Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-28, 08:00 Autor: Roman Juranek

"Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie

Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum [fot. archiwum prywatne]
Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji pacjentów na wyższe piętro.
Jak informuje dr Jerzy Miszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Auxilium "Hospicjum Św. Arnolda Janssena w Nysie", wcześniej z piwnic wyniesiono wszystko, co można było uratować. - Zostały zalane piwnice, w których mamy garaże, magazyny, szatnie dla personelu, pokój pożegnań, maszynownie windy. Zrobiliśmy wcześniej wszystko, żeby te ruchome dobra z tych pomieszczeń wynieść wyżej, więc uratowaliśmy m.in. leki i nasze środki medyczne niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Mimo wysiłków zniszczeniu uległy m.in. meble w szatniach, aptece czy magazynach. Wstępny koszt tych strat o ok. 50 tys złotych. Jak dodaje dr Miszkiewicz, teraz nadszedł czas na remont, a to będą dalsze koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. - Na dzień dzisiejszy staramy się osuszyć budynek, no i później wyremontować. Te koszty, to ja też myślę, że będą w dziesiątkach tysięcy złotych, bo woda penetrowała wszędzie. Jest jeden apel - na pewno potrzebne będą pieniądze na remont czy na wyposażenie w sprzęt, który uległ zniszczeniu.

Prezes nyskiego hospicjum dziękuje równocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do ocalenia placówki przed wielką wodą, a teraz pomagają jej wrócić do normalnego funkcjonowania.
Jerzy Miszkiewicz
Jerzy Miszkiewicz

Zobacz także

2024-09-23, godz. 13:14, Wiadomości z regionu Żołnierze pracują nad odbudową zalanych miejscowości. Ruszyła operacja "Feniks" Rusza 'Feniks' - największa operacja w historii polskiego wojska. Jej zadaniem będzie odbudowa terenów dotkniętych kataklizmem i wsparcie mieszkańców. W województwie opolskim w operację 'Feniks' zaangażowani są m.in. żołnierze… » więcej 2024-09-23, godz. 12:30, Gospodarka "Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole - Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich… » więcej 2024-09-23, godz. 12:24, Publicystyka w Radiu Opole Podsekretarz stanu Katarzyna Nowakowska o wsparciu dla powodzian Nie deklaracje, ale konkretne decyzje i dostępne środki pomocy dla pokrzywdzonych w powodzi ludzi były tematem rozmowy z podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyną Nowakowską. Są to nie tylko środki… » więcej 2024-09-23, godz. 12:09, Wiadomości z regionu Gmina Branice liczy straty po powodzi. Potrzeba wielu milionów złotych na odbudowę 75 zalanych domów, 100 kolejnych poszkodowanych w nieco mniejszym stopniu, zniszczone graniczne przeprawy mostowe z Republiką Czeską, uszkodzone wały przeciwpowodziowe, drogi i ścieżki rowerowe oraz budynki użyteczności publicznej… » więcej 2024-09-23, godz. 11:04, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski sprząta po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy" Prace porządkowe i rozbiórkowe w wielu miejscach się dopiero rozpoczynają. Potrzebny jest sprzęt do sprzątania i osuszania. » więcej
59606162636465
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »