Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagroda Moczarskiego dla 'Pińskich błot' Sławomira…
2023-11-28, 10:00 Autor: IAR/#Darmoros/w dwi/

Nagroda Moczarskiego dla "Pińskich błot" Sławomira Łotysza

książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Autor "Pińskich błot" jest profesorem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Sławomir Łotysz przyznał, że początkowo chciał opisać przedwojenne Polesie w kontekście konfliktu między nowoczesnością a naturą. Pierwotnie tytuł jego projektu badawczego brzmiał "Nowa Holandia czy naturalna forteca. Kwestia melioracji Polesia w II RP". "Ten konflikt rzeczywiście był, ale z czasem zacząłem dostrzegać, pracując nad tą książką, (...) że tych zależności jest tam znacznie więcej - politycznych, społecznych, gospodarczych. Ale w każdej relacji, którą udawało mi się wyłowić, w tym całym zagmatwanym, niezbadanym jeszcze wówczas obszarze, zawsze przewijała się natura. I ta natura we wcześniejszych opracowaniach, większości z nich, była zawsze pomijana" - wyjaśniał autor zwycięskiej publikacji.

Przewodniczący jury profesor Andrzej Friszke podkreślił, że polska historiografia długo czekała na taką książkę jak "Pińskie błota". "To rodzaj totalnej historii polskich bagien (...) Dzieło Sławomira Łotysza odczarowuje Polesia czar a jednocześnie zwraca czułą uwagę na realne problemy podmokłej ziemi. To wielki wkład w naszą wiedzę o Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną" - powiedział historyk.

Sławomir Łotysz wyraził wdzięczność jurorom za docenienie spojrzenia na historię z perspektywy środowiskowej. "Pisało się o tym, że Polesie jest zabagnione, ale nie rzutowało to na podjęcie próby spojrzenia na dzieje Polesia z innej perspektywy, nieantropocentrycznej" - zauważył laureat.

Podczas gali wręczono też nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Laur przyznano książce Marty Grzywacz "Blizny. Prawdziwa historia «królików» z Ravensbrück".

Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznych radnych. Wyróżnienie jest kontynuacją przyznawanej od 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

Patron wyróżnienia - Kazimierz Moczarski - był dziennikarzem, pisarzem i kapitanem Armii Krajowej. Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-A. Był autorem książki "Rozmowy z katem", stanowiącej relację ze wspólnego pobytu w więzieniu z niemieckim zbrodniarzem wojennym Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim.

Zobacz także

2023-11-28, godz. 08:30 "Walery Sławek - wspomnienia zebrane" - najlepsze wspomnienia 14. konkursu "Książka Historyczna Roku" "Walery Sławek - wspomnienia zebrane" to zwycięska publikacja w kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku". 14. Konkursu… » więcej 2023-11-28, godz. 09:00 Wystawa "Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922" W południe (29.11) ekspozyjca nowej wystawy w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. "Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach… » więcej 2023-11-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 listopada » więcej 2023-11-27, godz. 15:00 Dobiega końca wystawa „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” w Pruszkowie Wystawa przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach pt.: „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” prezentowana… » więcej 2023-11-27, godz. 13:00 Dziś poznamy laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie… » więcej 2023-11-27, godz. 11:00 81. rocznica niemieckiej pacyfikacji Zamojszczyzny 81 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli pacyfikację Zamojszczyzny. Do sierpnia 1943 roku okupant wysiedlił blisko 110 tysięcy… » więcej 2023-11-27, godz. 09:00 Obchody rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego Będziemy zawsze pamiętać, we wspólnocie siła - mówił prezes Komitetu Katyńskiego, przewodniczący Kręgu Pamięci Narodowej Andrzej Melak podczas uroczystości… » więcej 2023-11-27, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 27 listopada » więcej 2023-11-26, godz. 11:00 Znamy finalistów VIII Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra Uczniowie z polskich szkół z Litwy, Dubaju i Francji otrzymali główne nagrody w ramach VIII Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra.W konkursie wzięło… » więcej
102103104105106
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »