Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu Józef Piłsudski ogłosił powstanie…
2023-11-16, 09:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/E.Leo/E.Porycka/K.Koziełł/dok.

105 lat temu Józef Piłsudski ogłosił powstanie państwa polskiego

Józef Piłsudski [www.wikipedia.pl]
Józef Piłsudski [www.wikipedia.pl]
105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski poinformował świat o odrodzeniu się Polski po 123 latach zaborów. W telegramie notyfikującym powstanie państwa polskiego Wódz Naczelny Armii Polskiej napisał: "Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym".
Depesza została wysłana do przywódców: Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji, Włoch, Japonii, Niemiec oraz - jak napisano w telegramie - do "rządów wszystkich Państw wojujących i neutralnych". Większość krajów europejskich nawiązała stosunki dyplomatyczne z Polską kilka miesięcy później, w 1919 roku.

Józef Piłsudski podkreślił w nocie, że niepodległe państwo obejmuje wszystkie ziemie zjednoczonego kraju. "Państwo polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości" - napisał Józef Piłsudski w telegramie zaadresowanym do przywódców światowych mocarstw.

Depesza obwieszczająca istnienie wolnej Polski jest jednym z najważniejszych dokumentów polskiej dyplomacji. Przygotowano ją w języku francuskim i 16 listopada 1918 roku wysłano do Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i opublikowano w "Monitorze Polskim".

Treść noty została nadana drogą radiową z Cytadeli Warszawskiej w chwili, kiedy ten obiekt opuszczały ostatnie oddziały niemieckie.

(więcej)

Uznanie suwerenności państwa polskiego na arenie międzynarodowej wymagało wielu działań dyplomatycznych. Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 11 listopada 1918 roku przekazała najwyższą władzę wojskową nad krajem, a 14 listopada cywilną, na Zachodzie powszechnie był utożsamiany z przegranym obozem państw centralnych. Naczelny Wódz nie cieszył się zaufaniem Stanów Zjednoczonych i państw ententy, co utrudniało akceptację działań władz w Warszawie. Sytuację komplikowało dodatkowo powołanie rządu Jędrzeja Moraczewskiego, do którego sceptycznie odnosiły się środowiska konserwatywne oraz narodowcy. Ci ostatni za swoją oficjalną reprezentację uznawali - działający w Paryżu - Komitet Narodowy Polski Romana Dmowskiego.

Sytuacja zmieniła się, gdy do Polski przybył Ignacy Jan Paderewski. W styczniu 1919 roku spotkał się z Józefem Piłsudskim, który powierzył mu funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. Paderewski okazał się skutecznym mediatorem między Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim i środowiskiem narodowej demokracji. Tymczasowy Naczelnik Państwa, po wprowadzeniu do Komitetu Narodowego swoich ludzi, uznawał Dmowskiego za reprezentanta kraju na Zachodzie. Z kolei Dmowski ostrzegał swoich stronników w kraju przed działaniem na szkodę warszawskiego ośrodka władzy.

Zarówno Roman Dmowski, jak i Ignacy Paderewski, wykorzystali swoje międzynarodowe kontakty i doprowadzili do unormowania stosunków Polski z państwami ententy.

Zobacz także

2024-07-11, godz. 11:00 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapelana Solidarności w Hucie Warszawa 11 lipca mija 35. rocznica śmierci księdza Sylwestra Zycha, kapłana zaangażowanego w działalność demokratycznej opozycji w PRL. Kapelan Solidarności w… » więcej 2024-07-11, godz. 09:00 81. rocznica tzw. krwawej niedzieli, apogeum zbrodni wołyńskiej 81 lat temu, 11 lipca 1943 roku, podczas II wojny światowej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły skoordynowany atak na ponad sto polskich miejscowości… » więcej 2024-07-11, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej » więcej 2024-07-10, godz. 15:00 Bieruński Szlak Historyczny gotowy Można już zwiedzać Bieruński Szlak Historyczny. To układ tablic informacyjnych, które ustawiono przy ważnych i ciekawych punktach miasta. Rzeczniczka bieruńskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:00 Zaprezentowano program obchodów 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [DŹWIĘK] Koncerty, wystawy, spotkania, a także tradycyjne zatrzymanie się życia w stolicy w godzinę "W". Warszawa jak co roku uczci pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego… » więcej 2024-07-10, godz. 11:00 Grunwald: przygotowania do rekonstrukcji bitwy W sobotę rekonstruktorzy odtworzą pod Grunwaldem bitwę z 1410 roku. Jej przebieg i rezultat jest znany, nie maleje jednak ogromne zainteresowanie widzów, którzy… » więcej 2024-07-10, godz. 09:00 84 lata temu rozpoczęła się bitwa o Anglię 84 lata temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie… » więcej 2024-07-10, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 10 lipca » więcej 2024-07-09, godz. 15:00 Na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej odsłonięty został wyremontowany grób żołnierza AK M. Półtoraka Na Litwie, na cmentarzu w Kalwarii Wileńskiej został odsłonięty wyremontowany grób żołnierza 4. Brygady Wileńskiej AK, kawalera orderu Virtuti Militari… » więcej 2024-07-09, godz. 12:39 W Berlinie zaprezentowano mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick w poniedziałek jego twórcy w obecności ambasadora RP zaprezentowali mural poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Dzieło… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »