Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu urodził się urodził się Aleksander…
2023-12-11, 11:00 Autor: IAR/E.Leo/K.Koziełł/dok./w kwi

105 lat temu urodził się urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, autor "Archipelagu GuŁag"

Aleksander Sołżenicyn. [Fot. PAP/EPA]
Aleksander Sołżenicyn. [Fot. PAP/EPA]
105 lat temu, 11 grudnia 1918 roku, urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, myśliciel, autor słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Więzień sowieckich łagrów, dysydent, laureat Literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w 2008 roku.
Sołżenicyn był wybitnym znawcą problematyki historycznej. Spod jego pióra wyszły między innymi powieści, jak "Oddział chorych na raka", opowiadania - "Jeden dzień Iwana Denisowicza" oraz utwory historyczne o XX-wiecznej Rosji.

Za krytyczne opinie o Stalinie, osiem lat spędził w obozach pracy. Stał się wrogiem władz i symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu. W trakcie tzw. odwilży chruszczowowskiej cieszył się względną swobodą, wydał wówczas trzytomową powieść "Krąg pierwszy" i został przyjęty do Związku Pisarzy Radzieckich, z którego go potem wyrzucono.

W 1970 roku Aleksander Sołżenicyn otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W uzasadnieniu podano, że wyróżnienie zostało przyznane między innymi "za moralną siłę, z jaką spełnia obowiązki wobec niezastąpionych tradycji literatury rosyjskiej". Pisarz nie odebrał jednak nagrody, obawiając się, że nie będzie mógł wrócić do kraju. Trzy lata później KGB skonfiskowało rękopis trzytomowego dzieła "Archipelagu GUŁag", będącego oskarżeniem systemu totalitarnego, panującego w Związku Sowieckim. Dlatego książka, dzięki której świat poznał prawdę o łagrach i więzieniach zbrodniczej epoki, ukazała się w Paryżu. Na Zachodzie został też opublikowany "List do wodzów Związku Radzieckiego" Sołżenicyna, wskutek tego autor został aresztowany, pozbawiony obywatelstwa ZSRR i wydalony z kraju.

Mieszkał w Niemczech, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych. Na emigracji był krytykowany przez innych radzieckich dysydentów za ortodoksyjne zasady moralne, wywodzące się z prawosławia oraz za słowianofilstwo. Wraz z pierestrojką, zainicjowaną przez Michaiła Gorbaczowa, książki Sołżenicyna zaczęły znów się ukazywać drukiem, pisarz odzyskał rosyjskie obywatelstwo. Do kraju wrócił na stałe w 1994 roku. Włączył się w życie społeczne, dając serie odczytów, publikując w prasie i prowadząc własny program telewizyjny, który jednak po roku zlikwidowano.

Pod koniec życia, w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Sołżenicyn mówił: "Pisarzem i tak bym został, ale bez doświadczenia więzień i łagrów nie wiem, jakim byłbym pisarzem". Zmarł 3 sierpnia 2008 roku, w wieku niespełna 90 lat. Został pochowany na starym cmentarzu przy monasterze Dońskim. W uroczystościach pożegnalnych udział wziął między innymi ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew.

(więcej)

Aleksander Sołżenicyn urodził się 11 grudnia 1918 roku w Kisłowodzku na górnym Kaukazie. Studiował matematykę na Państwowym Uniwersytecie w Rostowie i był zaocznym słuchaczem Moskiewskiego Instytutu Filozofii, Literatury i Historii. Po ukończeniu studiów w 1941 roku przez kilka miesięcy uczył matematyki w szkole.

Jako młody człowiek był zwolennikiem Lenina, ale szybko rozczarował się komunizmem. Zmobilizowany podczas wojny, został aresztowany w lutym 1945 roku w Elblągu. Powodem było przechwycenie przez NKWD listu Sołżenicyna do przyjaciela, w którym zawarł krytyczne opinie na temat roli Stalina i sposobów prowadzenia wojny przez Związek Sowiecki. Sołżenicyn trafił do więzienia na Łubiance, na Butyrki w Moskwie, a następnie do obozów pracy na osiem lat.

Zrehabilitowany w 1956 roku, podjął pracę nauczyciela, a niedługo potem poświęcił się pisarstwu. Walczył o prawa człowieka, stał się "sumieniem Rosji".

Podczas pobytu na emigracji w Stanach Zjednoczonych, w 1975 roku pisarz odebrał Literacką Nagrodę Nobla, przyznaną mu pięć lat wcześniej.

Po śmierci Sołżenicyna w 2008 roku, były przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow powiedział: "Był człowiekiem bardzo przywiązanym do wolności i sprawiedliwości. Był też niezależny, dlatego mógł wytrzymać wszystkie próby. Rosja będzie go pamiętać zawsze".

Zobacz także

2024-01-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 stycznia » więcej 2024-01-04, godz. 15:00 Rok temu zmarł generał Jan Podhorski Rok temu, 4 stycznia 2023 roku, zmarł Jan Henryk Podhorski, pseudonimy: "Zygzak” i "Marciniak”, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Był… » więcej 2024-01-04, godz. 13:00 215 lat temu urodził się Louis Braille, twórca alfabetu dla niewidomych 215 lat temu, 4 stycznia 1809 roku, urodził się twórca alfabetu dla niewidomych Louis Braille. Jego alfabet został oparty na systemie wojskowym, który umożliwiał… » więcej 2024-01-04, godz. 11:00 Na Wawelu otwarcie podziemnej trasy zwiedzania Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Wawelu otwarte dla zwiedzających. Muzealnicy i konserwatorzy przygotowali w podziemiach wschodniego skrzydła królewskiej… » więcej 2024-01-04, godz. 09:00 77. rocznica pokazowego procesu działaczy I Zarządu WiN 77 lat temu, 4 stycznia 1947 roku, w Warszawie rozpoczął się proces przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość, walczącej z sowietyzacją… » więcej 2024-01-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 4 stycznia » więcej 2024-01-03, godz. 13:00 Rosyjskiemu reżimowi nie udało się zniszczyć Memoriału Rosyjskiemu reżimowi nie udało się zniszczyć stowarzyszenia Memoriał. Jedna z najbardziej cenionych na świecie organizacji badających stalinowskie zbrodnie… » więcej 2024-01-03, godz. 11:00 Plany Zamku Królewskiego w Warszawie na 2024 rok Prezentacja dzieł Rafaela, wystawa prac Władysława Hasiora i kolejne inwestycje - to plany Zamku Królewskiego w Warszawie na 2024 rok. Będzie to ostatni rok… » więcej 2024-01-03, godz. 10:00 Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne dla seniorów: Rozwój broni palnej w XIX w… Witold Garbal - kierownik Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego przybliży tajniki rozwoju broni palnej w dziewiętnastym wieku oraz oprowadzi po stałej… » więcej 2024-01-03, godz. 09:00 Sądeccy poszukiwacze znaleźli srebrne monety rzymskie z II wieku Grot i ostrogi średniowieczne, 30 krajcarów, pierścionkii dwie srebrne monety Cesarstwa Rzymskiego z II wieku naszej ery odnaleźli w Sylwestra poszukiwacze… » więcej
99100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »