Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 77 lat temu władze PRL pozbawiły obywatelstwa polskiego…
2023-09-26, 10:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł

77 lat temu władze PRL pozbawiły obywatelstwa polskiego gen. Andersa i 75 innych oficerów Polskich Sił Zbrojnych

Generał Władysław Anders [domena publiczna]
Generał Władysław Anders [domena publiczna]
77 lat temu - 26 września 1946 roku - władze PRL pozbawiły polskiego obywatelstwa generała Władysława Andersa oraz 75 innych oficerów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Decyzją zostali objęci między innymi generałowie: Stanisław Kopański, dowódca 3. Dywizji Strzelców Karpackich, Stanisław Maczek, dowódca 1. Dywizji Pancernej, i Antoni Chruściel, dowódca wszystkich oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim, później zastępca szefa Sztabu Głównego do spraw Ogólnych i szef Głównej Komisji Likwidacyjnej Polskich Sił Zbrojnych.
Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej Edwarda Osóbki-Morawskiego odebrał oficerom obywatelstwo dwiema uchwałami - osobno generałowi Andersowi i odrębnie najwyższym oficerom Polskich Sił Zbrojnych, którzy wstąpili do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Formacja ta została powołana w celu przygotowania zdemobilizowanych żołnierzy PSZ do pracy zawodowej i rozmieszczenia ich na terytorium Wielkiej Brytanii lub poza jej granicami.

Władze PRL przyjęły uchwały, które miały obowiązywać wstecznie, od 6 września 1946 roku. Celem tych aktów - w ocenie historyków - było swoiste ukaranie generała Andersa oraz najwyższych stopniem oficerów, którzy zdecydowali się nie wracać po zakończeniu wojny do komunistycznej Polski. Jednocześnie stanowiło to zasygnalizowanie niższym oficerom i żołnierzom, że zostaną potraktowani inaczej i nadal mogą zdecydować się na powrót.

Uchwała TRJN o pozbawieniu obywatelstwa oficerów została anulowana po 25 latach. Stało się to bez publikacji w Dzienniku Ustaw, w 1971 roku, gdy ówczesny rząd starał się odmrozić relacje z Zachodem. W stosunku do samego generała Władysława Andersa cofnięcie decyzji o pozbawieniu go obywatelstwa nastąpiło jednak dopiero u progu zmian ustrojowych, w marcu 1989 roku.
W 2009 roku w ustawie o obywatelstwie polskim znalazł się zapis, w którym uznano, że uchwały władz PRL pozbawiające obywatelstwa generała Władysława Andersa i 75 oficerów oraz późniejsze, dotyczące innych osób, od początku były nieważne i nie mają skutków prawnych od chwili ich wydania.

(więcej)

Gdy kończyła się II wojna światowa Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie liczyły około 250 tysięcy osób - żołnierzy i oficerów, którzy walczyli z Niemcami w Wielkiej Brytanii i na innych frontach, w Afryce i Włoszech oraz w krajach Europy Zachodniej. Po zakończeniu wojny polskie formacje znajdowały się w Anglii. Początkowo podlegały dowództwu brytyjskiemu, ale po uznaniu przez rząd brytyjski legalności Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej formalnie powinny przejść pod zarząd władz komunistycznych w Polsce. Strona polska wyznaczyła nawet na dowódcę PSZ generała Karola Świerczewskiego. Do objęcia przez niego dowództwa jednak nie doszło.

Rozmowy pomiędzy Polską a Anglią na temat warunków przejęcia Polskich Sił Zbrojnych, toczyły się od września 1945 roku, ale nie przyniosły one sukcesów TRJN. Ustalono rozpisanie wśród żołnierzy plebiscytu, w którym mieli określić swój stosunek do powrotu do kraju. Chęć repatriacji początkowo zadeklarowało niewiele osób, mniej niż 20 procent W ocenie historyków władze w Warszawie przypisywały to postawie wyższych rangą dowódców, którzy nie chcieli wracać. Generała Andersa uznawano za wroga, sprzymierzającego się z przeciwnikami Polski Ludowej. Ostatecznie, w lutym 1946 roku TRJN uznał, że polskie jednostki w Wielkiej Brytanii nie są już uważane za jednostki Wojska Polskiego. W tej sytuacji brytyjskie dowództwo zorganizowało konferencję z udziałem generała Andersa i innych najwyższych rangą dowódców polskich. Powołano na niej Gabinetowy Komitet do spraw Polskich Sił Zbrojnych, ale wkrótce rząd brytyjski zdecydował o demobilizacji oddziałów polskich.

Dla żołnierzy, którzy nie zdecydowali się wyjechać do komunistycznej Polski powołano Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia, który miał zająć się pomocą żołnierzom w przejściu w stan spoczynku i urządzeniu swojego życia w cywilu. Korpus podlegał dowództwu brytyjskiemu i władze w Warszawie zaczęły uznawać dołączenie do niego za wstąpienie do obcej armii - stało się to podstawą pozbawienia obywatelstwa najwyższych rangą dowódców.

Ostatecznie na powrót do kraju zdecydowało się około 105 tysięcy polskich żołnierzy i oficerów. Część z nich później zostało poddanych represjom ze strony stalinowskich władz.

Około 120 tysięcy żołnierzy i oficerów, którzy zdecydowali się wstąpić do Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, rozlokowano w obozach wojskowych, gdzie mieli zdecydować, co chcą robić dalej. Działalność Korpusu została zakończona w 1949 roku.

Zobacz także

2023-10-25, godz. 11:00 80 lat temu oddział dywersji bojowej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth" 80 lat temu, 25 października 1943 roku, oddział dywersji bojowej "Agat" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadził akcję "Frühwirth". Jej celem… » więcej 2023-10-25, godz. 09:44 Zmarła Wanda Półtawska, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück W Krakowie zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. 2 listopada skończyłaby 102… » więcej 2023-10-25, godz. 09:00 105 lat temu został powołany Sztab Generalny Wojska Polskiego 105 lat temu, 25 października 1918 roku, został powołany urząd Szefa Sztabu Wojsk Polskich. Dziesięć lat później - w 1928 roku - przemianowano go na Sztab… » więcej 2023-10-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 25 października » więcej 2023-10-24, godz. 16:00 Grób powstańca śląskiego odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko" Grób Franciszka Kozika został odznaczony znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uroczystość odbyła się na cmentarzu komunalnym w Piasku koło Pszczyny, a zorganizował… » więcej 2023-10-24, godz. 13:53 Zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka” 23 października w wieku 103 lat, zmarł ppłk Władysław Foksa, żołnierz zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bar… » więcej 2023-10-13, godz. 08:59 Jutro (25.10) promocja monografii historycznej "Nysa - historia miasta" O godzinie 16:00 odbędzie się promocja długo oczekiwanej monografii historycznej "Nysa - historia miasta". » więcej 2023-10-24, godz. 09:00 Rozpoczynają się prace budowlane na terenie Muzeum Getta Warszawskiego Placówka będzie się mieściła w zabytkowym kompleksie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów przy ulicy Siennej. Dyrekcja muzeum przekazała plac budowy generalnemu… » więcej 2023-10-24, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 24 października » więcej 2023-10-23, godz. 19:45 Litwa: polscy dyplomaci rozpoczęli kilkudniową akcję odwiedzania miejsc polskiej pamięci narodowej Polscy dyplomaci na Litwie rozpoczęli akcję odwiedzania miejsc pamięci narodowej związanych z Polską. Przedstawiciele naszej ambasady tradycyjnie już zapalają… » więcej
132133134135136
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »