Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych…
2024-06-27, 09:09 Autor: Dawid Rajwa, Jakub Biel / oprac. Agnieszka Lubczańska

Dworzec Główny w Opolu - czemu nie ma tu ruchomych schodów? Przejście z peronu pierwszego na drugi dla wielu jest problemem [INTERWENCJA]

Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
Pociągi POLREGIO [fot. archiwum]
- Jestem osobą starszą i mam ogromny problem z dostaniem się na peron drugi na Dworcu Głównym w Opolu. Tyle remontów, a tu się właściwie nic nie zmieniło. Schody są bardzo ostre i dla osoby starszej, to jest tragedia. Tyle miast ma schody ruchome, windy, a w Opolu ciężko przejść - taki telefon otrzymaliśmy od naszej słuchaczki i postanowiliśmy zająć się tematem w paśmie interwencyjnym.
Telefon z prośbą o interwencję
Problem potwierdza rodowita opolanka spotkana przez naszego reportera. Violetta Wierzbińska mówi, że dla ludzi starszych, niepełnosprawnych, chodzących przy balkonikach, albo sprawnych, ale z ogromnymi bagażami, przejście z peronu pierwszego na drugi jest bardzo trudne.

- Jest to przerażające, bo są możliwości, nie mówimy o nie wiadomo jakich wyczynach pieniężnych i nakładach. Wystarczyłoby zrobić zjazd w dół i wjazd do góry, i to jest wykonalne, bo schody są szerokie. Zjazd w dół i w górę rozwiązałby problem - zauważa Violetta Wierzbińska.

- Można poprosić o ochroniarza i wtedy on idzie z tą osobą, ale wędrówka jest prawie kilometrowa, bo trzeba dookoła z boku przejść dworzec. To jest parodia. Jeżeli osoba jest niepełnosprawna, lekko niedołężna lub też po prostu starsza, to zanim dojdzie, to trochę mija... Poświęciłam na to godzinę, żeby to sprawdzić, dookoła szłam z tatą, który w połowie drogi stwierdził, że on już woli nie jechać, także jest to niewypał totalny ze strony kolei - mówi naszemu reporterowi Violetta Wierzbińska.

- Poza tym nie rozumiem, dlaczego w ogóle nie ma żadnego zadaszenia na peronie? - pyta pasażerka.
Violetta Wierzbińska (1)
Violetta Wierzbińska (2)
O to, jak przemieszcza się po dworcu starszym osobom, zapytał nasz reporter napotkaną na dworcu panią. Co usłyszał?

- Nikt nie myśli o tym, nikt nie myśli o starych i o matkach z wózkami. Powinny być schody ruchome, powinny być jakieś ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Społeczeństwo nam się starzeje, osoby będą coraz bardziej niedołężne, a jak sobie poradzić z takimi schodami? Nie wiem, musimy prosić kogoś - mówi Maria Wojciechowska.
Z Marią Wojciechowską rozmawia Jakub Biel
O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy Martę Pabiańską z zespołu prasowego PKP PLK. Co usłyszeliśmy?
- Na stacji Opole Główne pomiędzy peronami nr 1 i 2 zamontowane są ruchome platformy przy schodach, z których można korzystać przez całą dobę. Urządzenia obsługiwane są przez ochronę dworca. Dodatkowo osoba z ograniczoną możliwością poruszania się może zgłosić potrzebę przejścia w poziomie szyn z asystą. Należy to zgłosić 24 godziny przed planowaną podróżą. Niezmiennie dokładamy wszelkich starań, aby stacje i przystanki kolejowe były dostępne dla wszystkich podróżnych - mówi Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK.
Marta Pabiańska z zespołu prasowego PKP PLK
Pojawiają się tu jednak pytania i wątpliwości, bo co, jeśli jednak ktoś decyzję o podróży podejmie w ostatniej chwili, albo np. 10 godzin wcześniej, a nie 24 godziny? Albo może ktoś po prostu niepełnosprawny przyjechał do Opola i znalazł się nagle na peronie drugim po wyjściu z pociągu i potrzebuje tego, żeby przedostać się na peron pierwszy?

Była mowa o tym, że jest możliwość skorzystania z zamontowanych ruchomych platform przy schodach i można z nich korzystać przez całą dobę, czyli jeśli jest osoba niepełnosprawna, to nie ma problemu, można poprosić kogoś z ochrony dworca, aby nam pomógł, ale jest platforma obsługiwana przez pracowników ochrony. Oznacza to, że nie można z niej korzystać samodzielnie i tu robi się nieciekawie, bo jest sporo innych przypadków, gdzie ktoś może mieć kłopot z przedostaniem się na sąsiedni peron, np. matka lub ojciec, którzy wiozą dziecko w wózku, a do tego niosą bagaż albo osoba z kontuzją, a co z rowerzystami, którzy korzystają z usług kolei i muszą dostać się na sąsiedni peron, a taki rower potrafi ważyć kilkadziesiąt kilogramów, nie licząc bagażu?

Pozostaje prosić o pomoc ochronę...
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
12

Zobacz także

2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej 2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej 2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-16, godz. 14:15 "Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA] Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej 2024-10-14, godz. 14:50 Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA] Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »