Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Promoskiewski grzech pierworodny
2021-02-28, 08:30 Autor: Bolesław Bezeg

Promoskiewski grzech pierworodny

Ukraina z zaznaczonym Krymem. [źródło: wikipedia]
Ukraina z zaznaczonym Krymem. [źródło: wikipedia]
Smutny jest los Tatarów Krymskich pod rosyjską okupacją. Smutny, bo gdy rozpoczęła się rosyjska hybrydowa inwazja na Krym opowiedzieli się za pozostaniem półwyspu w granicach Ukrainy.
Z Historycznego Punktu Widzenia 28 lutego 2021
Wcześniej też nie mieli lekko. Nigdy nie kochali sowieckiej władzy i było to uczucie odwzajemnione, więc gdy w 1941 roku nad Morzem Czarnym pojawiły się niemieckie dywizje, Tatarzy krymscy przystąpili do aktywnej współpracy z Niemcami. Za tę aktywność W 1944 roku po odbiciu południowej Ukrainy Stalin skazał całą krymską społeczność Tatarów, a było ich wówczas blisko 200 tysięcy, na przesiedlenie.

Pierwsze nielegalne powroty Tatarów na Krym rozpoczęły się w latach 70 XX wieku, ale zakaz powrotu cofnięto im dopiero w roku 1989.

366 lat temu w zimie 1655 roku stoczona została bitwa pod Ochmatowem podczas której Tatarzy Krymscy zdradzili Polaków, w którymi wcześniej łączył ich sojusz. Gdyby tego wówczas nie zrobili historia mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej, Polska mogła nie stracić swojej mocarstwowej pozycji a Rosja mogła na mocarstwo wcale nie wyrosnąć. Ale 366 lat temu Tatarzy nas zdradzili i w efekcie do dziś ponoszą tego konsekwencje.

Żeby było zabawniej, także dzisiejsi Ukraińcy ciągle ponoszą konsekwencje decyzji podjętej wówczas przez przywódcę kozackiego powstania Bohdana Chmielnickiego.
Ta fatalna kozacka decyzja polegała na wciągnięciu do wojny z Polską, Rosjan, a raczej jak to ich wówczas nazywano Moskali.

Gdy w 1655 roku rozpoczynała się kilkudniowa bitwa pod Ochmatowem, Tatarzy Krymscy byli sojusznikami Polski. Naszymi przeciwnikami były armie moskiewska oraz kozacka, które w kolejnych dniach znalazły się w okrążeniu. Zagrożony całkowitą klęską przywódca antypolskiego powstania Bohdan Chmielnicki podjął swoistą grę dyplomatyczną. Posłał mianowicie do dowódców wojsk, które go otoczyły dwie delegacje, by rozpoczęły negocjacje w sprawie warunków rzekomej kapitulacji.

O ile delegacja do Polaków była od początku skazana na klęskę i jak się później okazało służyła tylko odwróceniu uwagi oblegających, o tyle delegacja do Tatarów okazała się skuteczna i jak udowodniły późniejsze wieki brzemienna w wydarzenia. Historycy są zgodni, że doszło wówczas do przekupstwa. Chmielnicki prawdopodobnie przekupił Tatarów pokaźną sumą pieniędzy, za co ci ostatni zgodzili się na swoim odcinku wypuścić z okrążenia armię kozacką. Tak się też stało. Chmielnicki wyrwał się z okrążenia pozostawiając na placu czterodniowej bitwy pod Ochmatowem blisko 10 000 zabitych.

Gdyby nie zdrada naszych tatarskich sojuszników wojska polskie mogły wówczas całkowicie zlikwidować powstanie Chmielnickiego, mogły też rozgromić towarzyszące Kozakom armie rosyjskie, ale do tego nie doszło w skutek czego wojna z Moskwą potrwała jeszcze 12 lat.

Kozakom nie opłaciło się wzywać przeciwko Polsce Moskali, bo od tej pory rozpoczął się proces uzależniania Ukrainy od Moskwy, którego konsekwencje trwają do dziś. Tatarom także nie opłaciła się zdrada. Wzięli pieniądze i zniknęli z pola bitwy paradoksalnie dlatego, że chan tatarski wyznawał zasadę równowagi sił i dlatego nie chciał aby któryś z graczy na politycznej szachownicy zyskał większe niż dotychczas zdarzenie.

Tatarzy mogli przyczynić się do moskiewskiej klęski, ale woleli aby układ sił pozostał taki jak był wcześniej. Przeliczyli się bo dziejowe procesy sprawiły, że nic już nie mogło pozostać takie jak było. Za swoją zdradę Polaków Tatarzy zapłacili trzysta lat później sowiecką eksterminacją, a dziś płacą jako ofiary rosyjskich represji.

Zobacz także

2021-02-21, godz. 08:35 Szef Kedywu W najbliższą środę 24 lutego przypada 68 rocznica egzekucji generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim „Nil”. Ten legendarny dowódca Kedywu Armii Krajowej… » więcej 2021-02-20, godz. 07:33 Czarne orły atakują Trzy dni temu – w środę 17 lutego 249 rocznica zawarcia pierwszego rosyjsko-pruskiego porozumienia w sprawie planowanych rozbiorów Polski. Gdy w efekcie dwudziestokilkuletniej… » więcej 2021-02-14, godz. 08:40 Marsz Śmierci Zima to cały szereg ważkich rocznic narodowych, a wśród nich rocznica trwającego przez wiele dni wydarzenia, jakim był mający miejsce 76 lat temu marsz… » więcej 2021-02-13, godz. 07:35 Harcerstwo alternatywne Wczoraj minęła 32 rocznica powołania Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W zebraniu założycielskim uczestniczyło dwoje instruktorów z Opola. » więcej 2021-02-07, godz. 08:40 Ryszard Kukliński wizytował Opolszczyznę W nadchodzącym tygodniu przypada siedemnasta rocznica śmierci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Postać ta wciąż budzi sprzeczne emocje i zapewne tak już… » więcej 2021-02-06, godz. 07:40 Bunt Żeligowskiego Trudno sobie wyobrazić zamieszanie jakie wybuchło sto lat temu w domu moich pradziadków we Lwowie gdy w pierwszych dniach lutego mój pradziadek Karol Franz… » więcej 2021-01-31, godz. 08:31 Złamanie kodu enigmy 88 lat temu 31 stycznia 1933 roku zespół polskich matematyków złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zmieniając w ten sposób losy świata… » więcej 2021-01-30, godz. 07:35 Prawo, pięść i teatr Dziś przypada 20 rocznica śmierci wybitnego polskiego aktora i piosenkarza Edmunda Fettinga. Mało kto wie, że wybitny polski aktor i piosenkarz Edmund Andrzej… » więcej 2021-01-24, godz. 08:36 Wątpliwe wyzwolenie Druga połowa stycznia, na Opolszczyźnie przez wiele lat kojarzona była z tzw. wyzwoleniem przez sowiecką armię w 1945 roku. W tym roku mija 76 lat od tamtych… » więcej 2021-01-23, godz. 06:36 W podręcznikach nadal cisza Jutro przypada 433 rocznica stoczenia bitwy pod Byczyną. Obok bitwy o Górę Świętej Anny z 1921 roku to jedno z dwóch wydarzeń historycznych jakie miały… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »