznia » więcej 2024-01-25, godz. 15:00 W Rydze odsłonięto tablicę z nazwą ulicy imienia Ity Kozakiewicz W Rydze w ubiegły piątek uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ulicy imienia Ity Kozakiewicz. Ita Kozakiewicz była działaczką polskiej mniejszości na… » więcej 2024-01-25, godz. 13:00 105 lat temu powstała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma już 105 lat. Przedsiębiorstwo zostało powołane 25 stycznia 1919 roku przez rząd Ignacego Jana Paderewskiego… » więcej 2024-01-25, godz. 11:00 Rocznica oswobodzenia niemieckiego KL Auschwitz w TVP Polonia W rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz TVP Polonia pokaże trzy filmy dokumentalne poświęcone byłym więźniom niemieckiego obozu - będą to: „Położna”… » więcej 2024-01-25, godz. 09:00 81 lat temu Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53. Polaków 81 lat temu, 25 stycznia 1943 roku, Niemcy rozstrzelali przed Ścianą Straceń w Auschwitz 53 Polaków, podejrzanych o działalność przeciw SS i przygotowywanie… » więcej
7576777879
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »