Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej…
2023-11-30, 15:00 Autor: IAR/#Szymczakowska/i wz/w Wj

Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Wśród wyróżnionych dzisiaj dziennikarzy, są reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej - Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę, wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia.

"Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmuje szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Ogromny ukłon i szacunek dla dziennikarzy, którzy archiwizowali dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Karol Darmoros powiedział, że praca, poza przyjemnością, jest też dla niego misją.
"Czasami mogłoby się wydawać, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że ta tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu, są podkreśleniem, że to co robimy, ma sens, że przytaczamy mniej znane elementy naszej historii i przez to poszerzamy też wiedzę naszych słuchaczy" - dodał odznaczony medalem "Pro Patria".

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją. "Każda taka reporterska praca na miejscu jest jak przeczytanie książki. Pamiętam niemal każdy wywiad, potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję" - dodał reporter IAR.

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające.
"Stawianie się w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się przyrównywać do tych wielkich osób. Ale myślę, że są dla mnie takim przykładem, wzorem, by być wiernym temu, co robię" - dodała reporterka IAR.

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza.
"Największą nagrodą dla mnie była możliwość spojrzenia im w oczy, wysłuchanie ich historii. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już nie ma, został tylko ich głos i wspomnienia, które mi towarzyszą" - powiedział Witold Banach.

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie.
"Bardzo się cieszę, uważam, że to wyróżnienie jest olbrzymim honorem. Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to co robimy, ma sens" - dodała reporterka IAR.
Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".

Zobacz także

2023-12-02, godz. 11:00 42. rocznica pacyfikacji strajku w Wyższej Szkole Pożarniczej 42 lata temu, 2 grudnia 1981 roku, funkcjonariusze ZOMO, wspierani przez desant ze śmigłowca, spacyfikowali strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej… » więcej 2023-12-02, godz. 09:00 60 lat temu padł niedźwiedź Wojtek, żołnierz armii generała Andersa 60 lat temu, 2 grudnia 1963 roku, w ogrodzie zoologicznym w stolicy Szkocji Edynburgu na wieczną wartę odszedł syryjski niedźwiedź brunatny Wojtek, znany… » więcej 2023-12-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 grudnia » więcej 2023-11-28, godz. 23:29 Wystawa Biblii w MBP w Opolu Wystawę Biblii można będzie oglądać od wtorku w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu w godzinach otwarcia placówki. Będzie… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 W Belwederze ogłoszone zostały nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki… » więcej 2023-12-01, godz. 13:00 Targi Książki Historycznej Rozpoczęły się XXXI Targi Książki Historycznej. Wydarzenie organizowane jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historyczne i odbywa się na Zamku Królewskim… » więcej 2023-12-01, godz. 11:00 81. rocznica utworzenia niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi 81 lat temu, 1 grudnia 1942 roku, Niemcy utworzyli w Łodzi obóz dla polskich dzieci i młodzieży, na obszarze wydzielonym z getta, przy ulicy Przemysłowej… » więcej 2023-12-01, godz. 09:00 105 lat temu wprowadzono biało-czerwoną szachownicę, znak polskiego lotnictwa wojskowego 105 lat temu, 1 grudnia 1918 roku, wszedł w życie rozkaz wprowadzający biało-czerwoną szachownicę, jako standardowe oznaczenie polskich samolotów wojskowych… » więcej 2023-12-01, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 1 grudnia » więcej 2023-11-30, godz. 16:00 z Instytuty pamięci z krajów bałtyckich, Polski i Ukrainy chcą wpisania listów na korze brzozowej na listę UNESCO Pięć instytutów pamięci - z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy - chce wpisania na listę UNESCO listów zesłańców napisanych na korze brzozowej. W… » więcej
101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »