Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej…
2023-11-30, 15:00 Autor: IAR/#Szymczakowska/i wz/w Wj

Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej

pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
pro patria rewers [fot: kombatanci.gov.pl/]
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej medalami "Pro Patria". To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
Wśród wyróżnionych dzisiaj dziennikarzy, są reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej - Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę, wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia.

"Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmuje szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Ogromny ukłon i szacunek dla dziennikarzy, którzy archiwizowali dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności" - dodał Jan Józef Kasprzyk.

Karol Darmoros powiedział, że praca, poza przyjemnością, jest też dla niego misją.
"Czasami mogłoby się wydawać, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że ta tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu, są podkreśleniem, że to co robimy, ma sens, że przytaczamy mniej znane elementy naszej historii i przez to poszerzamy też wiedzę naszych słuchaczy" - dodał odznaczony medalem "Pro Patria".

Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją. "Każda taka reporterska praca na miejscu jest jak przeczytanie książki. Pamiętam niemal każdy wywiad, potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję" - dodał reporter IAR.

Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające.
"Stawianie się w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się przyrównywać do tych wielkich osób. Ale myślę, że są dla mnie takim przykładem, wzorem, by być wiernym temu, co robię" - dodała reporterka IAR.

Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza.
"Największą nagrodą dla mnie była możliwość spojrzenia im w oczy, wysłuchanie ich historii. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już nie ma, został tylko ich głos i wspomnienia, które mi towarzyszą" - powiedział Witold Banach.

Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie.
"Bardzo się cieszę, uważam, że to wyróżnienie jest olbrzymim honorem. Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to co robimy, ma sens" - dodała reporterka IAR.
Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".

Zobacz także

2023-12-06, godz. 18:35 Archiwum Państwowe w Opolu obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia Opolskie Archiwum Państwowe ma 70 lat. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się dziś (6.12) gala z tej okazji. Siedem dekad funkcjonowania placówki zaprezentowano… » więcej 2023-12-06, godz. 13:00 32 lata temu Sejm powołał Jana Olszewskiego na premiera 32 lata temu, 6 grudnia 1991 roku, Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko szefa rządu. Jego gabinet, pierwszy po II wojnie światowej wybrany po całkowicie… » więcej 2023-12-06, godz. 11:00 Prochy generała Kopańskiego i podpułkownika Eichlera spoczną na warszawskich Powązkach Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach zostaną dziś (6 grudnia) uroczyście pochowane prochy generała Stanisława Kopańskiego i podpułkownika Stefana… » więcej 2023-12-06, godz. 09:00 Wyniki konkursu „Audycja Historyczna Roku" Instytut Pamięci Narodowej ogłosił wyniki konkursu „Audycja Historyczna Roku”. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin Magdalena Grydniewska otrzymała wyróżnienie… » więcej 2023-12-06, godz. 08:00 Dzisiaj wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie Świętego Mikołaja, biskupa Miry, który zasłynął z bezinteresownej pomocy potrzebującym. Rozdał także… » więcej 2023-12-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 grudnia » więcej 2023-12-05, godz. 15:00 Wyniki naboru w programie dotacyjnym „Powstanie Styczniowe 1863-1864” – edycja 2024 Biuro „Niepodległa” ogłasza wyniki naboru w programie dotacyjnym „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Do programu złożone zostało łącznie 398 wniosków… » więcej 2023-12-05, godz. 13:00 98 lat temu zmarł Władysław Reymont 98 lat temu - 5 grudnia 1925 roku - zmarł Władysław Reymont, pisarz, autor powieści "Ziemia obiecana", "Komediantka" oraz "Chłopi", za którą w 1924 roku… » więcej 2023-12-05, godz. 11:00 Otwarcie wystawy o Grupie Ładosia w Instytucie Pileckiego W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego zostanie otwarta wystawa poświęcona Grupie Ładosia, która udzielała pomocy Żydom zagrożonym przez hitlerowskie… » więcej 2023-12-05, godz. 09:00 156 lat temu urodził się Józef Piłsudski, marszałek Polski 156 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk… » więcej
99100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »