Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Czekałem, czy jakiś zarządca, który to usunął…
2024-11-12, 16:37 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski /oprac. AL

"Czekałem, czy jakiś zarządca, który to usunął, ustawi to z powrotem w godne miejsce, ale nic takiego niestety się nie stało i dlatego zwróciłem się do Radia Opole" [INTERWENCJA]

"Czekałem, czy być może jakiś zarządca terenu, który to usunął, ustawi to z powrotem w godne miejsce, ale nic takiego niestety się nie stało i dlatego zwróciłem się do Radia Opole" - pa Damian [fot. Krzysztof Dobrowolski]
"Czekałem, czy być może jakiś zarządca terenu, który to usunął, ustawi to z powrotem w godne miejsce, ale nic takiego niestety się nie stało i dlatego zwróciłem się do Radia Opole" - pa Damian [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Fragment obelisku, który upamiętnia ofiary wypadku z 1991 roku, który wydarzył się na ul. Krapkowickiej w Opolu [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Fragment obelisku, który upamiętnia ofiary wypadku z 1991 roku, który wydarzył się na ul. Krapkowickiej w Opolu [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Nasyp na ul. Krapkowickiej w Opolu [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Nasyp na ul. Krapkowickiej w Opolu [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Listopad to taki miesiąc, kiedy wspominamy tych, których już z nami nie ma. Mają oni swoje miejsce pochówku na cmentarzach, ale bywają też miejsca upamiętnienia, na przykład tam, gdzie ktoś zginął tragicznie. I jeden z takich obelisków został ostatnio przeniesiony z powodu prowadzonych prac remontowych. Prace się skończyły, a obelisk na miejsce nie wrócił. Dlaczego? O to zapytał nasz słuchacz, który tym samym prosił o interwencję i tym tematem postanowiliśmy się zająć.
Był 2 września 1991 roku, kiedy wydarzył się ten tragiczny wypadek. Zginęło trzech wojskowych. Miejsce upamiętnił kamień z krzyżem tuż przy ul. Krapkowickiej w Opolu, czyli w miejscu, gdzie doszło do tragedii. Po remoncie pobocze ma zmieniony kształt, jest rodzajem nasypu, a miejsce upamiętniające ofiary wypadku zostało przeniesione o jakieś 20 metrów wyżej w stronę nasypu kolejowego i praktycznie w ogóle jest niewidoczne z perspektywy ulicy.

Dlaczego nasz słuchacz zajął się tym miejscem?

- Z potrzeby serca i z takiego zwykłego ludzkiego odruchu. Znałem tych chłopaków, razem do pewnego czasu służyliśmy w wojsku. Po tym wypadku opiekowała się tym miejscem prawdopodobnie jednostka wojskowa, a później widziałem, że to jest coraz bardziej zapuszczone i nikt się tym nie zajmuje, więc podjąłem męską decyzję, że ktoś to musi zrobić, czyli wziąłem się do roboty - opowiada pan Damian.
Pan Damian (1)
Podczas remontu tej części miasta, nasz słuchacz mówi, że było jego wielkim zmartwieniem, czy to nie zostanie po prostu usunięte.

- Nie wiedziałem, gdzie się w tej sprawie zwrócić i cały czas z drżeniem serca jeździłem i obserwowałem ten kamień, który został tam, jak pan redaktor widział, odłożony z boku nasypu, skośnie. Tak jakby na jakąś chwilę, bardzo niechlujnie w zielsku to postawiono. W zielsku już teraz nie stoi, bo to wszystko uprzątnąłem, ale po prostu nie wiedziałem, co dalej z tym, czekałem, czy być może jakiś zarządca terenu, który to usunął, ustawi to z powrotem w godne miejsce, ale nic takiego niestety się nie stało i dlatego zwróciłem się do Radia Opole, bo gdzie jak nie do was? - opowiada nasz słuchacz.
Pan Damian (2)
Jakie stanowisko w tej sprawie ma PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które zarządza tym terenem? Mieliśmy w planach porozmawiać o tym na antenie podczas audycji, ale ostatecznie otrzymaliśmy nagraną wypowiedz od Marty Pabiańskiej z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A..

- Obiekt - kamień z krzyżem, przed inwestycją związaną z przebudową wiaduktu kolejowego na linii Opole Zachodnie - Opole Główne ustawiony był przy ul. Krapkowickie poza terenem kolejowym. Wykonawca drogi usytuował obelisk w nowym miejscu - w granicach terenu kolejowego, jednak na obszarze niezwiązanym z utrzymaniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. W ostatnich miesiącach i latach nikt nie uzgadniał z kolejarzami lokalizacji i ustawienia obiektu. W takich sytuacjach, o ile obiekt nie koliduje z działalnością kolejarzy, utrzymania miejsca pozostaje po stronie inicjatora - mówi Marta Pabiańska.

- Istotne jest to, że przy modernizacji linii kolejowej Opole Zachodnie – Opole Główne przebudowa obiektu przy ul Krapkowickiej zwiększyła bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Zapewniony jest bezpieczny, równoczesny przejazd dwoma pasami. Obiekt jest wyższy i szerszy. Takie rozwiązanie eliminuje możliwość podobnego zdarzenia jak w roku 1991. Prace przy wiadukcie PLK wykonała wspólnie z miastem. Kolejarze przebudowali wiadukt, a Miasto Opole układ drogowy. Podobne prace związane z przebudową wiaduktu – w pełni pokryte z inwestycji kolejowej wykonano przy ul. Powstanców Śl. Tam również obiekt został poszerzony i podwyższony oraz wybudowano chodniki - słuchamy w wysłanej od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odpowiedzi.
Marta Pabiańska
Czy ta odpowiedź satysfakcjonuje naszego słuchacza?

- Wyjaśnienie jest w miarę szczegółowe, aczkolwiek nie do końca jestem z postawy PLK zadowolony, gdyż po prostu to jest taka zwykła spychologia, żeby się pozbyć problemów. Aczkolwiek, tak jak pan redaktor mówił, co nie jest zabronione, jest dozwolone i na pewno nie zostawię tego miejsca bez opieki - mówi pan Damian.
Pan Damian (3)
- Dobrze świadczy, że ktoś po prostu nie tyle nie zadecydował o jakimś umieszczeniu tego postumentu w godnym miejscu, ale jednak nie pozwolił na to, żeby to zostało zniweczone, zniszczone, no bo w tej chwili ten postument stoi ukośnie i wystarczy lekko pchnąć ten kamień i się stoczy z tej płyty betonowej - zauważa słuchacz.

Pan Damian (4)
12

Zobacz także

2024-11-08, godz. 14:59 "Czy jest sposób na kierowców tuningowanych samochodów?" - pyta nasz słuchacz [INTERWENCJA] Na hałas, szczególnie uciążliwy w godzinach nocnych, skarży się pan Aleksander, nasz słuchacz z dzielnicy Zaodrze w Opolu. Jednocześnie pyta, czy są jakiekolwiek… » więcej 2024-11-07, godz. 15:40 "W Opolu mamy świetną komunikację miejską, fajne autobusy, tylko, że jest jedna sprawa, którą warto by zrobić:… Zadzwonił do nas słuchacz prosząc o interwencję w sprawie jazdy autobusów w Opolu. Chodzi konkretnie o to, że pan Bogdan, jako pasażer będący inwalidą… » więcej 2024-11-06, godz. 15:15 "To będzie dalej zbiórka dla Jacka, z tym, że już teraz na konkretne leczenie pooperacyjne" - inicjatorki zbiórki… Interwencja dziś (06.11) nietypowa, bo sprawdzamy stan konta ze zbiórką dla Jacka Kasprzyka, bo ciągle potrzebna jest pomoc. Zbiórka będzie trwała jeszcze… » więcej 2024-11-05, godz. 16:47 "Wielokrotnie spotykam się z tym, że z urzędów ludzie przychodzą z pismami, w których jest, jak oni sami twierdzą… Nawet jeżeli ktoś sobie do tej pory nie zadawał takich pytań, to bardzo możliwe, że ta rozmowa uzmysłowi potrzebę, żeby jednak to sprawdzić u osoby kompetentnej… » więcej 2024-11-04, godz. 18:05 Spór o prawo do zarejestrowania samochodu [INTERWENCJA] W pierwszy momencie wydawałoby się, że to prosta urzędnicza sprawa - wyrobienie dowodu rejestracyjnego. Problem powstaje w momencie, gdy pojazd jest spadkiem… » więcej 2024-10-31, godz. 17:00 Czy każdy może wjechać na cmentarz samochodem i dlaczego toaleta przy parkingu cmentarza jest nieczynna? [INTERWENC… Kto może samochodem wjechać na teren cmentarza? To jeden z tematów, którym zajęliśmy się dziś (31.10) w magazynie interwencyjnym. Zaczniemy jednak od sprawy… » więcej 2024-10-30, godz. 16:30 "Woda zalała nam stanicę i sprzęt" - drużyna WOPR z Brzegu pilnie potrzebuje odbudować infrastrukturę [INTERWENC… Bywają takie sytuacje, kiedy zaangażowanie sił, które niosą pomoc jest wyjątkowe. W czasie wrześniowej powodzi tak było m.in. z Wodnymi Ochotniczymi Pogotowiami… » więcej 2024-10-29, godz. 15:20 Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA] O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje… » więcej 2024-10-28, godz. 15:10 "Musimy jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się dolinom rzek i temu, w jaki sposób są one zagospodarowane" - prof… Tydzień temu (21.10) gościem audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., który… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »