Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej…
2024-10-14, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolki, Dawid Rajwa /oprac. AL

Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA]

Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską [fot. GDDKiA w Opolu]
Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć się na przyszłość i czy dysponujemy informacjami na temat nakazów ewakuacji? Dziś (14.10) zaglądamy do Głuchołaz i pytamy, jak wygląda układanie elementów przepraw tymczasowych nad Białą Głuchołaską oraz sprawdzamy, jak wygląda naprawa zniszczeń w głównym kolektorze ściekowego biegnącego z Głuchołaz do oczyszczalni ścieków w Nysie.

Gośćmi audycji byli: Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz oraz Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach.
Konstrukcja postawiona przez wojsko robi wrażenie. Most wygląda bardzo solidnie. Kiedy zostanie uruchomiony i oddany do użytku?

- Inwestor tej budowy, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała datę udostępnienia 25 października, ale w rozmowie z nimi dostałem informację, że jest to taka data bardzo bezpieczna, chodzi to, że gdyby było jakieś załamanie pogodę, nagle wystąpiły jakieś nieprzewidziane sprawy, to zawsze jest ten czas, żeby, żeby to poprawić, także myślę, że przed 25 października będziemy mogli tym mostem przejechać - mówi burmistrz Głuchołaz.

Paweł Szymkowicz (1)
A most, który będzie musiał zostać odbudowany, most właściwy - jaka jest szansa na to, żeby był bezpieczny i nie miał filarów w nurcie rzeki?

- Jako mieszkańcy Głuchołaz jesteśmy gotowi rok może nawet 2 lata czekać, ale żeby był to most przeprojektowany tak, jak pan reaktor wspomniał bez filaru podtrzymującego most stojącego w korycie rzeki filarów, które w trakcie wyższej wody spiętrzają wodę i zatrzymują jakieś połamane drzewa, różne przedmioty i spiętrzona woda może ponownie zagrozić miastu.

- Widząc jaka jest determinacja mieszkańców, mając wsparcie samorządów powiatowego, wojewódzkiego, pan minister również przychylił się do naszych uwag i wydaje mi się, że jesteśmy bliscy realizacji tego przeprojektowania mostu z takiego typowego z podporami, z filarami w środku rzeki na most łukowy - mówi Paweł Szymkowicz.

Paweł Szymkowicz (2)
Drugim naszym gościem w audycji był Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach. Zapytaliśmy, kiedy kolektor zostanie odbudowany, a ścieki przestaną wpadać do Białej Głuchołaskiej.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim odbudować ten kilometr, który jest widoczny i który wiemy, że wymaga odbudowania i będziemy go odbudowywać po trasie, czyli tutaj tak jak on przebiegał wcześniej. Będziemy nowy rurociąg kłaść i to akurat nam nie będzie przeszkadzało, jeśli chodzi o aktualny przebieg rzeki. Natomiast problemem będą ewentualne przejścia pod rzeką, na które przebieg tej rzeki ma wpływ - mówi Dariusz Wór-Grech, prezes zarządu Wodociągi Spółka z o.o. w Głuchołazach.

Dariusz Wór-Grech (1)
Czy jest szansa, by zmienić bieg tego kolektora w razie potrzeby?

- Na chwilę obecną, jeśli myślimy o tym, żeby jak najszybciej przywrócić funkcjonalność tego kolektora, to nic się nie da zmienić, on po prostu musi być odbudowany w trasie, jaka była przed powodzią. Natomiast w przyszłości, ja powiem szczerze, w zeszłym tygodniu miałem krótką rozmowę z panią prezes Wód Polskich i wiem, że jest planowana taka koncepcja przebudowy, rozbudowy czy też ukształtowania terenu przy rzece na jakimś tam dłuższym odcinku, być może na całej długości Białej Głuchołaskiej, wobec tego wtedy w zależności od tego, jak będzie to zrobione, będzie można mówić o pewnych przesunięciach - odpowiada Dariusz Wór-Grech.
Dariusz Wór-Grech (2)
Czy pan ma zaufanie, że koncepcje inżynierów hydrotechniki Wód Polskich dojdą do skutku?

- Mam zaufanie do tych działań, które my podejmujemy, bo jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby przywrócić funkcjonalność naszych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, bo to jest podstawa. Natomiast co do działań innych instytucji, w tym również Wód Polskich, to mam nadzieję, że jednak pomimo tej tragedii, która jest, no skala jest ogromna, to jednak wnioski będą wyciągnięte. Nie ma innego wyjścia niż po prostu wyciągnąć wnioski i zbudować coś, co w przyszłości uchroni miasto i gminę przed takimi katastrofami. To jest po prostu konieczność, nie wyobrażam sobie, żeby nie można było tego zrobić - uważa prezes głuchołaskich wodociągów.

Dariusz Wór-Grech (3)
12

Zobacz także

2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej 2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej 2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-16, godz. 14:15 "Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA] Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »