Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych…
2021-03-01, 05:11 Autor: Justyna Krzyżanowska

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalny program!

Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Żołnierze wyklęci (5. Wileńska Brygada AK) [fot. domena publiczna]
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu tradycyjnie odbywają się 1 marca. Radio Opole nie tylko objęło te wydarzenia patronatem medialnym, ale też czynnie włącza się w obchody. W związku z tym, w ten szczególny dla Polaków dzień, szykujemy dla naszych słuchaczy specjalne wydania naszych audycji, które poświęcimy cichym bohaterom tamtych czasów.
Przypomnijmy, że mówiąc o Żołnierzach Wyklętych – nazywanych też Żołnierzami Niezłomnymi – mamy na myśli, działaczy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego ruchu partyzanckiego, który stawił opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Żołnierze Wyklęci toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na ok. 120-180 tys. osób. Dodajmy, że ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Program Radia Opole (FM) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych:

8:05-9:00 Poranna Loża Radiowa – zaprasza Aneta Skomorowska-Kobza
  • 10 lat temu ustanowiono w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zabiegały o to od 2009 roku organizacje kombatanckie wspierane przez opolskie władze samorządowe. W sprawę osobiście był zaangażowany Arkadiusz Karbowiak ówczesny wiceprezydent Opola. Będzie on gościem poniedziałkowej Porannej Loży Radiowej. Przypomni, jak powstała inicjatywa uhonorowania Żołnierzy Wyklętych oraz jak wyglądały starania o utworzenie dnia pamięci.

9:05-12:05 Dobry moment – zaprasza Katarzyna Zawadzka
  • Historyk Bolesław Bezeg zapowie swój nowy cykl na antenie Radia Opole dotyczący Powstań Śląskich. Przy okazji opowie nam o kobietach, które po wojnie walczyły w podziemiu antykomunistycznym.

12:05-13:00 Południowa Loża Radiowa – zaprasza Joanna Matlak
  • W Parlamentarnej Loży Radiowej gościem będzie senator PiS Jerzy Czerwiński, z którym porozmawiamy o Żołnierzach Wyklętych.

13:05-15:00 Trendy i owędy – zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera
  • Kiedy myślimy dziś o żołnierzach podziemia niepodległościowego, na myśl przychodzą nam bitwy i potyczki zbrojnie, a rzadko zastanawiamy się jak wyglądało ich życie codzienne. Tę kwestię zbadał Stanisław Płużański, którego najnowsza książka powstała w oparciu o bogaty materiał źródłowy: wywiady z żyjącymi żołnierzami, źródła archiwalne, wydane dokumenty i wspomnienia. Autorowi udało się przeprowadzić 14 rozmów z żyjącymi żołnierzami. Ich historia zaczyna się jeszcze w 1944 roku, koniec następuje dopiero w 1963 roku wraz ze śmiercią ostatniego z żołnierzy wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Z autorem połączymy się telefonicznie.

15:05-16:00 Reporterskie tu i teraz – zaprasza Bogusław Kalisz wraz z zespołem redakcji informacji
  • Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy sprzeciwiali się nowemu okupantowi radzieckiemu. Przez lata byli zapomniani, ale mimo kontrowersji, trzeba o ich postawie przypominać. W programie odwiedzimy miejsca, w których uczczono ich pamięć.

16:05-17:00 Popołudniowa Loża Radiowa – zaprasza Jan Poniatyszyn
  • W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, w Popołudniowej Loży Radiowej wspominać będziemy Hieronima Bednarskiego. Był on żołnierzem podokręgu Rzeszów Armii Krajowej. W 1944 roku walczył w Akcji Burza przeciw Niemcom. Współpracował z Armią Czerwoną po jej wkroczeniu na tereny II RP. Aresztowany przez UB wcielony jest do LWP skąd zdezerterował. Zostaje bojownikiem antykomunistycznego podziemia. Jednak ujawnia się w 1947 roku podczas amnestii. Podejmuje pracę. Kilku ubeków organizuje na niego zamach. Zamieszkuje w Szybowicach koło Prudnika. Tam wchodzi do Krajowej Armii Podziemnej, która działa w latach 1949-1952. Jej członkom ubecja zarzuca współpracę z amerykańskim wywiadem. Zagrożeni aresztowaniami usiłują przedostać się do Niemiec. Po dekonspiracji w Czechosłowacji dochodzi do strzelaniny. Bednarski cofa się do Polski. Poszukiwany listem gończym zostaje aresztowany na Mazurach. Sąd w Opolu orzeka mu karę śmierci. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. W opolskim więzieniu rozstrzelano go w marcu 1953 roku. O tym żołnierzu niezłomnym będzie mówił Henryk Jurecki, reżyser filmu dokumentalnego „Hieronim Bednarski – wyklęty z czerwonej wsi”.

17:05-19:00 Dobre granie – zaprasza Tomasz Wojtyłko
  • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczcimy słuchając płyty "Panny wyklęte" Maleo Reggae Rockers. Porozmawiamy z Dariuszem Malejonkiem, który jest odpowiedzialny za to wyjątkowe przedsięwzięcie. O projekcie opowie również Kinga "Berka" Berkowicz.

19:05-21:00 Rewiry kultury – zaprasza Agnieszka Zientarska
  • Po godz. 20:05 porozmawiamy z historykiem i politologiem Oskarem Bąkiem o historii żołnierzy podziemia niepodległościowego. Przyjrzymy się także najnowszym publikacjom na ten temat.

21:05-22:00 Studio reportażu – zaprasza Marian Staszyński
  • Na ten wieczór przygotowałem dwie prace, które dzieli kilkadziesiąt lat. Mają wspólny, historyczny mianownik. Łączy te reportaże ta sama tragedia. "Tajemnicę Barutu", przedstawiłem słuchaczom Radia Opole i programu Trzeciego Polskiego Radia w styczniu roku 1989. Wcześniej, przez kilka miesięcy poszukiwałem śladów i ludzi, którzy mogli przekazać informacje. Trafiłem do świadków, którzy pamiętali o zbrodni popełnionej na naszych żołnierzach już po zakończeniu II wojny światowej. Wierni słuchacze naszego radia doskonale pamiętają, że był ciąg dalszy, że ukazało się później wiele publikacji, ale przez lata nie udawało się odkryć sprawców, nie było też wiadomo, kto padł ofiarą...

  • Pięć lat temu surowy, brzozowy krzyż z ołtarzem, wykonanym w pniu drzewa, stanął w lasach pod Starym Grodkowem. Przybyło kolejne Miejsce Pamięci Narodowej. W 1946 roku, właśnie tam, na byłym lotnisku wojskowym, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa bestialsko zamordowali kilkudziesięciu partyzantów z oddziału "Bartka". Podstępnie zwabiono ich do baraków, odurzono, a następnie użyto ładunków wybuchowych. Po wojnie mieszkańcom zabraniano wchodzić do lasu i zrobiono wszystko, by o tej tragedii nie pojawiały się żadne informacje. Po latach poszukiwań szczątki żołnierzy odkrył – wraz z rzeszą wolontariuszy z kraju i zagranicy – prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W ważnych chwilach, docierania do prawdy i dramatycznych kart z naszej historii, była w Starym Grodkowie Dorota Kłonowska. To, co najważniejsze, przypomnimy sobie w jej reportażu "Brzozowy krzyż". Byłem współautorem tej pracy.

Program Radia Opole 2 Kultura (DAB+) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych:

10:00-13:00 Na afiszu – zaprasza Mariusz Majeran
  • 1 marca przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z tej okazji na antenie naszego radia pojawi się wiele okolicznościowych programów. W paśmie Radia Opole 2 Kultura w audycji Na Afiszu będziemy mogli przez cały tydzień posłuchać mini audiobooka dotyczącego wspomnień/dzienników Władysława Załogowicza ps. "Felek". Całość nagrał aktor Bartek Morawski. W naszym programie spotkanie z tym artystą.

13:00-16:00 Wszystko o literaturze – zaprasza Witold Sułek
  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jaki właśnie przypada, to okazja, aby dzisiejszą audycje poświęcić książkom historycznym. Zrobimy to w szerokim ujęciu, dotykając nie tylko bezpośrednio tematu Żołnierzy Wyklętych, ale historii Polski o jakiej możemy czytać w najnowszych publikacjach. Pojawi się więc między innymi książka "Dzieje Morza Czarnego" ze specjalnym posłowiem i kontekstem polskim oraz wiersze z czasów wojny i powojennego drugiego obiegu.

18:00-19:00 O kulturze-debata – zaprasza Jacek Mielcarek
  • W programie rozmowa z Mariuszem Wojciechowskim, twórcą i właścicielem jednego z najbardziej kultowym miejsc w Warszawie ostatnich lat, Przestrzeń Prywatna. Opowie on o działalności artystycznej klubu, a także dużo miejsca rozmówca poświęci organizowanych przez siebie, w ciągu 10 lat, imprez związanych z obchodami Dni Żołnierzy Wyklętych.


Dodajmy, że tego dnia w Radiu Opole 4 Historia pojawi się specjalna Kartka z kalendarza, którą przygotuje Bolesław Bezeg.

Ponadto, tego dnia na naszej antenie zagoszczą utwory patriotyczno-partyzanckie dotyczące Żołnierzy Wyklętych.
Do wysłuchania audycji "Studio Reportażu" 1 marca 2021 r. zaprasza Marian Staszyński

Zobacz także

2020-12-12, godz. 11:57 13 grudnia – pamiętamy w Radiu Opole! 13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 000 działaczy związanych z „Solidarnością”… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Wieniawa i Woronowicz jako Łęcka i Wokulski. Serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa już od poniedziałku… Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony… » więcej 2020-11-25, godz. 14:33 Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na Wschodzie Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rusza z Akcją Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie, adresowaną do ludzi starych, chorych i… » więcej 2020-11-12, godz. 10:44 "SBB - trzy żywioły" - premiera reportażu w piątek 13 listopada Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Jerzy Piotrowski - trzech muzyków, którzy zrewolucjonizowali polski rock. SBB uznano za najlepszy polski zespół rockowy… » więcej 2020-11-10, godz. 15:36 "Niepodległa do hymnu 2020" - dołącz do akcji! W samo południe! Co można zrobić 11 listopada, gdy siedzisz w domu? Można w południe włączyć radio, posłuchać hymnu i dołączyć do wspólnego śpi… » więcej 2020-11-10, godz. 14:42 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole Z okazji przypadającego w środę (11.11) Narodowego Święta Niepodległości Radio Opole przygotowało specjalne audycje związane z tym wydarzeniem. » więcej 2020-11-01, godz. 08:01 Koledzy, szefowie, mistrzowie radiowi – wspominamy ludzi radia, którzy odeszli Nie przygotują już audycji, nie podpowiedzą, jak „ugryźć” radiowy temat, nie miniemy ich na korytarzu ani też wspólnie się nie pośmiejemy. I nie odezwą… » więcej 2020-10-28, godz. 12:00 „Memento Vitae 2020 - koncert bez bisów i oklasków”. Premiera 1 listopada po 16:00 na antenie Radia Opole! W najbliższą niedzielę (01.11) zapraszamy do posłuchania koncertu „Memento Vitae”. To wydarzenie organizowane jest od kilku lat wieczorem we Wszystkich… » więcej 2020-10-30, godz. 15:15 Spędź Dzień Wszystkich Świętych z Radiem Opole W tym roku Dzień Wszystkich Świętych będzie inny niż dotychczas. Nie będzie tak tłumnych – jak zazwyczaj – odwiedzin na cmentarzach i tak wielu spotkań… » więcej 2020-10-22, godz. 16:25 "Śląskie śpiewki w sieci" - posłuchaj audycji z Iwoną Wylęgałą O śpiewie tradycyjnym, o pieśniach, które od lat 60. XX wieku śpiewano w opolskim i nie tylko rozmawialiśmy raz w tygodniu we wrześniu w audycji „Rewiry… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »