Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 60 lat temu zmarł Gustaw Morcinek, pisarz, który…
2023-12-20, 09:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł/dok.

60 lat temu zmarł Gustaw Morcinek, pisarz, który wprowadził Śląsk do polskiej literatury

Gustaw Morcinek w 1947 roku. [fot. wikipedia/domena publiczna]]
Gustaw Morcinek w 1947 roku. [fot. wikipedia/domena publiczna]]
60 lat temu, 20 grudnia 1963 roku, zmarł Gustaw Morcinek, pisarz, nauczyciel, publicysta, a także działacz społeczny i polityczny. Podczas II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau. Autor utworów tematyką związanych ze Śląskiem: "Narodziny serca”, "Wyrąbany chodnik”, "Łysek z pokładu Idy”, "Ludzie są dobrzy”, "Zabłąkane ptaki”, "Pokład Joanny” czy "Byli dwaj bracia". Kawaler Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Dorobek literacki Gustawa Morcinka to kilkadziesiąt powieści oraz nowele i artykuły publicystyczne. Pisał utwory społeczno-obyczajowe i psychologiczne oraz książki dla dzieci i młodzieży. Dzięki utworom poświęconym tematyce górniczej i śląskiej znalazł uznanie i trwałe miejsce w polskiej literaturze. Przeżycia wojenno-obozowe zamieścił w zbiorach listów.

Gustaw Morcinek już we wczesnej młodości był aktywny politycznie. W październiku 1918 roku, pod koniec istnienie Austro-Węgier, uczestniczył w przewrocie polskiej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, mającym na celu przyłączenie do kraju części tego obszaru, zamieszkanej przez ludność polskojęzyczną. Brał udział w przejmowaniu garnizonu cieszyńskiego. Działał też w akcji plebiscytowej na rzecz przynależności Śląska Cieszyńskiego do Polski.

W październiku 1939 roku został aresztowany przez gestapo. Powodem była przedwojenna działalność antyniemiecka pisarza. Zarzucano mu między innymi odczyty propagandowe dla Polaków w Westfalii oraz to, że pies bohatera "Wyrąbanego chodnika" nazywał się Bismarck. W niemieckim obozie koncentracyjnym Gustaw Morcinek odmówił podpisania volkslisty w zamian za uwolnienie.

Po II wojnie światowej związał się politycznie ze Stronnictwem Demokratycznym. W 1952 roku został posłem na Sejm PRL I kadencji, gdzie aktywnie działał na rzecz Śląska. W latach 50. był też prezesem katowickiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Zdaniem krytyków jego najlepsze książki powstały pod koniec życia, kiedy nauczył się walczyć z PRL-owskim redaktorami o autorską wersję swoich tekstów. Ukazały się wtedy między innymi baśnie dla dzieci "Siedem zegarków kopidoła Joachima Rybki" i powieść "Czarna Julka". Twórczość Gustawa Morcinka cieszyła się zainteresowaniem nie tylko w kraju, lecz także za granicą, jego książki tłumaczono na języki obce. O życiu pisarza opowiada fabularyzowany film dokumentalny "Siedem zegarków Gustawa albo Eremita Skoczowski Morcinek", nakręcony w 1986 roku przez Antoniego Halora.

(więcej)

Gustaw Morcinek urodził się w 25 sierpnia 1891 roku w ubogiej rodzinie w czeskim Karwinie na Śląsku Cieszyńskim, jako Augustyn Morcinek. Miał troje rodzeństwa. Gdy miał rok zginął w wypadku jego ojciec, a utrzymanie rodziny spadło na matkę. Po ukończeniu szkoły ludowej, mając 16 lat, rozpoczął pracę jako górnik. Był polewaczem, potem taczkarzem, ładowaczem i maszynistą. Gdy miał 19 lat, górnicy zebrali pieniądze na jego edukację, dzięki czemu mógł uczęszczać do Polskiego Seminarium Nauczycielskiego w Białej (obecnie część Bielska-Białej). W czasie nauki był jednak tak biedny, że musiał dorabiać, jako pucybut. Podczas I wojny światowej walczył w armii austriackiej, potem zamieszkał w Skoczowie. Pracował tam jako nauczyciel. Literacko debiutował w 1920 roku, artykułem "Wspomnienia z przewrotu w listopadzie 1918 roku", w "Dzienniku Cieszyńskim".

Napisane na przełomie lat 20. i 30. "Serce za tamą" i "Wyrąbany chodnik" przyniosły mu uznanie i sławę. Za pieniądze z nagrody literackiej kupił dom w Skoczowie. Za kolejne nagrody - między innymi za "Narodziny serca" oraz "Inżyniera Szerudę" - nabył samochód, którym podróżował po całej Europie.

Lata 1936-1939 spędził za granicą, między innymi we Francji, Włoszech, Niemczech i Danii. Przed wybuchem II wojny światowej wrócił do kraju, by 1 września 1939 roku wyjechać do Lwowa, a następnie wrócić do Skoczowa. 6 października został zatrzymany przez gestapo. Blisko sześć lat przebywał w niemieckich obozach koncentracyjnych: Skrochowicach koło Opawy w Czechach, Sachsenhausen i Dachau.

Po II wojnie podróżował po Europie - Włoszech, Francji i Belgii. W 1946 roku wrócił do kraju, zamieszkał na Śląsku i poświęcił się pracy literackiej i działalności społecznej.

Pisarzowi niesłusznie przypisuje się inicjatywę zmiany nazwy Katowic na "Stalinogród" po śmierci Józefa Stalina w 1953 roku. W rzeczywistości Katowice przemianowano uchwałą władz rządowych z 7 marca, podpisaną przez Bolesława Bieruta i Aleksandra Zawadzkiego. Natomiast sesja Sejmu, na której Gustaw Morcinek odczytał wręczoną mu kartkę z "prośbą" zmiany nazwy, odbyła się 28 kwietnia, gdy Stalinogród już funkcjonował.

Gustaw Morcinek zmarł na białaczkę, w wieku 72 lat. Został pochowany 23 grudnia 1963 roku na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie. W jego pogrzebie uczestniczyły tysiące osób. W Skoczowie w 1986 roku powstało muzeum biograficzne Gustawa Morcinka.

Zobacz także

2023-12-29, godz. 13:00 105 lat Biblioteki Uniwersyteckiej KUL Biblioteka Uniwersytecka KUL obchodzi 105 lat istnienia. "W tym roku nie tylko Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II świętuje swoje okrągłe urodziny… » więcej 2023-12-29, godz. 11:00 60 lat temu zmarł Aleksander Ładoś, polski dyplomata ratujący Żydów podczas II wojny światowej 60 lat temu, 29 grudnia 1963 roku, zmarł Aleksander Ładoś, polski dyplomata, nieformalny przywódca tzw. Grupy Berneńskiej, ratującej Żydów podczas II wojny… » więcej 2023-12-29, godz. 10:00 Rośnie liczba eksponatów przekazywanych do nowego muzeum powstania Rośnie liczba eksponatów przekazywanych i wypożyczanych do nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu, która ma być gotowa za trzy… » więcej 2023-12-29, godz. 07:30 108 lat temu urodził się Stanisław Broniewski "Orsza", dowódca akcji pod Arsenałem 108 lat temu, 29 grudnia 1915 roku, urodził się Stanisław Broniewski "Orsza", naczelnik Szarych Szeregów, dowódca słynnej akcji pod Arsenałem. Podczas II… » więcej 2023-12-29, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 29 grudnia » więcej 2023-12-28, godz. 15:00 Karta muzealna coraz bardziej popularna Belgijska karta muzealna bardzo popularna. Coraz więcej osób korzysta ze stałej przepustki do 235 muzeów i ponad 300 wystaw w całej Belgii. » więcej 2023-12-28, godz. 13:00 W Muzeum Narodowym w Krakowie 20 nowych wystaw [DŹWIĘK] Dwadzieścia nowych wystaw czasowych i pokazów w przyszłym roku przygotuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Trzy duże ekspozycje zostaną zaprezentowane w gmachu… » więcej 2023-12-28, godz. 11:00 Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przygotowuje wniosek o wpis hutniczych tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa W styczniu zostanie złożony wniosek o wpis tradycji hutniczych na listę niematerialnego dziedzictwa. Przygotowuje go Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Chodzi o… » więcej 2023-12-28, godz. 09:00 42 lata temu w kopalni Piast zakończył się podziemny strajk górników 42 lata temu, 28 grudnia 1981 roku, w kopalni "Piast" w Bieruniu zakończył się ostatni w Polsce strajk protestacyjny przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego… » więcej 2023-12-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 grudnia » więcej
8687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »