Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu 'Wielka Trójka' spotkała się na konferencji…
2023-11-28, 12:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

80 lat temu "Wielka Trójka" spotkała się na konferencji w Teheranie

Od lewej: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill na konferencji teherańskiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
Od lewej: Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill na konferencji teherańskiej [fot. wikipedia/domena publiczna]
80 lat temu - 28 listopada 1943 roku - w Teheranie rozpoczęła się konferencja "Wielkiej Trójki", czyli przywódców koalicji antyhitlerowskiej podczas drugiej wojny światowej. W stolicy Iranu do rozmów zasiedli szefowie trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego.
Obok spraw związanych z prowadzoną wojną jednym z najważniejszych tematów spotkania były zmiany na mapie Europy po zakończeniu działań zbrojnych. Ustalono na nim powojenny kształt polskich granic i oddano nasz kraj pod sowieckie wpływy.

Franklin Delano Roosevelt, Winston Churchill i Józef Stalin określili przebieg naszych granic po zakończeniu działań wojennych na tzw. linii Curzona na wschodzie, co oznaczało utratę Kresów Wschodnich, oraz na linii Odry na zachodzie. Polska miała też uzyskać szerszy dostęp do Morza Bałtyckiego, Szczecin i Gdańsk.

W Teheranie zachodni przywódcy wyrazili zgodę na uznanie po wojnie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, za strefę wpływów ZSRR, co w praktyce oddawało nasz kraj we władanie Stalina. Pomimo późniejszych starań polskiego rządu emigracyjnego postanowienia konferencji teherańskiej pozostały wiążące. Przyjęte ustalenia zostały potwierdzone w Jałcie w lutym 1945 oraz w Poczdamie na przełomie lipca i sierpnia tego samego roku. Rzeczpospolita trafiła do sowieckiej strefy wpływów, w której pozostała przez blisko 45 lat.

Sprawa polska była w Teheranie dyskutowana ostatniego dnia konferencji, 1 grudnia, jednak już wcześniej wielokrotnie przewijała się w rozmowach. Harry Hopkins, doradca prezydenta Roosevelta, określił ją "politycznym dynamitem". Wracano do niej w każdym możliwym momencie rozmów, przede wszystkim za sprawą Churchilla, który obawiał się "skomunizowania tych krajów europejskich, w których znajdzie się armia radziecka". Jednak Roosevelt zawarł ze Stalinem cichą koalicję - zadeklarował, że nieoficjalnie zgadza się z postulatami radzieckimi, czyli przesunięciem Rzeczypospolitej w granice od Odry po "linię Curzona". W zamian oczekiwał pomocy w wojnie z Japonią.

22 lutego 1944 roku Winston Churchill wygłosił w brytyjskiej Izbie Gmin przemówienie, które było faktycznym przyzwoleniem dla zaboru przez Związek Sowiecki większości wschodnich ziem Polski. Powiedział w nim między innymi, że jego kraj nigdy nie gwarantował Polsce przedwojennego kształtu granic.

(więcej)

W Teheranie zdecydowano także o utworzeniu drugiego frontu we Francji w maju 1944 roku. Zgodzono się, że żadna ze stron nie zawrze separatystycznego pokoju z Niemcami i wszyscy będą dążyć do bezwarunkowej kapitulacji i likwidacji III Rzeszy. Ustalono, że po wojnie zostanie zniszczony niemiecki przemysł zbrojeniowy oraz zlikwidowana partia faszystowska.

Przywódcy "Wielkiej Trójki" podjęli też decyzję o udzieleniu pomocy komunistycznym partyzantom w Jugosławii pod dowództwem Josipa Broz Tity. Wyrazili również potrzebę powołania do życia międzynarodowej organizacji pokojowej, późniejszej ONZ, której celem byłaby współpraca wszystkich krajów. Stalin obiecał też udział ZSRR w wojnie z Japonią po pokonaniu Trzeciej Rzeszy. Wszystkie postanowienia znalazły się w dokumencie końcowym konferencji zwanym "Deklaracją Trzech Mocarstw".

Czas i miejsce konferencji narzucił Stalin. Zależało mu na tym, aby miejsce obrad było najdogodniejsze dla strony sowieckiej, a najbardziej dokuczliwe i nieprzyjemne dla Brytyjczyków oraz Amerykanów ze względu na odległość i czas, który należało poświęcić na podróże. Teren, na którym toczyły się rozmowy, był przez cały czas pod nasłuchem i inwigilacją sowieckich służb, a bezpieczeństwa pilnowało obecne w Iranie wojsko sowieckie. Stalin prowadził rozmowy z przywódcami aliantów tak, by osiągnąć z góry wyznaczone cele, co mu się udało - mówił w Polskim Radiu Paweł Wieczorkiewicz, zmarły w 2009 roku historyk i sowietolog.

Zobacz także

2023-11-28, godz. 16:00 105 lat temu Polki otrzymały prawa wyborcze 105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Polki otrzymały prawa wyborcze. Nadał je Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dekretem o ordynacji wyborczej… » więcej 2023-11-28, godz. 14:00 105 lat temu Józef Piłsudski powołał Marynarkę Wojenną 105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski specjalnym dekretem powołał Marynarkę Wojenną. Dokument został wydany… » więcej 2023-11-28, godz. 08:30 "Walery Sławek - wspomnienia zebrane" - najlepsze wspomnienia 14. konkursu "Książka Historyczna Roku" "Walery Sławek - wspomnienia zebrane" to zwycięska publikacja w kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku". 14. Konkursu… » więcej 2023-11-28, godz. 10:00 Nagroda Moczarskiego dla "Pińskich błot" Sławomira Łotysza Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia… » więcej 2023-11-28, godz. 09:00 Wystawa "Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922" W południe (29.11) ekspozyjca nowej wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. "Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 listopada » więcej 2023-11-27, godz. 15:00 Dobiega końca wystawa „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” w Pruszkowie Wystawa przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach pt.: „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” prezentowana… » więcej 2023-11-27, godz. 13:00 Dziś poznamy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie… » więcej 2023-11-27, godz. 11:00 81. rocznica niemieckiej pacyfikacji Zamojszczyzny 81 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli pacyfikację Zamojszczyzny. Do sierpnia 1943 roku okupant wysiedlił blisko 110 tysięcy… » więcej
103104105106107
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »