Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Na zachodzie Francji odnaleziono groby uczestników…
2023-11-03, 15:30 Autor: IAR/Stefan Foltzer/i kk

Na zachodzie Francji odnaleziono groby uczestników Wielkiej Emigracji

Logo Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. [źródło: www.tombeauxpolonais.eu/]
Logo Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. [źródło: www.tombeauxpolonais.eu/]
W zachodniej Francji odnaleziono groby uczestników Wielkiej Emigracji. To efekt poszukiwań prowadzonych przez Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji.
Z prezesem towarzystwa Barbarą Kłosowicz rozmawiał korespondent Polskiego Radia w Paryżu Stefan Foltzer.

Wynikiem poszukiwań prowadzonych w ostatnich latach było odnalezienie i udokumentowanie około pięćdziesięciu nieznanych grobów uczestników Wielkiej Emigracji.
"O tej emigracji na Prowincji niewiele mówiono, a teraz okazuje się, że oni również odegrali wielką rolę, w odbudowie Francji w XIX wieku, w budowie dróg, kanałów, kolei. Dlatego polscy historycy w tej chwili zwracają się ku historii tej emigracji zapomnianej" - stwierdza Barbara Kłosowicz.

Szacuje się, że po zachodniej Francji rozproszonych było około 4 tysięcy uczestników Wielkiej Emigracji. Większość żyła w biedzie i zaledwie jedna czwarta mogła sobie pozwolić na wykupienie wieczystej koncesji na cmentarzu.
"Pozostali spoczęli w grobach tymczasowych lub w grobach zbiorowych, i nie został po nich żaden ślad, oprócz ewentualnego zapisu w księgach pochowków" - zaznaczyła prezes Towarzystwa.

Nagrobki wiele mówią o życiu emigrantów. Większość musiała walczyć o przetrwanie i odkładała na bok sprawę Polski.
"Oczywiście w okresach Wiosny Ludów czy powstania styczniowego to zainteresowanie Polską rosło, ale ono nie było na prowincji tak bardzo widoczne" - wskazała rozmówczyni Polskiego Radia.

Wielu polskich emigrantów zapisało się w lokalnej historii francuskiej prowincji. W Péjoces niedaleko Dijon odnaleziono grób powstańca listopadowego i lekarza Rocha Woycikowskiego, który zdobył popularność dzięki przeprowadzanym operacjom guzów.
"Pomnik w formie wysokiego obelisku z wapienia był wzniesiony z funduszy zebranych przez subskrypcje w 1895 roku, jak głosi napis na obelisku, za pierwszą we Francji operację usunięcia jajników" - tłumaczyła Barbara Kłosowicz.

Uczestnicy Wielkiej Emigracji przyczynili się też do rozwoju Francji. Powstaniec listopadowy i inżynier Józef Obalski przez wiele lat nadzorował roboty publiczne w Agen i budowę dróg w rejonie Nantes.
Jego grób został odnaleziony w miasteczku Machecoul na granicy między Wandeą a Bretanią. Na nagrobku wyryto napis: "Polsko, Ojczyzno moja, Ty jesteś jak zdrowie. Ile Cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił".

Część Polaków doświadczyła awansu społecznego, jak na przykład rodzina szewca i powstańca Macieja Dukacińkiego. Jeden z jego synów został kreślarzem, drugi uczył historii w prestiżowych szkołach i został udekorowany Legią Honorową, a jego wnuk zakończył karierę wojskową jako generał brygady armii francuskiej. Część rodziny spoczywa na cmentarzu Chartreuse w Bordeaux - jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych cmentarzy we Francji.

Istniejące od ponad 185 lat Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji zajmuje się nie tylko poszukiwaniami, ale też renowacją nagrobków.
"Dzięki pomocy finansowej polskich władz w ciągu ostatnich 30 lat odnowiono ponad 160 nagrobków w różnych zakątkach Francji" - wskazała prezes Towarzystwa.

Prace prowadzone są na prowincji oraz w rejonie Paryża, między innymi na cmentarzu w Montmorency, zwanym "Panteonem polskiej emigracji", gdzie pochowano między innymi Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida i Olgę Boznańską.

Zobacz także

2023-11-06, godz. 11:00 Rozpoczyna się cykl seminariów "Z Rakowieckiej…" o najnowszej historii Polski W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL rozpoczyna się cykl seminariów naukowych "Z Rakowieckiej…" o najnowszej historii Polski. O 17.00… » więcej 2023-11-06, godz. 10:00 "Tobie Polsko" - oznaczenie grobu powstańca śląskiego W Katowicach odbędzie się dzisiaj uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Stanisława Mastalerza znakiem pamięci "Tobie Polsko”. Wydarzenie… » więcej 2023-11-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 6 listopada » więcej 2023-11-05, godz. 12:00 105 lat temu zmarł Andrzej Battaglia 105 lat temu - 5 listopada 1918 roku - zmarł Andrzej Battaglia pseudonim "Bitwa", legionista i działacz niepodległościowy. Był pierwszą śmiertelną ofiarą… » więcej 2023-11-05, godz. 10:00 107 lat temu ogłoszono Akt 5 listopada 107 lat temu, 5 listopada 1916 roku, władze niemieckie i austro-węgierskie wydały proklamację, zawierającą obietnicę utworzenia z ziem byłego Królestwa… » więcej 2023-11-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 5 listopada » więcej 2023-11-04, godz. 13:22 Już po raz dwunasty akcja "Darmowy Listopad" w rezydencjach królewskich Już po raz dwunasty przez cały listopad będzie można bezpłatnie zwiedzać rezydencje królewskie w całej Polsce. W tegorocznej akcji "Darmowy listopad" organizowanej… » więcej 2023-11-04, godz. 07:30 To już 6. edycja akcji „Niepodległa do Hymnu”. Jak co roku Biuro „Niepodległa” zaprasza do włączenia się we wspólne śpiewanie Hymnu Polski. Wykonajmy hymn wszyscy razem, bez względu na to gdzie będziemy… » więcej 2023-11-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 listopada » więcej
113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »