Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można…
2024-11-28, 14:10 Autor: Dawid Rajwa /oprac. AL

Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można tam przechowywać? [INTERWENCJA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Gromadzimy rzeczy, gdzie je przechowywać? I czy piwnica to dobre miejsce? W przypadku niektórych można by długo wymieniać, bo często są to miejsca wręcz zawalone rzeczami. Zdarza się, że są to śmieci, ale i przedmioty łatwopalne, np. motocykle z paliwem w środku. Jeden ze słuchaczy zwraca uwagę, że to niebezpieczne i stwarza zagrożenie potencjalnego pożaru i pyta, czy w ogóle rzeczy łatwopalne można przechowywać w piwnicach. Postanowiliśmy tematowi przyjrzeć się bliżej w magazynie interwencyjnym.
Telefon
Czy jest prawnie regulowane to, czego nie można przechowywać w piwnicach, Dawid Rajwa zapytał Małgorzatę Hejduk, zastępczynię prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej “Przyszłość”.

- Tak w naszej spółdzielni jest regulamin porządku domowego, użytkowania lokali części wspólnych nieruchomości i w jednym z paragrafów jest mowa właśnie o tym, że użytkownikom lokali mieszkalnych zabrania się przechowywania w piwnicach na balkonach i loggiach materiałów cuchnących i łatwopalnych. Więc w piwnicach zabrania się przechowywania takich rzeczy - mówi Małgorzata Hejduk.

- Taki katalog tych materiałów łatwopalnych został umieszczony dla naszych mieszkańców w ogłoszeniach, które były wywieszane na klatkach schodowych i należą do nich między innymi właśnie butle gazowe, na przykład turystyczne, ciecze palne, takie jak benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta. No i materiały wybuchowe, wyroby techniczne, jak fajerwerki, już nie mówiąc o jakichś pociskach, granatach, niewybuchach - mówi zastępczyni prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych OSM “Przyszłość”.

- Idealnie byłoby, gdyby tego w piwnicach nie było, natomiast życie niesie różne scenariusze, różne niespodzianki - zauważa Małgorzata Hejduk.
Z Małgorzatą Hejduk rozmawia Dawid Rajwa
Naszym gościem był też Tomasz Mrożek z Kancelarii Obsługi Nieruchomości "Westa", którego zapytaliśmy, czy są jakieś wytyczne, jeśli chodzi o lokale, które są przez kancelarię zarządzane.

- Przede wszystkim wszystkich rzeczy, które w jakiś sposób mogą stwarzać zagrożenie ze względu na łatwopalność, jakieś substancje żrące, wybuchowe. Często chowamy sobie fajerwerki, a tego absolutnie robić nie wolno. To regulują nie tylko przepisy wewnętrzne wspólnot właśnie regulaminy korzystania z takich pomieszczeń, natomiast też przepisy ogólne przeciwpożarowe. Do tego dochodzi Kodeks wykroczeń, który jakby daje możliwość ukarania osoby przechowywujące właśnie te przedmioty łatwopalne, które stwarzają zagrożenie mandatami od 20 zł do bodajże 5000 nawet - mówi Tomasz Mrożek.

- Donosy się nie zdarzają, żeby sąsiad na sąsiada wskazywał, to są bardzo sporadyczne rzeczy. Bardziej ten temat zostaje przemilczany. Większość osób, które celowo czy świadomie przechowuje takie rzeczy, których nie można, robi wszystko, żeby ktoś tego nie zauważył - mówi nasz gość.

W nowym budownictwie jest zaleta taka, że instalowane są drzwi przeciwpożarowe i ten pożar, nawet gdyby miał nastąpić, to ma ograniczone możliwości rozprzestrzeniania się w budynku.

- Przetrzymujemy mnóstwo rzeczy na klatkach schodowych. Rowery, wózki, szafeczki na buty, jakieś właśnie rzeczy, które nam się w domu nie mieszczą. Nawet kwiatki, żeby ładniej nam to otoczenie wyglądało są niedozwolone do trzymania na klatce schodowej - mówi nasz gość.
Z Tomaszem Mrożkiem rozmawia Dawid Rajwa
Młodszą aspirant Adrianę Malinę z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej zapytaliśmy z kolei, jak gromadzenie rzeczy w piwnicach wygląda z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czy straż pożarna dokonuje jakiś przeglądów pomieszczeń piwnicznych, przynajmniej korytarzy piwnicznych, czy są jakieś regulacje z tym związane? Czy to jest wymagane prawem?

- Straż pożarna kontroluje miejsca ogólnodostępne, drogi ewakuacji. Taki obowiązek kontroli jest na nas nałożony. W ostatnim czasie szczególny nacisk kładziemy również na kontrolę pomieszczeń piwnicznych. Chcemy uniknąć zdarzeń, w wyniku których może dojść do sytuacji niebezpiecznej. Nie chcemy, żeby później przy akcjach ratowniczo-gaśniczych coś nas zaskoczyło - mówi mł. asp. Adriana Malina.

Czy są jakieś możliwości związane z tym, żeby ograniczyć taką możliwość wybuchu pożaru, a jak już miałoby się zdarzyć, to żeby ogień się nie rozprzestrzeniał?

- Przede wszystkim należy przestrzegać przepisów przeciwpożarowych. Tutaj jest bardzo wyszczególnione kwestie, czego nie możemy tak naprawdę przechowywać w pomieszczeniach piwnicznych, a także na strychach czy poddaszach. Przede wszystkim nie możemy tam umieszczać materiałów pożarowo-niebezpiecznych. Wszelkie gazy palne, ciecze palne, na przykład benzyna, propan butan, rozpuszczalniki, acetylen, a także inne substancje, których sposób przechowywania może powodować powstanie pożaru. Nie możemy tam też przechowywać na przykład materiałów pirotechnicznych, czyli fajerwerków - podkreśla strażniczka.

Straż pożarna nawet może nałożyć mandat, jeżeli zauważy naruszanie tych przepisów.
Z mł. asp. Adrianą Maliną rozmawia Dawid Rajwa (1)
Straż pożarna potwierdza, że przyjmowane są zgłoszenia, zarówno telefoniczne, jak i pisemne. Dotyczą one zarówno pomieszczeń piwnicznych, jak i ciągów komunikacyjnych, dróg ewakuacji, więc korytarzy i klatek schodowych. Takie zgłoszenie jest przyjmowane i straż po uprzednim zawiadomieniu robi kontrolę.

- Nasze czynności tak naprawdę zależą od tego, jak zachowa się właściciel, czy on od razu to przy nas usunie, czy jednak się opiera... To jest skomplikowany proces - zauważa mł. asp. Adriana Malina.
Z mł. asp. Adrianą Maliną rozmawia Dawid Rajwa (2)
Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej. Tematem zajął się Dawid Rajwa.
12

Zobacz także

2025-01-02, godz. 16:15 Magazyn interwencyjny - podsumowanie [INTERWENCJA] To ostatni w tym roku magazyn interwencyjny Radia Opole. W przyszłym roku będziemy się spotykać, ale o nieco późniejszej porze i nie tak regularnie, jak… » więcej 2024-12-30, godz. 14:45 Lewin Brzeski trzy miesiące po powodzi [INTERWENCJA] Radio Opole cały czas wspomaga budowę Rodzinnego Domu Dziecka w Lewinie Brzeskim. Dom prowadzony jest przez Edytę i Roberta Cimermanów. Przez 10 lat opiekowali… » więcej 2024-12-27, godz. 14:15 Małe podsumowanie wielkiej akcji pomocy dla powodzian [INTERWENCJA] Obiecaliśmy w naszej audycji interwencyjnej, że dopóki ostatni dom po powodzi nie zostanie odbudowany, dopóki ostatni mieszkańcy nie wrócą do swojego normalnego… » więcej 2024-12-24, godz. 13:30 Wigilijne wydanie magazynu interwencyjnego inne niż zwykle [INTERWENCJA] Wigilia to dzień wyjątkowy, zatem i magazyn interwencyjny był wyjątkowy. Interweniowaliśmy w różnych sprawach dotyczących świąt, naszych obyczajów… » więcej 2024-12-23, godz. 15:10 Plac zabaw w Polanowicach i zdatność wody do picia w Głuchołazach tematami magazynu interwencyjnego [INTERWENCJA] W audycji wróciliśmy do sprawy, którą zgłosił nam mieszkaniec Polanowic. Otóż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy… » więcej 2024-12-20, godz. 18:15 Jak ludziom, którzy - wydawałoby się są w beznadziejnej sytuacji - można pomóc? [INTERWENCJA] Staramy się ostatnio często podejmować temat pomocy dla powodzian, relacjonować inicjatywy pozwalające "stanąć na nogi" ofiarom wrześniowego kataklizmu… » więcej 2024-12-19, godz. 14:45 Wydłużenie lewoskrętu na DK45 zmniejszy korki? Słuchacze apelują o zmianę [INTERWENCJA] Na dojeździe do skrzyżowania DK 45 z obwodnicą Opola, szczególnie w godzinach porannych tworzą się korki. Jak można upłynnić ruch? Z podpowiedzią i zarazem… » więcej 2024-12-18, godz. 16:13 Szczury na klatkach schodowych osiedla w Opolu [INTERWENCJA] Są niezwykle inteligentne i zarazem niebezpieczne dla człowieka. Mowa o szczurach, które ostatnio pojawiły się na osiedlu AK w Opolu. Gryzonie można spotkać… » więcej 2024-12-17, godz. 13:50 "Porozmawiać z nikim nie idzie, bo dzieci hałasują" [INTERWENCJA] Tuż obok posesji naszego słuchacza za płotem wybudowano plac zabaw przy świetlicy wiejskiej. Pan Czesław skarży się na hałasy, które docierają do niego… » więcej 2024-12-16, godz. 14:11 "Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA] 12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »