Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-26, 19:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Na całym świecie znane są z porcelany. Tułowice ugościły naszą akcję "70 gmin na 70-lecie Radia Opole"

Tułowice na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Tułowice na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO" [fot. Maciej Marciński]
Kraina porcelany i lasów, czyli Tułowice. To był nasz kolejny przystanek na wakacyjnej trasie "70 gmin na 70-lecie Radia Opole". Tułowice były 57. gminą, którą odwiedziliśmy na jubileuszowym szlaku.
Tułowice słyną przede wszystkim z porcelany. Jak tłumaczy Helena Wojtasik, dyrektorka Tułowickiego Ośrodka Kultury, miejscowa porcelana od XIX wieku do II wojny światowej była znana na całym świecie.

- W przyszłym roku będziemy obchodzić dokładnie 210 lat tradycji ceramicznych w Tułowicach - mówi Wojtasik. - W 1887 roku, to wtedy Tułowice wzięły udział w wielkiej światowej wystawie w Wiedniu. Tam te wyroby porcelanowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Fabryka miała swoje przedstawicielstwa we wszystkich europejskich stolicach. Do tego z Ameryką Południową, do tego z Kanadą i Nowym Jorkiem.

W gminie Tułowice jest też bardzo dużo lasów. To dzięki położeniu wśród Borów Niemodlińskich.

- Atrakcji jest co niemiara - zapewnia Jacek Dzierżanowski z Nadleśnictwa Tułowice. - Mamy ścieżki przyrodnicze, bardzo ciekawe kompleksy leśne. Tak naprawdę to jest cały zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Lipno z parkiem dendrologicznym. To jest najstarszy taki park w Polsce. Mamy na naszym ternie ścieżki rowerowe, edukacyjne, piesze. To wszystko w przepięknych lasach.

W poniedziałek (29.08) nasza wakacyjna akcja zawita do Pakosławic.
Helena Wojtasik
Jacek Dzierżanowski
Tułowice na wakacyjnej trasie Radia Opole

Zobacz także

2022-08-29, godz. 17:00, RTT - artykuły Pakosławice wczoraj i dziś. 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO w najstarszej wsi powiatu nyskiego Nasze plenerowe studio w podróży po regionie dotarło do Pakosławic. To jedna z najstarszych wsi powiatu nyskiego. Zapis jej dotyczący pochodzi z XIV wieku. O życiu codziennym i atrakcjach od święta mówił na naszej antenie Jakub … » więcej 2022-08-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO. Dziś zawitaliśmy do Namysłowa Kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej, urodzinowej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej był Namysłów. Miasto, którego historia sięga XIII wieku zachwyca do dziś. Poznaliśmy legendy, jak chociażby tę o smoku ze Smogorzowic… » więcej 2022-08-24, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Czyste powietrze, lasy i Wspólnota Chłopska. Taka jest gmina Zębowice, do której zawitała akcja letnia Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA] Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji 70-lecia obu redakcji. Nasze studio plenerowe było rozstawione od rana obok urzędu gminy i domu kultury. » więcej 2022-08-23, godz. 19:25, Wiadomości z regionu Stolica opolskiego driftu. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotarła do Kietrza [FILM, ZDJĘCIA] Kietrz był kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia. To jedna z najbardziej rolniczych gmin naszego regionu. Ludzie tutaj ciężko pracują, ale potrafią się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »