Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 16:54 Autor: Grzegorz Frankowski

"Staramy się reagować na wszystkie potrzeby". Sprzątanie w powiecie głubczyckim

Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kolejny dzień sprzątania po powodzi w powiecie głubczyckim. Poszkodowani mieszkańcy nadal porządkują swoje zniszczone domy i posesje. W wielu miejscach rozpoczął się już proces osuszania budynków.
- Potrzeby są ogromne, a nie stać mnie na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy – mówi w rozmowie z Radiem Opole mieszkanka Lenarcic.

- Materiały budowlane, środki grzybobójcze, bo przeszła woda, więc przypłynęło wszystko, jeżeli nas może ktoś wspomóc powodzian. Tym bardziej, że to jest wioska Lenarcice i ona jest zawsze na boku. Jest Opawica, Chomiąża, Krasne Pole, a my tak trochę z boku. Więc dla mnie to by było naprawdę bardzo ważne.

- Siły i wytrwałości - to jest nam w tej chwili najbardziej potrzebne - dodaje Adam Brewus z miejscowości Chomiąża.

- Ciężka praca. Sprzątanie tego wszystkiego. Śmieci, które nagromadziła powódź. Pracujemy od rana do wieczora. Trwają osuszania agregatami. Nie mogę prowadzić innych prac, bo wszystko jest wilgotne, ściany oddają. Nie ma sensu tego przykrywać, bo to będzie później kisło, będą grzyby powstawać. Na razie trzeba to osuszyć.

- W tej chwili skupiamy się przede wszystkim na koordynacji w przekazywaniu darów dla poszkodowanych osób – informuje Artur Czechowicz, zastępca starosty powiatu głubczyckiego.

- Mamy magazyny tymczasowe u nas w powiecie i tam przygotowujemy dla mieszkańców paczki. Rozdajemy je bezpośrednio sołtysom, instytucjom, które pomagają w dostarczaniu ich do poszkodowanych osób. Potrzeby są bardzo różne, od ciężkiego sprzętu, po chemię, jedzenie i wodę. Staramy się reagować na wszystkie potrzeby i tam, gdzie mamy jakikolwiek sygnał staramy się pomóc.

Przypomnijmy, że w powiecie głubczyckim w wyniku powodzi najbardziej ucierpieli mieszkańcy z gminy Głubczyce i Branice.
Mieszkanka Lenarcic
Adam Brewus
Artur Czechowicz

Zobacz także

2024-09-29, godz. 10:52, Wiadomości z regionu "Dobra robota". Zbiornik Racibórz Dolny zakończył pracę Zbiornik Racibórz Dolny zakończył swoją pracę. Wody Polskie RZGW w Gliwicach informują, że dzisiaj (29.09) zakończyła się praca zbiornika w trybie piętrzenia powodziowego. » więcej 2024-09-29, godz. 09:04, Wiadomości z regionu Głubczyce zaczynają szacowanie strat po powodzi. Najbardziej ucierpiały drogi 5-6 milionów złotych - na taką kwotę gmina Głubczyce wstępnie oszacowała straty po powodzi. Wielka woda wyrządziła zniszczenia przede wszystkim w infrastrukturze drogowej. Obecnie najgorsza sytuacja jest wzdłuż rzeki Opawica i w… » więcej 2024-09-28, godz. 18:50, Wiadomości z regionu Marcin Kierwiński z wizytą w Głuchołazach. Usłyszał między innymi apel w sprawie nowego mostu Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Marcin Kierwiński przyjechał dziś (28.09) do Głuchołaz. Zaczął od spotkania z władzami lokalnymi, strażakami, wojskiem, policją oraz przedstawicielami poszczególnym jednostek pomagającymi walczyć… » więcej 2024-09-28, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nowa lokalizacja centrum dystrybucji pomocy. Teraz mieści się w Opolu przy Północnej Wojewódzkie Centrum Dystrybucji Pomocy, tzw. hub przeładunkowy, ma nową lokalizację. To ulica Północna 28 w Opolu. To właśnie tam od dziś (28.09) należy kierować transporty z pomocą humanitarną. » więcej 2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »