Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”…
2023-10-03, 10:00 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/#Zielenkiewicz

Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu

Wystawa w Berlinie. [Grafika organizatora: Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu]
Wystawa w Berlinie. [Grafika organizatora: Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu]
W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi, a także ukraińskich dzieci z okresu inwazji Rosji.
Ambasador Polski w Niemczech - Dariusz Pawłoś podczas otwarcia wystawy wskazywał, że umieszczono ją w ścisłym centrum miasta, by przypominała Niemcom o ich historii. "Dobrze, że ta wystawa jest tuż przed oknami niemieckich polityków. Pokazuje zarówno obecne cierpienia dzieci ukraińskich, jak i cierpienia dzieci polskich podczas II wojny światowej. Nie uzyskały one nigdy żadnego realnego wsparcia ze strony Republiki Federalnej Niemiec - nastepców III Rzeszy. Mam nadzieję, że ta ekspozycja wzbudzi w ich sercach pewne refleksje" - zaznaczał.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu. Jego dyrektor Ireneusz Maj podkreślał, jak ważne jest, że wystawa stanęła na niemieckiej ziemi. "Jestem wzruszony, że udało nam się ją zrealizować, rozporządzenie o powstaniu obozu dla dzieci na Przemysłowej wyszło stąd - z Berlina" - przypomniał.

Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak powiedział, że ta wystawa to jeden z elementów przywracania pamięci historycznej w Niemczech. "Wiemy dobrze, jak wyglądało kształtowanie społeczeństwa niemieckiego, aby wyprzeć dawną historię i rozdzielić pojęcia Niemca i nazisty. Dziś z perspektywy czasu i miejsca możemy wyrazić zadowolenie, że wiedza historyczna dociera do zwykłych obywateli i polityków" - wskazał.

Wystawa „Dwie wojny - jedno cierpienie” będzie dostępna na placu przed dworcem głównym w Berlinie do 12 października. Jest w języku niemieckim i angielskim. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z kolei w Instytucie Polskim w Berlinie otwarto dziś również ekspozycję pt. „Oby moje «Kocham Cię» nie dotarło za późno”. Listy dzieci z czasu wojny.

Następnie w Instytucie Pileckiego w Berlinie odbyły się wykłady oraz spotkanie z Jerzym Jeżewiczem, byłym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi.

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi działał przy ulicy Przemysłowej w latach 1942-1945. Według szacunków przeszło przez niego ponad 3 tysiące dzieci, a kilkaset zmarło. Niemcy zbudowali obóz Kinder-KZ Litzmannstadt pod pretekstem "ochrony młodzieży niemieckiej i usunięcia moralnego zagrożenia, którego źródłem są dzieci polskie". Panowały tam prymitywne warunki, głód i choroby, a małych więźniów dziesiątkowały trudy pracy oraz brutalność i sadyzm strażników.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 14:00 60 lat temu w Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz i aktor 60 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł w Londynie Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, aktor Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej 2023-10-02, godz. 14:00 20 książek w dwóch kategoriach nominowanych w konkursie Konkursie „Książka Historyczna Roku” Jury 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa… » więcej
128129130131132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »