Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek…
2023-09-21, 15:13 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. AL

Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka się z problemami [INTERWENCJA]

Krzysztof Dobrowolski i Jarosław Wach w studiu Radia Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Krzysztof Dobrowolski i Jarosław Wach w studiu Radia Opole [fot. Jędrzej Łuczak]
Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019 r. ponad 90 tys. osób było objętych tą opieką, w tym roku 146 tys., a wg prognoz za 3 lata tych osób będzie już 200 tys. Taka jest skala wzrostu zapotrzebowania na świadczenia ze strony ośrodków hospicyjnych w regionie. Kilka placówek jest, ale to… kropla w morzu potrzeb.

Do studia zaprosiliśmy dyrektora Caritas Diecezji Opolskiej ks. prał. dra Arnolda Drechslera, pielęgniarkę pracującą w opolskim „Caritasie” Sonię Gielzok oraz Jarosława Wacha, dyrektora Hospicjum Opolskiego „Betania”.
Otwarte 1 lipca w Kluczborku hospicjum stworzono na 17 miejsc, ale kontrakt obejmuje zaledwie 10. Dlaczego te 7 miejsc nie jest opłacone? Tutaj pojawia się zjawisko tzw. nadwykonań i ryzyko utraty płynności finansowej. Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi hospicja i ma w sumie 31 miejsc zakontraktowanych, choć opieką można objąć 52 i tyle też faktycznie czasami jest zajętych miejsc, bo takie jest zapotrzebowanie. Do tego funkcjonują hospicja domowe, których opieką objęte jest ponad 600 osób. W „Betanii” jest 17 miejsc stacjonarnych, zazwyczaj zawsze zajętych, domową opieką objętych powinno być 38 osób wg kontraktu, a w rzeczywistości to od 50 do 60 osób.
Problem są ograniczenia wynikające z finasowania usług w kontraktach z NFZ, ale nasi goście zauważają też fakt, że medycyna lubi sukcesy, a opieka paliatywna to dział medycyny nie cieszący się zainteresowaniem i potrzeby są większe niż zasoby kadrowe. Zwrócono w szczególności uwagę na to, że w opiece paliatywnej brakuje opiekunek medycznych, które odciążyłyby pracę pielęgniarek. Dlaczego to nie jest praca dla wszystkich, opowiedziała Sonia Gielzok, mówiąc także na koniec, że wg danych statystycznych europejskich Polska jest w czołówce jeśli chodzi o poziom opieki paliatywnej.
Z ks. prał. dr Arnoldem Drechslerem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Sonia Gielzok
Z Jarosławem Wachem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Ks. prał. dr Arnold Drechsler
Goście w studiu
Sonia Gielzok
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-12-01, godz. 17:30 Szklana pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Wracamy do sprawy poruszonej w paśmie interwencyjnym Radia Opole w tym roku już dwukrotnie (16 i 20 października), a dotyczącej przykrych incydentów polegających… » więcej 2023-11-30, godz. 15:45 "To była barbarzyńska wycinka" - żalą się mieszkańcy jednej z posesji w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Przycięto kasztanowiec, jak należy, ale przy okazji - totalnie wykarczowano nasadzenia, które były ostoją zieleni i ozdobą tego niewielkiego podwórka przy… » więcej 2023-11-29, godz. 14:15 Nielegalne składowisko w Kędzierzynie-Koźlu - co dalej ze sprawą? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Nielegalne składowisko odpadów w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Chełmońskiego spłonęło pod koniec zeszłego tygodnia. W magazynie zgromadzonych było około… » więcej 2023-11-28, godz. 16:57 Wracamy do sprawy archeologicznych odkryć w opolskiej katedrze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji! W magazynie interwencyjnym powracamy do tematu opolskiej katedry, a to dlatego, że szerokim strumieniem poszła informacja, że wszystko, co archeolodzy tam znaleźli… » więcej 2023-11-27, godz. 14:25 Przez samochody nie mogą spokojnie żyć, odpoczywać, a nawet spać [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Żyć się nie da” - skarży się naszej reporterce mieszkanka ul. Sienkiewicza w Opolu, zgłaszając problem hałasu, jaki tworzą kierowcy hałaśliwych… » więcej 2023-11-24, godz. 16:13 Boisko LZS-u Grodziec zniszczone! A wandal na wolności! Policja szuka świadków [INTERWENCJA] "Drifciarz" postanowił urządzić sobie rajd po murawie klubu sportowego w Grodźcu. Efekt – zniszczone boisko i uszkodzony budynek klubowy. Straty mogą wynieść… » więcej 2023-11-22, godz. 16:52 Dom Dziecka w Paczkowie zostanie zlikwidowany? Trwa spór. Czy radni dojdą do porozumienia? [INTERWENCJA] Dom Dziecka w Paczkowie z 70-letnią tradycją ma zostać zlikwidowany. Konieczność podjęcia takiej decyzji była związana z uruchomieniem na terenie powiatu… » więcej 2023-11-21, godz. 13:32 Problem pracowników socjalnych to nie tylko małe zarobki, a również zmagania z przykrą rzeczywistością, chociażby… W związku z przypadającym dzisiaj świętem, czyli Dniem Pracownika Socjalnego postanowiliśmy poruszyć niezwykle ważny temat. Wiele pracowników instytucji… » więcej 2023-11-20, godz. 13:36 To dobra wiadomość! Hospicjum "Betania" otrzymała po kilku miesiącach pieniądze za nadwykonania od NFZ [INTERWENCJA]… Władze hospicjum "Betania" w lutym zwróciły się do nas z prośbą o wsparcie, ponieważ NFZ nie wypłaciło należytej sumy pieniędzy w ramach nadwykonań… » więcej 2023-11-14, godz. 13:27 Mieszkańcy Grodkowa i okolic nie mają jak dostać się pociągiem do Wrocławia! Dlaczego? [INTERWENCJA] Nowy rozkład jazdy pociągów wchodzi z początkiem grudnia i doszło do pewnych przetasowań, a co za tym idzie, powstał pewien problem. Mieszkańcy Grodkowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »