Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy 'Podróż…
2023-09-05, 08:00 Autor: IAR/Kamil Zalewski/Wilno

W Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy "Podróż w nieznane z Instytutem Polonika"

Grafika organizatora. [fot. źródło:facebook.com/InstytutPolonika]
Grafika organizatora. [fot. źródło:facebook.com/InstytutPolonika]
"Podróż w nieznane z Instytutem Polonika" to tytuł wystawy, którą od dziś (05.09, początek po 16.30) będzie można oglądać w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Ekspozycja dotyczy śladów polskiego dziedzictwa materialnego za granicą. Patronami medialnymi wystawy są Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.
Wystawa jest próbą pokazania działalności Instytutu Polonika, która realizowana jest w ramach trzech strategicznych programów. Chodzi o takie obszary jak badania, ochrona i popularyzacja. "Ekspozycja zabiera widzów w podróż, którą dawniej zapoczątkowali polscy artyści, fundatorzy czy inżynierowie" - pisze w komunikacie Instytut Polonika. Wystawa prezentuje w sumie trzynaście miast, takich jak Lwów, Tbilisi, Paryż czy Nowy Jork, gdzie znajdują się różnorodne ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków. Samo Wilno nieprzypadkowo zostało wybrane jako miejsce przedstawienia ekspozycji, ponieważ to właśnie w litewskiej stolicy Instytut Polonika realizuje wiele projektów badawczo-konserwatorskich.

Wystawa składa się z dwóch części. Jedna to osiemnaście wielkoformatowych plansz, które przedstawiają projekty Instytutu Polonia. Druga - to część multimedialna, gdzie prezentowane będą m.in. filmy takie jak "Kaplica Barczewskich" o renowacji największej kaplicy grobowej na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie czy produkcja "Przebudzone spojrzenia" o katedrze ormiańskiej. Wernisażowi będzie towarzyszyło spotkanie z cyklu "Pomiędzy Lwowem, Rzymem a Chicago…" z udziałem historyków sztuki.

Ekspozycję będzie można oglądać w Wilnie do 30 września. Wystawa objęta została Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Zobacz także

2023-09-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 5 września » więcej 2023-09-04, godz. 14:00 W Pile rusza Ogólnopolski Kongres "Dekada Wyklętych" W Pile rozpoczyna się Ogólnopolski Kongres "Dekada Wyklętych" w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny "Inki". Dziś i jutro historycy, społecznicy, potomkowie… » więcej 2023-09-04, godz. 12:00 Częstochowa upamiętni dzisiaj ofiary Krwawego Poniedziałku O godzinie 18 w częstochowskiej archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar tak zwanego krwawego poniedziałku - masowych niemieckich egzekucji… » więcej 2023-09-04, godz. 10:17 W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL poświęcono Serce dla Inki w 95. rocznicę jej urodzin W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zostało poświęcone Serce dla Inki - wykonane ze srebra symboliczne wotum pamięci sanitariuszki… » więcej 2023-09-04, godz. 10:00 Dziś Bogna Szafraniec opowie o kolekcji Alojzego Smolki w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego W ramach #EuropejskieDniDziedzictwa Stowarzyszenie RODŁO Opole zaprasza na spotkanie z dr Bogną Szafraniec z Muzeum Śląska Opolskiego, prezes Opolskiego Oddziału… » więcej 2023-09-04, godz. 09:45 Zmarł żołnierz NSZ mjr. Stanisław Turski Msza święta żałobna w intencji duszy żołnierza Brygady Świętokrzyskiej NSZ majora Stanisława Turskiego zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele pw… » więcej 2023-09-04, godz. 08:00 Odsłonięcie i poświęcenie tablicy Witolda Pileckiego w Pyrzycach Przy kościele w Pyrzycach odsłonięto tablicę upamiętniającą rotmistrza Witolda Pileckiego - polskiego bohatera zamordowanego przez władze komunistyczne… » więcej 2023-09-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 września » więcej 2023-09-03, godz. 10:00 84 lata temu doszło do niemieckiej prowokacji w Bydgoszczy 84 lata temu - 3 września 1939 roku - w Bydgoszczy rozpoczęła się niemiecka akcja dywersyjna, która najpierw doprowadziła do samosądów na ulicach miasta… » więcej
158159160161162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »