Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego '…
2023-12-08, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i pcz/w dw

Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego "Gacka"

Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Z honorami wojskowymi na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie pożegnano (7.12) pułkownika Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek - powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Urzędu Bezpieczeństwa. Pułkownik zmarł 28 listopada w wieku 90 lat.
W liście na uroczystości pogrzebowe, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda wyraził wielkie uznanie za służbę pułkownika w czasie Powstania Warszawskiego i podczas drugiej konspiracji antykomunistycznej. "Za akcje dywersyjne oraz przeciwstawianie reżimowej propagandzie był aresztowany przez aparat Urzędu Bezpieczeństwa i wieziony mimo prześladowań pozostał zawsze wierny ideałom i wartościom Polski walczącej" - napisał prezydent Duda.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dziękował pułkownikowi za jego życie pełne miłości do Polski i drugiego człowieka. "Pułkownik Nowakowski miał nadzieję, że przyszłe pokolenie poniesie Polskę w przyszłość" - zaznaczył minister Kasprzyk. I zadeklarował: "Panie pułkowniku, my Polskę pańskich marzeń, Polskę wolną, niepodległą i suwerenną poniesiemy w przyszłość, tak jak chciałeś tego ty, twoi koledzy i koleżanki, aby Polska niepodległa, którą dostaliśmy od ciebie i twojego pokolenia trwała wiecznie".

W czasie Powstania Warszawskiego Waldemar Nowakowski jako 11 - letni chłopiec był łącznikiem Armii Krajowej ze zgrupowania Waligóra. "Kontynuował misję swojego ojca"- podkreślał kuzyn pułkownika Kazimierz Krajewski, emerytowany pracownik IPN. "Jego ojciec był wybitnym zasłużonym oficerem narodowej organizacji wojskowej, potem Armii Krajowej, wyróżnił się w czasie walk powstańczych, o które i Waldemar się otarł jako nastolatek' - mówił Kazimierz Krajewski. Wspominał, że pułkownik Nowakowski uczestniczył w młodzieżowej organizacji niepodległościowej, za co zapłacił śledztwem i więzieniem w ciężkich warunkach.

Pułkownika Nowakowskiego jako gorliwego parafianina i patriotę, kolekcjonera militariów wspominał były proboszcz parafii na warszawskim Kole ksiądz Jan Sikorski. "Nie umiałem patrzeć na niego bez wzruszenia, to był człowiek tak oddany sprawie, Polsce, zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Z wielką czcią zbierał pamiątki z Powstania, zrobił zresztą niezwykłe muzeum cennych pamiątek, artefaktów z Powstania"- mówił kapłan.

Pułkownik Waldemar Nowakowski wspierał także prace poszukiwań i ekshumacji na powązkowskiej "Łączce". Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez IPN.


Waldemar Jerzy Nowakowski urodził się 3 stycznia 1933 w Warszawie, mieszkał na terenie Cytadeli Warszawskiej, był synem majora Władysława Nowakowskiego dowódcy Zgrupowania "Żubr" na Żoliborzu. Po zakończeniu wojny pułkownik Nowakowski angażował się w konspirację antykomunistyczną.

Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Od 1948 roku należał do organizacji Wolność i Niezawisłość. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych produkowania i rozlepiania ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Na początku 1949 brał udział w próbie wysadzenia pod Mińskiem Mazowieckiem pociągu kursującego pomiędzy Berlinem a Moskwą. Był dwukrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1951 i 1953 roku. Został skazany na jedenaście lat więzienia. Karę zamieniono na sześć lat pozbawienia wolności.

Współtworzył Związek Powstańców Warszawskich, a także Związek Byłych Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, Warszawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych PRL "Jaworzniacy". Waldemar Nowakowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Bono Poloniae.

Zobacz także

2024-01-19, godz. 13:00 79 lat temu została rozwiązana Armia Krajowa 79 lat temu, 19 stycznia 1945 roku, została rozwiązana Armia Krajowa - siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego - największa konspiracyjna armia podczas… » więcej 2024-01-19, godz. 11:00 95 lat temu urodziła się Hanna Szczepanowska, harcerka, żołnierz AK 95 lat temu, 19 stycznia 1929 roku, urodziła się Hanna Szczepanowska, podczas II wojny światowej harcerka Szarych Szeregów, pseudonim "Heban", żołnierz Armii… » więcej 2024-01-19, godz. 09:30 Uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ordynata przeworskieg 19 stycznia w Przeworsku rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata przeworskiego, zmarłego w 1953… » więcej 2024-01-19, godz. 09:00 Powstanie Narodowy Instytut Dziedzictwa Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego poinformowało o połączeniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. W… » więcej 2024-01-19, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 19 stycznia » więcej 2024-01-18, godz. 16:00 105 lat temu powstał Polski Czerwony Krzyż 105 lat temu - 18 stycznia 1919 roku - powstał Polski Czerwony Krzyż. Jest to najstarsza polska organizacja humanitarna, zajmująca się udzielaniem pomocy ofiarom… » więcej 2024-01-18, godz. 15:00 105 lat temu rozpoczęła się paryska konferencja pokojowa 105 lat temu - 18 stycznia 1919 roku - rozpoczęła się konferencja pokojowa w Paryżu, w czasie której został zawarty traktat wersalski, wprowadzający nowy… » więcej 2024-01-18, godz. 13:00 110 lat temu urodził się błogosławiony Jan Macha, kapłan i męczennik 110 lat temu, 18 stycznia 1914 roku, urodził się ksiądz Jan Macha, bohater narodowy i męczennik. Podczas II wojny światowej został zamordowany przez Niemców… » więcej 2024-01-18, godz. 11:00 175 lat temu urodził się Aleksander Świętochowski, pisarz, publicysta i działacz społeczny 175 lat temu, 18 stycznia 1849 roku, urodził się Aleksander Świętochowski, doktor filozofii, pisarz i publicysta, dramaturg, a także działacz społeczny… » więcej 2024-01-18, godz. 09:00 Ekshumacja szczątków znalezionych przy budowie obwodnicy Gryfina z opóźnieniem Do połowy marca może potrwać ekshumacja szczątków żołnierzy pochowanych w okolicach Gryfina w czasie drugiej wojny światowej. Na ich groby natrafiono w… » więcej
9293949596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »