Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » IPN: zainaugurowano projekt 'Historia w artefaktach…
2023-10-15, 09:00 Autor: IAR/#Wosiek

IPN: zainaugurowano projekt "Historia w artefaktach zapisana"

Historia w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPNHistoria w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN
Historia w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPNHistoria w artefaktach zapisana – projekt wystawienniczo-edukacyjny Archiwum IPN
"Historia w artefaktach zapisana" - to tytuł projektu edukacyjnego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej , który został zainaugurowany w Izbie Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie. W każdym miesiącu w Izbie Pamięci Strzelecka 8 będą prezentowane artefakty związane z osobami, prześladowanymi przez komunistyczne służby, zwalczające podziemie niepodległościowe.
Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk powiedziała, że pierwsza ekspozycja przedstawia wyjątkowe, nieprezentowane wcześniej ryngrafy z dedykacjami odnoszącymi się do powstania warszawskiego, zarekwirowane Jerzemu Brońskiemu, zamordowanemu 14 grudnia 1948 roku w więzieniu mokotowskim. "Te Ryngrafy są nie tylko piękne dla oka, bo one są naprawdę piękne - to kunsztowna praca złotnika, który je wykonał, ale też jest to przepiękna historia człowieka, do którego one należały. Historia jego decyzji, wyborów, historia jego życia i śmierci" - przypominała Marzena Kruk. Dodała, że "ma nadzieję, iż to spotkanie jest początkiem pamięci o tym człowieku, która pójdzie razem z młodymi ludźmi".

Kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8 Marta Milewska powiedziała, że miejsce edukacyjnych spotkań nie jest przypadkowe. "Pierwsza edycja tego projektu odbywać się będzie właśnie na Strzeleckiej 8 ze względu na autentyczny charakter tego miejsca. Bo przecież piwnice i inskrypcje, które w tych piwnicach się znajdują mówią poprzez swój autentyzm" - tłumaczyła Marta Milewska. Przypomniała, że miejsce to pozwala poczuć grozę czasów powojennych, jak też czasów walki działaczy polskiego podziemia niepodległościowego z systemem władzy komunistycznej" - podkreśliła kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8.

"Dzisiejsze Archiwum IPN to pamiątki po ludziach, które bardzo często są jedynymi świadectwami ich istnienia" - powiedział zastępca dyrektora IPN Strzeleckiej 8 Zbigniew Siedlewski. "Po nich ślad zaginął, nie mają grobu. Bardzo często zginęli tuż po wojnie, czyli nie ma po nich zdjęć. Bardzo często są do ludzie po deportacjach, po zmianach miejsc zamieszkania, bardzo często opuszczali domy z jedną czy dwiema walizkami. Więc te artefakty, które młodzież będzie oglądała, czyli ryngraf, obrączka, spinka do krawata, orzełek czy inny emblemat - to często jest jedyny dowód, który został po tych ludziach i jedyny właściwie ślad, że ci ludzie w ogóle byli" - tłumaczył Zbigniew Siedlewski.

Celem nowego projektu Archiwum IPN jest prezentacja wyjątkowych, mało znanych archiwaliów oraz przypomnienie historii osób, do których przedmioty pierwotnie należały. Projekt ma także zachęcić nauczycieli do wykorzystywania w edukacji szkolnej różnego rodzaju źródeł - w tym przypadku artefaktów.Wystawy w Izbie Pamięci Strzelecka 8 będą okazją do przypomnienia biogramów osób, a jednocześnie prezentacją różnych wyborów i postaw wobec instalowania się władzy komunistycznej w Polsce. W inauguracji, poza przedstawicielami Archiwum IPN i Oddziału IPN w Warszawie, udział wzięli uczniowie z LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.Zgłoszenia na lekcje można przesyłać na adres: strzelecka8.warszawa@ipn.gov.pl. Kolejny Biogram zaprezentuje postać Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Pierwszą ekspozycję można oglądać do 9 listopada.

Więcej informacji o projekcie na stronie ipn.gov.pl.

Zobacz także

2023-10-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 17 października » więcej 2023-10-16, godz. 21:00 Dwie wystawy z okazji Roku Kopernikańskiego Trwa Rok Mikołaja Kopernika upamiętniający 550. rocznicę urodzin wielkiego uczonego. W Olsztynie, w którym spędził i pracował kilka lat, można oglądać… » więcej 2023-10-16, godz. 15:00 45 lat temu Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest 45 lata temu - 16 października 1978 roku - Wanda Rutkiewicz weszła na szczyt Mount Everest. Była pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na… » więcej 2023-10-16, godz. 12:00 45 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 45 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra… » więcej 2023-10-16, godz. 09:00 Wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny W Warszawie otwarta została wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny. Ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", inaugurującą… » więcej 2023-10-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 16 października » więcej 2023-10-15, godz. 11:00 71 lat temu przed komunistycznym sądem zapadł wyrok w procesie lotników 71 lat temu, 15 października 1952 roku, przed Najwyższym Sądem Wojskowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie czterech oficerów lotnictwa, oskarżonych przez… » więcej 2023-10-15, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 15 października » więcej 2023-10-14, godz. 08:00 Przedostatnie już oprowadzanie kuratorskie wystawy "Świat Biskupów Wrocławskich Książąt Nyskich Prezentowana wystawa jest próbą ukazania najświetniejszego okresu w dziejach miasta, kiedy zyskało ono miano "Śląskiego Rzymu". Osią ekspozycji jest sztuka… » więcej
136137138139140
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »