Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości Po…
2023-11-11, 10:00 Autor: IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

Rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości Polski

Zygmunt Szczęsny Feliński [fot. Archiwum Główne Akt Dawnych]
Zygmunt Szczęsny Feliński [fot. Archiwum Główne Akt Dawnych]
Kościół na ziemiach polskich odegrał znaczącą rolę w odzyskaniu niepodległości, zarówno przez 123 lata zaborów, jak i w okresie umacniania suwerenności i kształtowania granic II Rzeczpospolitej.
W okresie zaborów, gdy Polski nie było na mapach świata, Kościół katolicki był ostoją polskości, podtrzymywał tożsamość narodową, a częściowo zastępował nieistniejące państwo. Jako jedyna instytucja działająca we wszystkich zaborach, solidaryzował się z narodem, wychowywał kolejne pokolenia do wolności, przechowywał i przekazywał pamięć o historii, a także kładł nacisk na odnowę moralną. Docierał przy tym do wszystkich warstw społecznych. Dlatego na przestrzeni lat, w warunkach niewoli, naród polski zachował zdolność do odbudowy samodzielnego państwa.

Szansą na odzyskanie niepodległości stała się I wojna światowa, w którą uwikłali się trzej zaborcy - Rosja, Niemcy i Austria. Wskutek klęski państw centralnych, w tym Niemiec, rozpadły się Austro-Węgry, a dwie rewolucje 1917 roku doprowadziły do upadku caratu w Imperium Rosyjskim. Zwycięskie kraje Ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Podczas działań wojennych Kościół pełnił integrującą rolę wobec Polaków, niósł pomoc społeczeństwu, a poprzez zabiegi dyplomatyczne podnosił sprawę polską za granicą. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku duchowni włączyli się w budowę II Rzeczpospolitej, w sferze duchowej i materialnej.

Po ostatnim rozbiorze Polski w 1795 roku, ziemie I Rzeczpospolitej zostały wcielone do Rosji, Prus i Austrii. Zaborcy prowadzili bezwzględną politykę podporządkowania narodu polskiego. Prowadzili przymusową rusyfikację w zaborze rosyjskim oraz germanizację w zaborze pruskim. Tłumili zrywy niepodległościowe, w tym powstania: listopadowe i styczniowe, stosując dotkliwe represje, między innymi konfiskatę majątków, kasację klasztorów, wprowadzając kontrybucje i niszcząc dobra kultury. Tysiące ludzi zostało zmuszonych do emigracji, a tysiące innych - zesłane na Syberię.

W okresie zaborów Kościół stał na straży polskości. Księża głosili patriotyczne kazania, w przyparafialnych szkołach uczono polskiej literatury i historii. W kościołach dowiadywano się o przebiegu kolejnych powstań i zaciągu do wojska. Na plebaniach przekazywano pocztę, prowadzono działalność konspiracyjną. W czasie powstań Kościół organizował duchową, materialną i medyczną pomoc dla walczących oraz ich rodzin.

Polaków pod zaborami łączył język, wyznanie wiary, obrzędy religijne, zwyczaje oraz wspólne tradycje kościelne i historyczne. Ważną rolę pełniły sanktuaria, do których pielgrzymowali wierni z odległych ziem, w tym Jasna Góra, Piekary Śląskie, Gietrzwałd i Ostra Brama.

Spośród znanych duchownych z tamtego okresu, wielu zostało wyniesionych na ołtarze, jak arcybiskup metropolita warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński, który za odważną obronę powstańców styczniowych został skazany przez władze carskie na 20-letnie zesłanie. To on mówił, że Polacy mają prawo do odbudowania niepodległości, nawet za pomocą walki zbrojnej, a tylko roztropność ma im podpowiedzieć, kiedy po ten oręż sięgnąć. Inny Święty - Brat Albert Chmielowski, założyciel zgromadzenia albertynów, walczył w Powstaniu Styczniowym, był opiekunem biednych i bezdomnych. Do historii przeszedł ksiądz Stanisław Brzóska, kapelan w stopniu generała i uczestnik Powstania Styczniowego oraz błogosławiony ojciec Honorat Koźmiński, więzień Cytadeli, który założył ponad 20 zgromadzeń bezhabitowych. Z kolei ksiądz Piotr Wawrzyniak z Wielkopolski był twórcą kas oszczędnościowo-kredytowych.

Duchowni płacili wysoką cenę za swoją działalność, byli więzieni, skazywani na zesłanie, zaborcy zlikwidowali też wiele zakonów. Tylko po Powstaniu Styczniowym, na Syberię i w głąb Rosji władze carskie zesłały 270 księży.

Wybuch I wojny światowej ożywił nadzieje na odzyskanie niepodległości. Kościół troszczył się nie tylko o przetrwanie Polaków we wszystkich zaborach, niosąc pomoc charytatywną, ale również przez posługę duszpasterską i zabiegi dyplomatyczne, także w Watykanie, czynił starania na rzecz wolnej Polski.

Wśród "ojców niepodległości" wymieniani są arcybiskupi: krakowski - Adam Sapieha, warszawski - Aleksander Kakowski i poznańsko-gnieźnieński - Edmund Dalbor. Arcybiskup Adam Sapieha, nazywany Księciem Niezłomnym, już pod koniec 1914 roku założył Książęco-Biskupi Komitet Pomocy dla Dotkniętych Klęską Wojny, z siedzibą w Krakowie. Niósł on pomoc Polakom w Galicji i Królestwie Kongresowym. Kolumny sanitarne komitetu zaszczepiły ponad 2 miliony ludzi przeciwko ospie i tyfusowi, zaś akcja masowego rozdawania żywności uchroniła od śmierci głodowej tysiące osób. Dzięki staraniom Sapiehy, papież Benedykt XV skierował do polskich biskupów życzliwe słowa, wskutek tego mogli oni wystąpić z odezwą do biskupów świata o pomoc materialną i moralną dla Polski zniszczonej przez działania wojenne. 21 listopada 1915 roku w całym chrześcijańskim świecie została przeprowadzona kwesta na rzecz narodu polskiego.

Arcybiskup Aleksander Kakowski, syn powstańca styczniowego, w 1915 roku powołał tzw. Opieki Parafialne, organizujące ochronki i tanie kuchnie dla ludności. W 1917 roku zorganizował obchody stulecia metropolii warszawskiej, na które przyjechał cały Episkopat Polski, gromadząc biskupów z trzech zaborów. W tym gronie był arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego - Józef Teodorowicz, wybitny kaznodzieja i mąż stanu, później - poseł i senator Rzeczpospolitej. W 1917 roku metropolita warszawski wszedł w skład Rady Regencyjnej, która - choć krytykowana przez niektóre środowiska - wykonała wielki wysiłek organizacyjny. Powołała polskie sądownictwo, szkolnictwo i administrację niższego stopnia, sprawowała nadzór nad Polską Krajową Kasą Pożyczkową, czyli bankiem centralnym przyszłego państwa polskiego. 11 listopada 1918 roku Rada przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Z kolei arcybiskup poznańsko-gnieźnieński Edmund Dalbor, późniejszy prymas Polski i kardynał, od 1915 roku zabiegał w Episkopacie Niemiec o ukrócenie nadużyć ze strony urzędników represjonujących katolików polskich. Z jego inicjatywy w 1918 roku założono w stolicy sekretariat prymasa, co podkreśliło jedność Kościoła katolickiego na ziemiach polskich.

Wielu kapłanów włączyło się w walkę o niepodległość, służąc jako kapelani wojskowi, a potem stając na czele komitetów, które reprezentowały lokalne społeczności. Wśród nich znaleźli się - ksiądz Ferdynand Machaj zaangażowany w przyłączenie Orawy i Spisza do Polski oraz ksiądz Józef Londzin, który wiosną 1919 roku brał udział w konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie bronił interesów ludności polskiej i walczył o przyłączenie większości Śląska Cieszyńskiego do kraju.

Kształt odrodzonej Rzeczpospolitej tworzył też między innymi, ksiądz Stanisław Adamski, późniejszy biskup katowicki, członek Naczelnej Rady Ludowej prowadzącej w latach 1918-1919 Powstanie Wielkopolskie, a jednocześnie - za pośrednictwem Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu - negocjacje z Francją. Biskup archidiecezji lwowskiej Władysław Bandurski, kapelan Legionów Józefa Piłsudskiego, był blisko związany z Naczelnym Komitetem Narodowym. Stanisław Gall - pierwszy biskup polowy Polski, współtworzył sieć duszpasterstwa wojskowego oraz struktury posługi dla żołnierzy grekokatolików. Liczni kapłani pełnili posługę wśród żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921, a jej symbolem stał się młody ksiądz Ignacy Skorupka, który zginął w Bitwie Warszawskiej, w walkach pod Ossowem.

W niepodległej Rzeczpospolitej duchowni odbudowywali i tworzyli nowe struktury Kościoła, pełnili ważne funkcje społeczne. W Sejmie Ustawodawczym, wybranym w celu uchwalenia Konstytucji, zasiadało ponad 30 księży. Arcybiskup Aleksander Kakowski zwołał pierwszy synod biskupów polskich w Częstochowie, przy jego współudziale w 1925 roku zawarto konkordat z Watykanem. Hierarcha został też kanclerzem kapituły Orderu Orła Białego.

Zobacz także

2023-12-12, godz. 13:00 60 lat temu zmarł gen. Józef Zając, we wrześniu 1939 naczelny dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej 60 lat temu, 12 grudnia 1963 roku, w Ottawie zmarł generał dywizji Józef Zając, w czasie wojny obronnej w 1939 naczelny dowódca lotnictwa i obrony przeciwlotniczej… » więcej 2023-12-12, godz. 12:00 Konferencja "Kolekcje królów polskich" Na Zamku Królewskim w Warszawie od wczoraj (11.12) trwa konferencja poświęcona kolekcjom królów polskich. Badacze różnych dziedzin rozmawiają o tworzeniu… » więcej 2023-12-12, godz. 11:00 Rok temu zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos Rok temu, 12 grudnia 2022 roku, generał zmarł Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1978 roku wziął udział w misji… » więcej 2023-12-12, godz. 10:00 Wernisaż wystawy "Dwie wojny - jedno cierpienie" Na placu przed Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego można obejrzeć wystawę "Dwie wojny - jedno cierpienie". Ukazane są losy polskich dzieci - więźniów… » więcej 2023-12-12, godz. 09:00 Rok temu zmarł profesor Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Rok temu, 12 grudnia 2022 roku, zmarł profesor Zbigniew Wawer, historyk, muzealnik, popularyzator historii i kultury, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Specjalizował… » więcej 2023-12-12, godz. 08:30 Obchody 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na Białołęce "Stan wojenny był złem, wymierzonym w odradzającą się wolność, a jego skutkiem było stłumienie rozbudzonej nadziei na godne życie, prawo obywatelskie… » więcej 2023-12-12, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 12 grudnia » więcej 2023-12-11, godz. 13:00 29 lat temu zmarł generał Stanisław Maczek 29 lat temu - 11 grudnia 1994 roku - zmarł generał Stanisław Maczek, jeden z najwybitniejszych polskich dowódców II wojny światowej. Mawiał, że "żołnierz… » więcej 2023-12-11, godz. 11:00 105 lat temu urodził się urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, autor "Archipelagu GuŁag" 105 lat temu, 11 grudnia 1918 roku, urodził się Aleksander Sołżenicyn, pisarz, myśliciel, autor słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Więzień sowieckich… » więcej 2023-12-11, godz. 09:00 Kilkanaście osób z medalami Pro Patria i Pro Bono Kilkanaście osób, działaczy podziemia antykomunistycznego z czasów stanu wojennego, zostało uhonorowanych medalami Pro Patria i Pro Bono. Medale przyznał… » więcej
107108109110111
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »