Radio Opole » Z historycznego punktu widzenia » Felietony » Raduje się serce, raduje się dusza...
2021-08-07, 07:23 Autor: Bolesław Bezeg

Raduje się serce, raduje się dusza...

Juliusz Kossak: Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Juliusz Kossak: Wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Wczoraj minęła 107 rocznica wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej przyszłych Legionów Józefa Piłsudskiego. Do dziś wielu historyków i publicystów poddaje w wątpliwość sens legionowego czynu zbrojnego.
Z Historycznego Punktu Widzenia 7 sierpnia 2021
Wkrótce po wybuchu wyczekiwanej przecież przez Polaków I wojny światowej w pierwszych dniach sierpnia 1914 roku półtorej setki strzelców pod dowództwem Józefa Piłsudskiego wyruszyło z Krakowa do Kielc z zamiarem dalszego marszu do Warszawy i wywołania tam powstania.

Niemożność przebicia się do stolicy oraz brak spodziewanej reakcji społeczeństwa, ostatecznie skłonił Piłsudskiego do powrotu do Krakowa i rozformowania kompanii, która stała się kuźnią kadr powstających Legionów.

Wśród zarzutów stawianych Piłsudskiemu były niefrasobliwe szafowanie polską krwią oraz sojusz z państwami centralnymi czyli Niemcami i Austrią, a nie z aliantami. Kłopot w tym, że alianci w tamtym okresie w ogóle nie interesowali się Polską, a tylko Austriacy tolerowali na swoim terytorium działalność polskich organizacji paramilitarnych. Tak więc Piłsudski współpracował z tym, z kim mógł.

Dzięki tej współpracy początkowo mało poważne drużyny strzeleckie przerodziły się w bardzo poważne legiony, które zaczęły odgrywać zauważalną rolę na froncie, co skłoniło Austrię i Prusy do dopuszczenia na agendę spraw tematu odbudowy królestwa polskiego.

O Piłsudskim dobrze świadczy także doprowadzenie do kryzysu przysięgowego – w chwili gdy sytuacja państw centralnych zaczęła wyglądać mniej korzystnie odmowa przysięgi na wierność cesarzowi Prus była jedynym rozsądnym wyjściem i zapoczątkowała przechodzenie Polaków na stronę aliantów, a w konsekwencji także dzięki powstaniu Armii generała Hallera możliwość uczestniczenia w konferencji pokojowej po stronie zwycięzców.

W efekcie czynu legionowego i założenia przez środowiska związane z Piłsudskim konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej w chwili kapitulacji Niemiec dysponowaliśmy ludźmi zdolnymi uchwycić władzę i zręby państwa.

Dziś patrząc na tamte wydarzenia z historycznego punktu widzenia można udawać mądrzejszego, można snuć alternatywne scenariusze, można mówić, że coś można było zrobić lepiej. Zapewne można było, ale nie sposób odmówić Józefowi Piłsudskiemu lwiego udziału w formowaniu granic państwa polskiego po I wojnie światowej. Co później jego formacja polityczna zrobiła z odzyskaną niepodległością, to już temat na zupełnie inne rozważania.

Zobacz także

2021-01-17, godz. 08:40 Fatalne rozwiązanie Armii Krajowej Za trzy dni będziemy obchodzić 76 rocznicę, dla jednych kontrowersyjnego, dla innych koniecznego wydarzenia. 19 stycznia 1945 roku generał Leopold Okulicki… » więcej 2021-01-16, godz. 08:21 Trzy i pół wieku w objęciach Moskwy Jutro przypada 367 rocznica wydarzenia, które sprowokowali zbuntowani przeciwko Polsce Kozacy, nie zdający sobie sprawy z faktu, że sprowadzają sobie na głowę… » więcej 2021-01-10, godz. 08:30 Dziady przeciw Moskalom 53 lata temu – w styczniu 1968 roku władze PRL podjęły decyzję o zawieszeniu przedstawienia „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka… » więcej 2021-01-09, godz. 08:30 Skazani na wymarcie Wczoraj minęła 53 rocznica tragicznej śmierci wybitnego polskiego aktora Zbigniewa Cybulskiego. Wśród wielu ról, jakie zagrał, jego najsłynniejszą kreacją… » więcej 2021-01-06, godz. 08:30 O co chodzi z trzema królami Dziś Święto Trzech Króli, już dziewiąty raz w tym stuleciu jest to dzień wolny od pracy. Co jednak właściwie niesie ze sobą ta uroczystość? » więcej 2021-01-03, godz. 08:23 Czy III wojna światowa już trwa? Przeciętny polski czterdziestolatek oraz każdy obywatel jeszcze starszy wiekiem, obudzony w środku nocy i zapytany kiedy rozpoczęła się II wojna światowa… » więcej 2021-01-02, godz. 07:40 Jesteśmy z Zachodu Niewątpliwie żyjemy w czasach przełomowych. Można to poznać zarówno po zachodzących na naszych oczach dynamicznych zmianach, jak i po trwających od kilku… » więcej 2021-01-01, godz. 07:40 Fiasko reform z 1999 r. 22 lata temu 1 stycznia 1999 roku weszły w życie słynne cztery wielkie reformy kierowanego przez Jerzego Buzka rządu Unii Wolności i AWS. Były to reforma… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »