Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Ogłoszono laureatów piątego konkursu fotograficznego…
2023-10-19, 10:00 Autor: IAR/#Wosiek

Ogłoszono laureatów piątego konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze"

aparat fotograficzny [pixabay.com]
aparat fotograficzny [pixabay.com]
Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło laureatów piątego konkursu fotograficznego "Pamięć »W« kadrze". Zgłoszono 2200 zdjęć, nagrodzone prace w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddały atmosferę obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz powiedział, że opisał temat Powstania dzięki podwójnej ekspozycji symbolicznych miejsc. "Pomysł na wykonanie tego reportażu i tych zdjęć wynika z namysłu - jak sfotografować Pomnik Powstania Warszawskiego. I to, że ten pomnik upamiętnia zdarzenia historyczne i przenosi je do rzeczywistości - wyjaśniał laureat. Dodał, że zastanawiał się, jak ożywić osoby, które zostały upamiętnione w pomniku. "Zdecydowałem się na podwójną ekspozycję, podwójne naświetlanie jednej klatki, tak aby fragmenty pomnika pokazać w detalach" - wyjaśniał zwycięzca Grand Prix Robert Jarosz.

Autor pierwszego miejsca w kategorii "Fotoreportaż" Damian Lemański podkreślił, że w cyklu fotografii chciał pokazać jedność osób, które przyszły oddać hołd Powstańcom. "Staram się w ludziach szukać jedności, podobieństw. W różnych sytuacjach sfotografowani ludzie mogą wyglądać na jedną rodzinę. Najbardziej bolą mnie granice" - powiedział. W fotoreportażu znajdują się zdjęcia portretowe z Marszu 1 sierpnia oraz z Cmentarza Powązkowskiego. "Chciałem pokazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, że tak naprawdę chodzi o szacunek wzajemny i miłość" - podkreślił laureat Damian Lemański.

Pierwsze miejsce w kategorii "Zdjęcie Pojedyncze" zajęła Karolina Ślusarczyk. Jej czarno-białe zdjęcie powstało podczas spaceru. "Na tym zdjęciu widać Małego Powstańca. Byłam 1 sierpnia na spacerze i uchwyciłam ten moment, kiedy 17 godzina wybiła i zrobiłam zdjęcie zza Powstańca na zgromadzoną młodzież, żołnierzy oddających cześć Powstańcom Warszawskim" - wyjaśniała Karolina Ślusarczyk.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski zauważył, że uczestnicy tegorocznego konkursu wykazali większe zainteresowanie tematyką powstańczą niż w ubiegłych latach. Konkurs jest wyjątkowy, 2200 prac, 500 więcej niż w zeszłym roku.

"Mamy poczucie, ze ten Konkurs rośnie, rośnie nie tylko ilość, ale też jakość" - powiedział. W tym roku decyzją jury wygrały prace bardzo różne. Prace, które pokazują obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jako wydarzenie żywe, pełne emocji i sprzeczności, ale oparte na pamięci i szacunku dla Powstańców Warszawskich" - tłumaczył Jan Ołdakowski. Zdjęcia konkursowe oceniało jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

Więcej informacji o konkursie na stronie 1944.pl.

Zobacz także

2023-10-21, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 21 pażdziernika » więcej 2023-10-20, godz. 19:59 Rzym: wystawa "Kopernik i rewolucja świata" W centrum antycznego Rzymu na Forum Romanum otwarta została wystawa "Kopernik i rewolucja świata". To polsko-włoska inicjatywa w ramach obchodów 550. rocznicy… » więcej 2023-10-20, godz. 12:00 11 lat temu zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor i wokalista, bard Solidarności 11 lat temu, 20 października 2012 roku, zmarł Przemysław Gintrowski, kompozytor i wokalista, bard "Solidarności". Był autorem muzyki do ponad dwudziestu filmów… » więcej 2023-10-20, godz. 12:00 Międzynarodowa konferencja naukowa: "(Auto)prezentacje. Kultura i pamięć mniejszości w projektach wystawienniczych" Budziszyn, Sønderborg, Chociebuż, Opole - te i wiele innych europejskich miejscowości łączy obecność mniejszości narodowych i etnicznych oraz instytucji… » więcej 2023-10-20, godz. 08:00 Pałac pod Blachą w 210. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowski Odkrywanie tajemnic śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, cennych pamiątek i arcydzieł malarstwa epoki napoleońskiej - tak Pałac pod Blachą obchodził… » więcej 2023-10-20, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 20 października » więcej 2023-10-19, godz. 14:00 VI ogólnopolska edycja projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych ̵ nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Kresy… » więcej 2023-10-19, godz. 12:00 Wystawa „Skarb katedry Notre-Dame” W muzeum Luwru otwarto (19.10) wystawę o „skarbie katedry Notre-Dame" w Paryżu. Po raz pierwszy od czasu pożaru z kwietnia 2019 zaprezentowano cenne relikty… » więcej 2023-10-19, godz. 08:00 Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych: uroczystości upamiętniające ks. Jana Zieję 19 października 2023 roku w Narodowym Dniu Pamięci Duchownych Niezłomnych o godz. 10.00 w Warszawie w Miejscu Pamięci ks. Jana Ziei (na rogu ul. Sterniczej… » więcej
134135136137138
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »