Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego '…
2023-12-08, 09:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk/i pcz/w dw

Pożegnano pułkownika Waldemara Nowakowskiego "Gacka"

Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Waldemar Nowakowski [fot. źródło: bohateron.pl/powstancy/waldemar-nowakowski/]dokonano desaturacji zdjęcia
Z honorami wojskowymi na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie pożegnano (7.12) pułkownika Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek - powstańca warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia Urzędu Bezpieczeństwa. Pułkownik zmarł 28 listopada w wieku 90 lat.
W liście na uroczystości pogrzebowe, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, prezydent Andrzej Duda wyraził wielkie uznanie za służbę pułkownika w czasie Powstania Warszawskiego i podczas drugiej konspiracji antykomunistycznej. "Za akcje dywersyjne oraz przeciwstawianie reżimowej propagandzie był aresztowany przez aparat Urzędu Bezpieczeństwa i wieziony mimo prześladowań pozostał zawsze wierny ideałom i wartościom Polski walczącej" - napisał prezydent Duda.

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dziękował pułkownikowi za jego życie pełne miłości do Polski i drugiego człowieka. "Pułkownik Nowakowski miał nadzieję, że przyszłe pokolenie poniesie Polskę w przyszłość" - zaznaczył minister Kasprzyk. I zadeklarował: "Panie pułkowniku, my Polskę pańskich marzeń, Polskę wolną, niepodległą i suwerenną poniesiemy w przyszłość, tak jak chciałeś tego ty, twoi koledzy i koleżanki, aby Polska niepodległa, którą dostaliśmy od ciebie i twojego pokolenia trwała wiecznie".

W czasie Powstania Warszawskiego Waldemar Nowakowski jako 11 - letni chłopiec był łącznikiem Armii Krajowej ze zgrupowania Waligóra. "Kontynuował misję swojego ojca"- podkreślał kuzyn pułkownika Kazimierz Krajewski, emerytowany pracownik IPN. "Jego ojciec był wybitnym zasłużonym oficerem narodowej organizacji wojskowej, potem Armii Krajowej, wyróżnił się w czasie walk powstańczych, o które i Waldemar się otarł jako nastolatek' - mówił Kazimierz Krajewski. Wspominał, że pułkownik Nowakowski uczestniczył w młodzieżowej organizacji niepodległościowej, za co zapłacił śledztwem i więzieniem w ciężkich warunkach.

Pułkownika Nowakowskiego jako gorliwego parafianina i patriotę, kolekcjonera militariów wspominał były proboszcz parafii na warszawskim Kole ksiądz Jan Sikorski. "Nie umiałem patrzeć na niego bez wzruszenia, to był człowiek tak oddany sprawie, Polsce, zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Z wielką czcią zbierał pamiątki z Powstania, zrobił zresztą niezwykłe muzeum cennych pamiątek, artefaktów z Powstania"- mówił kapłan.

Pułkownik Waldemar Nowakowski wspierał także prace poszukiwań i ekshumacji na powązkowskiej "Łączce". Uczestniczył w uroczystościach organizowanych przez IPN.


Waldemar Jerzy Nowakowski urodził się 3 stycznia 1933 w Warszawie, mieszkał na terenie Cytadeli Warszawskiej, był synem majora Władysława Nowakowskiego dowódcy Zgrupowania "Żubr" na Żoliborzu. Po zakończeniu wojny pułkownik Nowakowski angażował się w konspirację antykomunistyczną.

Był współorganizatorem Harcerskiego Ruchu Oporu. Od 1948 roku należał do organizacji Wolność i Niezawisłość. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych produkowania i rozlepiania ulotek o tematyce patriotycznej i antysowieckiej. Na początku 1949 brał udział w próbie wysadzenia pod Mińskiem Mazowieckiem pociągu kursującego pomiędzy Berlinem a Moskwą. Był dwukrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy UB w 1951 i 1953 roku. Został skazany na jedenaście lat więzienia. Karę zamieniono na sześć lat pozbawienia wolności.

Współtworzył Związek Powstańców Warszawskich, a także Związek Byłych Więźniów Politycznych okresu Stalinowskiego, Warszawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych PRL "Jaworzniacy". Waldemar Nowakowski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Pro Bono Poloniae.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 09:00 125 lat temu urodził się generał Leopold Okulicki, ostatni Komendant Główny Armii Krajowej 125 lat temu, 12 listopada 1898 roku, urodził się generał Leopold Okulicki, pseudonim "Niedźwiadek", "Kobra", ostatni Komendant Główny Armii Krajowej, najprawdopodobniej… » więcej 2023-11-12, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 12 listopada » więcej 2023-11-11, godz. 10:00 Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości Polski Kościół na ziemiach polskich odegrał znaczącą rolę w odzyskaniu niepodległości, zarówno przez 123 lata zaborów, jak i w okresie umacniania suwerenności… » więcej 2023-11-11, godz. 09:00 Narodowe Święto Niepodległości – działania Instytutu Pamięci Narodowej Centrala i Oddział IPN w Warszawie: 11–30 listopada 2023, Warszawa – prezentacja siatek edukacyjnych „Ojcowie Niepodległości” (budynek Prokuratury… » więcej 2023-11-11, godz. 08:00 Święto Niepodległości w Polskim Radiu Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 we wszystkich… » więcej 2023-11-11, godz. 07:45 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - obchody w regionie Z tej okazji w miastach w całym regionie odbywać się będą okolicznościowe uroczystości. To m.in. Opole, Nysa, Brzeg, Kędzierzyn Koźle, Olesno, Krapkowice… » więcej 2023-11-11, godz. 07:30 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość 105 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń… » więcej 2023-11-11, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 11 listopada » więcej 2023-11-10, godz. 11:00 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu- żołnierzu "Niedźwiedź zwany Wojtkiem" - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. » więcej 2023-11-10, godz. 10:00 Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Biuro "Niepodległa" po raz kolejny zachęca do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zaplanowano wiele… » więcej
111112113114115
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »