Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości…
2023-11-11, 07:45 Autor: Dziennikarze Radio Opole

105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości - obchody w regionie

Pomnik Żołnierza Polskiego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Pomnik Żołnierza Polskiego w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Z tej okazji w miastach w całym regionie odbywać się będą okolicznościowe uroczystości. To m.in. Opole, Nysa, Brzeg, Kędzierzyn Koźle, Olesno, Krapkowice, Prudnik, Głubczyce czy Dobrodzień.
W Opolu obchody rozpoczną się o 10.30 mszą św. w kościele o. Franciszkanów. O godz. 11.30 przemarsz uczestników przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam wystąpienia okolicznościowe, apel pamięci i złożenie kwiatów.
Na Rynku odbędzie się na Piknik Niepodległościowy.
W programie:
Występy Zespołu Pieśni i Tańca Opole
Etiuda historyczna – „Józef Piłsudski bez patosu i wielkich słów”
występy zespołów z MDK w Opolu
Koncert Orkiestry Dętej z Białej
O godz. 17.00 koncert Zespołu KOMBII.

W Nysie główne uroczystości zaczynają się rano Mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej świętych Jakuba i Agnieszki. Udział w niej wezmą poczty sztandarowe a oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Dęta z Łowkowic.
Po Mszy o godz. 10.30 uroczystości przeniosą się na rynek przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.
O 15:00 Koncert Laureatów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej.
O 15:30 zawody strzeleckie o puchar burmistrza Nysy
W Nyskim Centrum Edukacji o Niepodległości w Bastionie św. Jadwigi można wziąć udział w projekcji 5 filmów o tej tematyce. To m.in. Blisko trzydziestominutowy film „Wiktoria 1920” jedna z największych światowych produkcji VR w którym kamery rejestrowały obraz w 360 stopniach, czy film "MS Piłsudski - podwodna misja" - zarejestrowany także w tej technice - o statku zatopionym podczas II wojny światowej, którego wrak spoczywa na dnie Morza Północnego.
Można tam także zwiedzić aktualne wystawy czyli "Jak powstała Niepodległa" oraz "Flaga, godło hymn, Jak dbać o symbole narodowe".

Z kolei gmina Skoroszyce uczci święto niepodległości wspólnym śpiewem piosenek patriotycznych w "Pawilonie Sportowym". W południe uroczystości odbędą się w kościele św. Jadwigi oraz pod pomnikiem przy ul. Braterstwa Broni.

W Paczkowie świętowanie dnia niepodległości rozpocznie się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny. Następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej, odbędzie się przemarsz ulicami miasta pod pomnik Orła Białego. Na zakończenie, w ośrodku kultury zaprezentowane zostanie słowno - muzyczne widowisko "Z pamiętnika powstańca styczniowego".

To nie jedyne wydarzenia z okazji święta niepodległości w powiecie nyskim. Do wspólnego świętowania zachęcają też Głuchołazy i Korfantów. W Głuchołazach, poza oficjalnymi uroczystościami pod pomnikiem Weteranów Walk o Niepodległość RP, odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Gór Opawskich w Centrum Kultury im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. O 16.00 zespół Paruzja oraz chór Capricolium w kościele gimnazjalnym zaprezentują spektakl muzyczny "W sercu miłość do ojczyzny". Natomiast w Szkole Podstawowej im. Czesława Niemena w Korfantowie, z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowana zostanie uroczysta akademia. Rozpocznie się ona w samo południe. Przedtem, w kościele pw. Świętej Trójcy odprawiona zostanie msza święta.

W powiecie brzeskim atrakcji dla mieszkańców nie zabraknie.

Uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego rozpocznie się świętowanie w Brzegu. O 11.11 z Placu Zamkowego ruszy "Brzeski Bieg Niepodległości". Z kolei o 14.00 wystawiony zostanie spektakl "Pociąg do wolności". Na sztukę zaprasza Brzeskie Centrum Kultury. Dalsze uroczystości odbędą się o 16.00 w kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego oraz na Placu Zamkowym, gdzie na 17.00 zaplanowano Niepodległościowy Apel Pamięci z udziałem asysty wojskowej.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych odbędzie się w Grodkowie. Początek o godzinie 9.00 w kościele pod wezwaniem Michała Archanioła. Następnie odbędzie się msza święta oraz przemarsz do parku przy ulicy Kasztanowej pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie złożone zostaną kwiaty.

W Lewinie Brzeskim świętowanie rozpocznie o godzinie 11.00 mszą świętą. Władze miasta złożą wieniec ku pamięci poległych za niepodległą Polskę. Wydarzenie uświetni występ Chóru Canto Unitis pod dyrekcją Przemysława Ślęzaka.

Z kolei gmina Olszanka zaprasza do kościoła w Pogorzeli na Koncert Laureatów Festiwalu "Tobie Polsko". Początek o godzinie 16.30.

Koncert Krystyny Giżowskiej uświetni Narodowe Święto Niepodległości w Oleśnie. Obchody rozpoczną się w Kościele Bożego Ciała o 11:00 od mszy świętej w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Później będą uroczystości przed Pomnikiem Lotników Polskich - odegranie hymnu, wystąpienia okolicznościowe i złożenie kwiatów.

W Dobrodzieniu o 11:11 na Rynku rozpocznie się bieg na 1111 metrów w kategorii indywidualnej oraz rodzinnej - drużyna to spokrewniony dorosły i co najmniej jedno dziecko. Zapisy ruszą o 10:30.
W samo południe wciągnięcie flagi na maszt i śpiew hymnu.
Na 18:00 w kościele św. Marty Magdaleny rozpocznie się msza w intencji ojczyzny. - Z kolei na 19:00 zapraszamy do domu kultury na koncert zespołu Wind Band pod kierownictwem Korneliusza Wiatra - dodaje Jasiński.

W Krapkowicach o 11.00 w kościele pw. św. Mikołaja zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny. Z kolei o 12.00 pod Pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy odbędzie się główna część uroczystości połączona ze składaniem kwiatów.
O 17.00 w Krapkowickim Domu Kultury rozpocznie się „Koncert Patriotyczny”. Na scenie wystąpią Agnieszka Zabrzeska-Weber (sopran), Martin Filipiak (baryton), Wojciech Poprawa (tenor), Kaja Kosowska (fortepian) i Krzysztof Woźniczko (skrzypce).

W prudnickich obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczą również Czesi
Po godzinie 11:00 na Placu Szarych Szeregów odbędzie się apel harcerski. Następnie w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego rozpoczną się o godzinie 12:30. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert wokalisty i gitarzysty Tomasza Steńczyka o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.

Msza święta w intencji Ojczyzny rozpocznie o godz. 11.00 w kościele parafialnym w Głubczycach obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy miasta przejdą pod Pomnik Czynu Zbrojnego, gdzie złożą wieńce i kwiaty.
Kolejnym punktem programu będzie zaplanowany na godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach koncert pieśni patriotycznych.

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w Kędzierzynie-Koźlu zaplanowano dla mieszkańców wiele atrakcji. Przede wszystkim o 11.30 na placu Rady Europy przy pomniku marszałka Piłsudskiego odbędą się oficjalne miejskie uroczystości. Wspólnie z chórem „Echo Kresów” odśpiewany zostanie hymn państwowy oraz zostaną złożone kwiaty.
W Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert w wykonaniu Stanisław Słowiński Quartet. Jak co roku sporo atrakcji przygotowało Muzeum Ziemi Kozielskiej.
Szczegółowy plan wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta w zakładce „Dzieje się”

Msza i złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym ofiarom wojen i przemocy to najważniejsze elementy obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w Strzelcach Opolskich. O 8.45 mieszkańcy, goście i poczty sztandarowe, zbiorą się przed ratuszem, by wspólnie przejść do kościoła pw. św. Wawrzyńca. Tam o 9.00 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny, a następnie pod „Śląską Pietą” zostaną złożone kwiaty.
W hali przy placu Żeromskiego rozegrany zostanie turniej tenisa stołowego.

Inne wydarzenia artystyczne:

"Nieugięte w marzeniach o polskim Śląsku" - to wystawa przygotowywana przez Archiwum Państwowe oraz Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. - To będzie spotkanie z kobietami szczególnymi dla historii naszego regionu, które działały pod znakiem Rodła - mówi Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. Dodajmy, że ekspozycja będzie dostępna do 26 listopada.

Filharmonia Opolska kolejny raz zaprasza na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem Filharmonicy Opolscy zagrają pod batutą Przemysława Neumanna koncert Witolda Maliszewskiego. Koncert odbędzie się o godzinie 18.00. Na fortepianie partię solową zagra Marcin Koziak. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz także

2023-12-12, godz. 13:00 60 lat temu zmarł gen. Józef Zając, we wrześniu 1939 naczelny dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej 60 lat temu, 12 grudnia 1963 roku, w Ottawie zmarł generał dywizji Józef Zając, w czasie wojny obronnej w 1939 naczelny dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej… » więcej 2023-12-12, godz. 12:00 Konferencja "Kolekcje królów polskich" Na Zamku Królewskim w Warszawie od wczoraj (11.12) trwa konferencja poświęcona kolekcjom królów polskich. Badacze różnych dziedzin rozmawiają o tworzeniu… » więcej 2023-12-12, godz. 11:00 Rok temu zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos Rok temu, 12 grudnia 2022 roku, generał zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1978 roku wziął udział w misji… » więcej 2023-12-12, godz. 10:00 Wernisaż wystawy "Dwie wojny - jedno cierpienie" Na placu przed Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego można obejrzeć wystawę "Dwie wojny - jedno cierpienie". Ukazane są losy polskich dzieci - więźniów… » więcej 2023-12-12, godz. 09:00 Rok temu zmarł profesor Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Rok temu, 12 grudnia 2022 roku, zmarł profesor Zbigniew Wawer, historyk, muzealnik, popularyzator historii i kultury, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Specjalizował… » więcej 2023-12-12, godz. 08:30 Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na Białołęce "Stan wojenny był złem, wymierzonym w odradzającą się wolność, a jego skutkiem było stłumienie rozbudzonej nadziei na godne życie, prawo obywatelskie… » więcej 2023-12-12, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 12 grudnia » więcej 2023-12-11, godz. 13:00 29 lat temu zmarł generał Stanisław Maczek 29 lat temu - 11 grudnia 1994 roku - zmarł generał Stanisław Maczek, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców II wojny światowej. Mawiał, że "żołnierz… » więcej 2023-12-11, godz. 11:00 105 lat temu urodził się urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, autor "Archipelagu GuŁag" 105 lat temu, 11 grudnia 1918 roku, urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, myśliciel, autor słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Więzień sowieckich… » więcej 2023-12-11, godz. 09:00 Kilkanaście osób z medalami Pro Patria i Pro Bono Kilkanaście osób, działaczy podziemia antykomunistycznego z czasów stanu wojennego, zostało uhonorowanych medalami Pro Patria i Pro Bono. Medale przyznał… » więcej
109110111112113
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »