Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy…
2023-12-10, 13:00 Autor: IAR/E.Leo/K.Koziełł/dok.

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

Maria Skłodowska-Curie [fot. www.europeana.eu]
Maria Skłodowska-Curie [fot. www.europeana.eu]
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, polska uczona Maria Skłodowska-Curie, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, otrzymała to wyróżnienie po raz pierwszy. Została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem.
Uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Po raz drugi Maria Skłodowska-Curie otrzymała Nagrodę Nobla w 1911 roku, tym razem w dziedzinie chemii, za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych.

Polka należy do grona jedynie czterech osób, które otrzymały to wyróżnienie więcej niż raz. W tej czwórce jest jedną z dwóch osób, które zostały uhonorowane w różnych dyscyplinach. Wśród nich jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym nagrodzonym Noblem w dwóch różnych przyrodniczych dyscyplinach naukowych. Maria Skłodowska-Curie była też jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na paryskiej Sorbonie, a także pierwszą kobietą będącą doktorem fizyki i wykładowczynią na tej prestiżowej uczelni.

Do dokonań Marii Skłodowskiej-Curie, oprócz opracowania teorii promieniotwórczości, należą: stworzenie technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu w 1898 roku. Ten drugi został nazwany na cześć, będącej wówczas pod zaborami, ojczyzny uczonej. Odkrycia Polki dały początek nowej gałęzi chemii - radiochemii. Były też punktem wyjścia dla radiologii. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Polka stała się powszechnie znana nie tylko dzięki swoim dokonaniom naukowym, lecz również dzięki działalności na rzecz ochrony praw człowieka. W czasie I wojny światowej zorganizowała Francuską Wojskową Służbę Radiologiczną.

Mieszkając we Francji, nie zerwała kontaktów z krajem. Często przyjeżdżała do ojczyzny, wygłaszała odczyty, publikowała w polskich czasopismach naukowych. Przez jej paryską pracownię przewinęło się wielu Polaków, którzy później w kraju rozwijali badania jądrowe. Od 1913 roku kierowała za pośrednictwem swych asystentów Pracownią Radiologiczną przy Towarzystwie Naukowym Warszawskim. Z jej inicjatywy powstał w Warszawie Instytut Radowy, któremu przekazała pierwszy gram radu. Pieniądze na cenny dar zebrała wśród kobiet z amerykańskiej Polonii. Mimo polskiej narodowości, sentymentów i sympatii do ojczyzny, nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa. Do Francji wyjechała z paszportem Imperium Rosyjskiego, potem uzyskała obywatelstwo francuskie.

Polska noblistka zmarła 4 lipca 1934 roku w Passy we Francji, spoczęła na cmentarzu w Sceaux. W 1995 roku, w uznaniu zasług naukowych, jej szczątki zostały przeniesione do paryskiego Panteonu, w którym pochowani są wybitni Francuzi. Była pierwszą osobą nieurodzoną we Francji, która spoczęła w Panteonie.
W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, uczona została uhonorowana pośmiertnie Orderem Orła Białego.

(więcej)

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, znajdującej się wtedy w Królestwie Polskim, będącym częścią Imperium Rosyjskiego. Była piątym dzieckiem Władysława - nauczyciela fizyki i matematyki oraz Bronisławy z Boguskich - przełożonej pensji dla dziewcząt. Od najmłodszych lat wykazywała zamiłowanie do nauki. Była zdolna, pracowita i obdarzona doskonałą pamięcią.

W wieku 24 lat wyjechała do Paryża, by rozpocząć studia na Sorbonie, ponieważ w tamtych czasach kobiety nie mogły studiować na ziemiach polskich. W 1895 roku wyszła za mąż za francuskiego fizyka Piotra Curie. Otrzymała wówczas francuskie obywatelstwo. Swoje dzieci uczyła polskiego. Żyjąc na emigracji, utrzymywała z rodzinnymi stronami ścisły kontakt.

W Paryżu rozwinęła swoją karierę naukową. W 1903 roku uzyskała tytuł doktora, a rok później została kierownikiem laboratorium w katedrze fizyki na Sorbonie, utworzonej specjalnie dla jej męża.

Po śmierci Piotra Curie w 1906 roku, przejęła po nim katedrę fizyki na Sorbonie. Była pierwszą kobietą zajmującą tak wysokie stanowisko w środowisku uniwersyteckim. Samodzielnie kontynuowała badania naukowe, które doprowadziły ją do otrzymania metalicznego radu. Opracowała także metody dokładnego pomiaru aktywności promieniotwórczej preparatów radu oraz wydzielania i oczyszczania pierwiastków promieniotwórczych.

Badania nad promieniotwórczością, prowadzone bez pełnej wiedzy o niezbędnych środkach ostrożności, zrujnowały zdrowie Marii Skłodowskiej-Curie. Uczona zmarła 4 lipca 1934 roku.

Zobacz także

2024-01-09, godz. 13:00 106 lat temu urodził się Stanisław Leopold, harcerz, dowódca 1. kompanii batalionu "Parasol" 106 lat temu, 9 stycznia 1918 roku, urodził się Stanisław Leopold, pseudonim "Rafał", harcerz, dowódca 1. kompanii batalionu "Parasol", szef akcji "Koppe"… » więcej 2024-01-09, godz. 11:00 227 lat temu powołano Legiony Polskie 227 lat temu, 9 stycznia 1797 roku, rozpoczęło się tworzenie Legionów Polskich we Włoszech, pierwszej polskiej formacji wojskowej po III rozbiorze i jednej… » więcej 2024-01-09, godz. 10:37 Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski Nie żyje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Poinformowało o tym Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć". » więcej 2024-01-09, godz. 09:00 Zmarł Powstaniec Warszawski Zbigniew Piasecki ps. "Czekolada" W Szczecinie w wieku 97 lat zmarł Powstaniec Warszawski, podpułkownik Zbigniew Piasecki pseudonim "Czekolada". » więcej 2024-01-09, godz. 08:00 700 rocznica śmierci Marco Polo 700. rocznica śmierci Marco Polo, weneckiego kupca i podróżnika, który jako jeden z pierwszych Europejczyków w XIII wieku dotarł do Chin i opisał Daleki… » więcej 2024-01-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 stycznia » więcej 2024-01-08, godz. 15:00 105 lat temu urodził się kpt. Kazimierz Kamieński "Huzar", rozstrzelany z wyroku władz komunistycznych 105 lat temu, 8 stycznia 1919 roku, urodził się Kazimierz Kamieński, pseudonim "Huzar", oficer rezerwy Wojska Polskiego, dowódca partyzancki, żołnierz Armii… » więcej 2024-01-08, godz. 13:00 110 lat temu urodził się Władysław Koba, żołnierz AK i WiN 110 lat temu - 8 stycznia 1914 roku - urodził się Władysław Koba, pseudonim „Marcin”, „Rak”, „Tor”, „Żyła”, oficer Wojska Polskiego, żołnierz… » więcej 2024-01-08, godz. 11:00 Muzeum Niepodległości organizuje ferie z historią Wiele instytucji włącza się w tym czasie do akcji "Zima w mieście", w tym Muzeum Niepodległości w Warszawie. Proponuje ono zajęcia edukacyjne i zwiedzanie… » więcej 2024-01-08, godz. 09:00 130. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina 130 lat temu, 8 stycznia 1894 roku, urodził się Święty Maksymilian Maria Kolbe, franciszkanin, założyciel klasztoru w Niepokalanowie koło Warszawy. Był… » więcej
979899100101
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »